Sprzedaż smartfonów spada. Czemu ludzie kupują ich coraz mniej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
TVN24
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfonyTVN24

Na całym świecie wciąż spada sprzedaż smartfonów. W drugim kwartale 2023 roku, w porównaniu do analogicznego zeszłego roku, na rynek trafiło o 7,8 procent mniej tych urządzeń. Z prognozy opracowanej przez Counterpoint Research wynika, że w całym roku sprzedaż spadnie o 6 procent do poziomu 1,15 miliarda sztuk. Jeśli tak się stanie, to będzie najniższy wynik od dekady. Dlaczego rynek maleje i kiedy się odbije?

Jako głównych winowajców zastoju wskazuje się Azję oraz USA. W tym pierwszym przypadku analitycy z Counterpoint Research wymieniają tu m.in. nasilające się spadki na rynkach wschodzących oraz brak poprawy sytuacji gospodarczej w Chinach. Zaś jeśli chodzi o Amerykę Północną, to zauważa się, że pomimo dobrej sytuacji na rynku pracy i spadającej inflacji konsumentom niespieszno do modernizacji swoich urządzeń. 

- Nastąpił rozdźwięk pomiędzy tym, co dzieje się w gospodarce, a konsumentami kupującymi telefony. Jak dotąd liczby są rekordowo niskie u każdego z dostawców - wskazuje Jeff Fieldhack, dyrektor ds. badań na Amerykę Północną w Counterpoint Research.

Analityk dodaje, że sytuacja może nieco poprawić się w czwartym kwartale wraz z pojawieniem się w dystrybucji najnowszego modelu iPhone'a, już 15. edycji. Jest on też nadzieją na poprawę wyniku w Chinach. Tam bowiem, jak stwierdził Ethan Qi, zastępca dyrektora na Chiny, "Apple ma dobrą pozycję w segmencie premium i stale powiększa swój udział w rynku".

Wzrost cen urządzeń premium i ultra-premium to trend występujący na całym świecie i faworyzujący dostawców takich jak Apple, których oferta jest skierowana do tego segmentu klientów. 

IDC spodziewa się wzrostu 

Z analizy IDC (International Data Corporation - Międzynarodowa Korporacja Danych) wynika, że w drugim kwartale tego roku na rynek trafiło o 7,8 proc. mniej telefonów niż w zeszłym roku. Największe spadki odnotowały Samsung (-15,2 proc.) oraz Xiaomi (-16 proc.).

Eksperci z IDC zauważają jednak, że trwający ósmy kwartał z rzędu spadek, wywołany m.in. słabym popytem, nadmiernymi zapasami, inflacją i niepewnością makroekonomiczną, zaczyna spowalniać. 

Nabila Popal, dyrektorka ds. badań w IDC w zakresie urządzeń mobilnych i konsumenckich komentując dane z ostatniego kwartału zauważyła, że dobrą wieścią dla rynku jest malejący poziom zapasów, których nadwyżki powinny już zniknąć do trzeciego kwartału. 

- Wraz z osiągnięciem normalnego poziomu zapasów dociera do nas optymizm ze strony kluczowych producentów i spodziewamy się, że rynek powróci do wzrostu do końca roku i wejdzie z nim w kolejny - przewiduje Nabila Popal i zauważa, że odbicie i ponowny wzrost jest również szansą dla dostawców na zwiększenie swojego udziału w rynku.

To już można zaobserwować, bo w drugim kwartale firma Transsion po raz pierwszy znalazła się w pierwszej piątce producentów smartfonów. 

Dostawy smartfonów na świecie

Stagnacja przez brak rewolucji

Lech Okoń, redaktor naczelny portalu Telepolis.pl, odnosząc się do danych zauważa, że mamy do czynienia także z szerszym zjawiskiem.

- Sprzedaż telefonów od samego początku napędzały swoiste kamienie milowe. Chodzi o takie technologie, które pozwoliły branży wejść na wyższy poziom i zaoferować konsumentowi coś faktycznie świeżego. Najpierw była to miniaturyzacja, później kolorowe wyświetlacze. Jeszcze później wbudowane aparaty, a ostatecznie koncepcja smartfonu jako urządzenia wielozadaniowego z szerokimi możliwościami personalizacji, instalowaniem aplikacji itd. Rzecz w tym, że od paru lat w branży panuje ewidentna stagnacja, a kolejne generacje nie są już jakkolwiek rewolucyjne - zauważa Okoń.

Redaktor naczelny Telepolis.pl wskazuje, że obecnie producenci obecnie wprowadzają tylko kosmetyczne poprawki, czego dobrym przykładem może być "kultowy iPhone".

- Podczas gdy jeszcze do niedawna mogło wydawać się, że w technologii kilka miesięcy to całe wieki, blisko 3-letni obecnie iPhone 12 na dobrą sprawę nie odstaje od najnowszych propozycji. Ciężko więc przekonać konsumenta do wymiany. Zwłaszcza w obliczu trudności z dostępem do półprzewodników i ogólnoświatowego kryzysu, które implikują wzrost cen. W rezultacie telefon zostaje z nami tak długo, jak nie staje się naprawdę widocznie zużyty. A nawet chemiczne starzenie się akumulatora, które negatywnie wpływa na czas pracy, nie jest procesem tak szybkim, by wymusić wymianę z każdą kolejną generacją. Poza tym akumulator zawsze można wymienić, co, nawiasem mówiąc, zaczyna forsować obecnie Unia Europejska. Słowem, częsty zakup smartfonu traci sens - podsumowuje rozmówca TVN24 Biznes.

Sytuacja na rynku laptopów

Jak zauważa IDC nieco lepiej ma się sytuacja na rynku komputerów osobistych, bo na horyzoncie widać oznaki wzrostu. 

Prognozuje się, że w 2024 r. dostawy komputerów osobistych wzrosną o 3, proc. rok do roku, osiągając 261,4 mln przesyłek. Wolumen przesyłek będzie wyższy niż 259,6 mln w 2018 r., ale nadal niższy od poziomu z 2019 r. 

IDC podaje, że branża nadal stoi przed wyzwaniami, takimi jak obawy związane z cyklem odświeżania rynku konsumenckiego, firmy przyspieszające zakupy urządzeń oraz budżety na edukację, które na wielu rynkach nie odnotowują odbicia. W rezultacie prognozuje się, że dostawy w 2023 r. spadną o 13,7 proc. rok do roku, do 252 milionów sztuk.

- Popyt konsumencki pozostaje w najlepszym wypadku umiarkowany, ponieważ segment ten w dalszym ciągu boryka się z trudnościami gospodarczymi – powiedział Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. - Popyt konsumentów na komputery związanych jest także z zapotrzebowaniem na inne urządzenia, jak smartfony, konsole czy tablety. To powoduje, że rok 2023 będzie rokiem największego rocznego spadku dostaw komputerów osobistych od początku tej kategorii - podsumowuje.

Sztuczna inteligencja ma wpływ na rynek komputerów

W ocenie IDC rynek komputerów PC staje się bardzo interesujący. W dużej mierze za sprawą boomu na generatywną sztuczną inteligencję. Jej pojawienie się powoduje, że decydenci z branży IT zastanawiają się obecnie jak ukształtować, gdzie nadać priorytety, swoje budżety. 

"I chociaż komputery PC obsługujące sztuczną inteligencję nie są obecnie gotowe, ich pojawienie się spowoduje zmianę części dyskusji na temat zakupów urządzeń w firmach. I wreszcie, przejście na zdalne/hybrydowe środowiska pracy nie zniknęło, w związku z czym wciąż słyszymy, że wiele firm słucha próśb swoich pracowników. Obejmuje to marki, typy komputerów i to, czy w przypadku hybrydowego środowiska pracy potrzebnych jest wiele komputerów" - zauważa IDC w analizie rynku. 

- W dzisiejszych czasach trudno jest prowadzić rozmowę, która nie dotyczy sztucznej inteligencji oraz tego, gdzie i jak inwestować – powiedział Ryan Reith, wiceprezes grupy IDC ds. urządzeń mobilnych i konsumenckich.

Reith zauważa, że niedługo można spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na komputery wykorzystywane komercyjnie.

- W 2025 roku nastąpi koniec wsparcia dla systemu Windows 10, co spowoduje odświeżenie na rynku, niezależnie od tego, czy firmy czekają na bardziej zaawansowane rozwiązania komputerów stacjonarnych lub po prostu będą potrzebować aktualizacji starzejącej się bazy zainstalowanych urządzeń. Wydaje się jasne, że Apple widzi szansę na dalszy rozwój w segmencie komercyjnym i pod tym kątem warto przyglądać się rynkowi w przyszłości - wskazał analityk.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP