Telefon z klocków, gogle do wirtualnej rzeczywistości. Co w tym roku podbije świat nowych technologii?

Jakie nowości technologiczne pojawią się na rynku w 2015 roku?Shutterstock

Ubiegły rok był pełny ciekawych wydarzeń i premier w świecie technologii. Okazuje się, że równie pasjonująco zapowiada się obecny rok. W najbliższych miesiącach na rynek trafią bowiem produkty, na które wielu czekało z wypiekami na twarzy. Oto kilka najbardziej oczekiwanych premier 2015 roku.

1. Oculus Rift

Gogle wirtualnej rzeczywistości w wersji konsumenckiej mają trafić do sprzedaży latem tego roku. Choć i ten termin stoi jeszcze pod znakiem zapytania, to jest on realny. Pod koniec ubiegłego roku szef Oculusa Brendan Iribe ogłosił, że premiera zbliża się wielkimi krokami, a klienci nie będą musieli czekać lata, lecz zaledwie kilka miesięcy.

Okulary to system symulujący wirtualną rzeczywistość gier wideo. Będzie go można również wykorzystywać w edukacji, filmach, czy projektowaniu rozwiązań architektonicznych. Jednak najbardziej gogle spodobają się graczom. Pozwolą one dosłownie "poczuć się" wewnątrz cyfrowego świata gry komputerowej. Technologia użyta w urządzeniu umożliwia swobodne przemieszczanie się w wirtualnej rzeczywistości, ponieważ obraz dostosowuje się do ludzkiego oka, a przestrzeń dookoła użytkownika prezentowana jest w 3D. Dodatkowo reaguje i zmienia się z każdym ruchem, tworząc naturalne odczucia np. biegania, czy pływania.

Urządzenie ma kosztować około 400 euro. Mark Zuckerberg, szef Facebooka, który nabył w zeszłym roku firmę Oculus za 2 mld dolarów oczekuje, sprzedaży na poziomie od 50 do 100 mln urządzeń.

Tak wyglądają gogle Oculus RiftYakiv Gluck/ (CC BY-SA 2.0) (CC

2. Google Glass

Okulary Google Glass zaprezentowano już dawno, ale nadal dostęp do wersji deweloperskiej ma niewielu. Nie jest pewne, czy gadżet trafi na rynek konsumencki w tym roku, ale wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Wszystko przez konkurencję. Google Glass ma bowiem wiele wspólnego ze wspomnianym już urządzeniem Oculus. Jednak okulary Google nie tyle pokazują cyfrowy świat, co rozszerzają ten rzeczywisty. Poza rozwiązaniami związanymi z rozrywką, urządzenie ma wiele istotnych zastosowań. Wszystko po to, aby właściwie na każdym kroku ułatwiać życie użytkownikowi. Wiadomo, że obraz z wirtualnymi elementami odnoszącymi się do kolejnych funkcji urządzenia np. rozmów wideo czy robienia zdjęć będzie pojawiał się w polu widzenia użytkownika. Okulary będą mogły np. wskazać nam drogę do restauracji, czy sprawdzić połączenia autobusowe do domu.

3. Samsung Galaxy S6

Miniony rok nie był najlepszy dla Samsunga. Rozpychająca się łokciami konkurencja w postaci chińskiego Xiaomi i dobrze przyjęty nowy iPhone to złe wiadomości dla południowokoreańskiego giganta. Do tego aż o 60 proc. w trzecim kwartale 2014 spadły zyski ze sprzedaży smartfonów i tabletów. Nic więc dziwnego, że Samsung chce "uciec do przodu" i planuje przyśpieszyć premierę swojego flagowego produktu - Galaxy S6. Dotąd premiery najważniejszych produktów Samsung ogłaszał w kwietniu. Teraz eksperci oczekują, że premiera nowego Galaxy obędzie się w czasie marcowej konferencji Mobile World Congress w Barcelonie. "Szóstka" ma różnić się dość znacznie od poprzedników. Wprawdzie producent nie zdradza żadnych szczegółów, ale rynek spodziewa się nie tylko nowego wzornictwa i wykonania z innych niż dotąd materiałów, ale również zagiętych krawędzi ekranu. Telefon ma być wyposażony w 64-bitowy system Exynos, bądź potężny Snapdragon 810, 20 Mpix aparat, stereofoniczne głośniku a nawet pulsometr. Smartfon będzie opary o system operacyjny Android 5.0.

4. HTC One M9

Wprawdzie poprzednik HTC One M8 był w minionym roku jednym z najlepszych na rynku smartfonów z systemem Android, to nadal pozostał w cieniu konkurenta z Samsunga. Teraz flagowy telefon HTC będzie musiał wysoko podnieść poprzeczkę, aby wygrać rywalizację z Galaxy S6. Nowy HTC One M8 będzie miał najpewniej 5,5 calowy ekran z rozdzielczością QHD, czyli 2560x1440. Urządzenie ma być wyposażone w czterordzeniowy procesor Snapdragon, a wewnątrz znajdzie się jeszcze miejsce na 3 GB pamięci ram. Telefon będzie wyposażony w aparat o 16 Mpix rozdzielczości. Premiera nowego smartfonu HTC spodziewana jest w czasie barcelońskich targów Mobile World Congres.

Tak wyglądał poprzednik HTC One M8htc.com

5. Project Ara - telefon z klocków

Jednym z ciekawszych urządzeń, które najpewniej trafi do klientów w tym roku będzie telefon składany z klocków, czyli Project Ara. Jest to oczywiście smartfon, który wyróżnia się budową. To, co w nim znajdziemy zależy tylko od nas, a to już prawdziwy przełom. Dotąd byliśmy niejako zmuszeni kupić to, co zaoferował nam producent. Teraz będziemy mieli wybór.

Złożony z wymiennych modułów telefon będzie mógł dopasować się do potrzeb użytkownika. Jeśli uzna on, że potrzebuje pojemnego akumulatora, który pozwoli mu na długi czas pracy, będzie mógł taki wybrać. Może też np. zrezygnować z dobrego aparatu i zaoszczędzone pieniądze wydać np. na ekran o wyższej rozdzielczości. Niezmienny i stały ma być tylko szkielet urządzenia (trzy modele do wyboru). Wymienne komponenty będą sprzedawane w specjalnym sklepie, a cena całości będzie zależna od tego, jaki sprzęt złożymy.

Tak wygląda prototyp urządzenia Project Araprojectara.com
Technologiczna rewolucja w 2015 roku?
Technologiczna rewolucja w 2015 roku?TVN24 BiS

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl