Sprzedaż smartfonów spada. Czemu ludzie kupują ich coraz mniej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
TVN24
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfonyTVN24

Na całym świecie wciąż spada sprzedaż smartfonów. W drugim kwartale 2023 roku, w porównaniu do analogicznego zeszłego roku, na rynek trafiło o 7,8 procent mniej tych urządzeń. Z prognozy opracowanej przez Counterpoint Research wynika, że w całym roku sprzedaż spadnie o 6 procent do poziomu 1,15 miliarda sztuk. Jeśli tak się stanie, to będzie najniższy wynik od dekady. Dlaczego rynek maleje i kiedy się odbije?

Jako głównych winowajców zastoju wskazuje się Azję oraz USA. W tym pierwszym przypadku analitycy z Counterpoint Research wymieniają tu m.in. nasilające się spadki na rynkach wschodzących oraz brak poprawy sytuacji gospodarczej w Chinach. Zaś jeśli chodzi o Amerykę Północną, to zauważa się, że pomimo dobrej sytuacji na rynku pracy i spadającej inflacji konsumentom niespieszno do modernizacji swoich urządzeń. 

- Nastąpił rozdźwięk pomiędzy tym, co dzieje się w gospodarce, a konsumentami kupującymi telefony. Jak dotąd liczby są rekordowo niskie u każdego z dostawców - wskazuje Jeff Fieldhack, dyrektor ds. badań na Amerykę Północną w Counterpoint Research.

Analityk dodaje, że sytuacja może nieco poprawić się w czwartym kwartale wraz z pojawieniem się w dystrybucji najnowszego modelu iPhone'a, już 15. edycji. Jest on też nadzieją na poprawę wyniku w Chinach. Tam bowiem, jak stwierdził Ethan Qi, zastępca dyrektora na Chiny, "Apple ma dobrą pozycję w segmencie premium i stale powiększa swój udział w rynku".

Wzrost cen urządzeń premium i ultra-premium to trend występujący na całym świecie i faworyzujący dostawców takich jak Apple, których oferta jest skierowana do tego segmentu klientów. 

IDC spodziewa się wzrostu 

Z analizy IDC (International Data Corporation - Międzynarodowa Korporacja Danych) wynika, że w drugim kwartale tego roku na rynek trafiło o 7,8 proc. mniej telefonów niż w zeszłym roku. Największe spadki odnotowały Samsung (-15,2 proc.) oraz Xiaomi (-16 proc.).

Eksperci z IDC zauważają jednak, że trwający ósmy kwartał z rzędu spadek, wywołany m.in. słabym popytem, nadmiernymi zapasami, inflacją i niepewnością makroekonomiczną, zaczyna spowalniać. 

Nabila Popal, dyrektorka ds. badań w IDC w zakresie urządzeń mobilnych i konsumenckich komentując dane z ostatniego kwartału zauważyła, że dobrą wieścią dla rynku jest malejący poziom zapasów, których nadwyżki powinny już zniknąć do trzeciego kwartału. 

- Wraz z osiągnięciem normalnego poziomu zapasów dociera do nas optymizm ze strony kluczowych producentów i spodziewamy się, że rynek powróci do wzrostu do końca roku i wejdzie z nim w kolejny - przewiduje Nabila Popal i zauważa, że odbicie i ponowny wzrost jest również szansą dla dostawców na zwiększenie swojego udziału w rynku.

To już można zaobserwować, bo w drugim kwartale firma Transsion po raz pierwszy znalazła się w pierwszej piątce producentów smartfonów. 

Dostawy smartfonów na świecie

Stagnacja przez brak rewolucji

Lech Okoń, redaktor naczelny portalu Telepolis.pl, odnosząc się do danych zauważa, że mamy do czynienia także z szerszym zjawiskiem.

- Sprzedaż telefonów od samego początku napędzały swoiste kamienie milowe. Chodzi o takie technologie, które pozwoliły branży wejść na wyższy poziom i zaoferować konsumentowi coś faktycznie świeżego. Najpierw była to miniaturyzacja, później kolorowe wyświetlacze. Jeszcze później wbudowane aparaty, a ostatecznie koncepcja smartfonu jako urządzenia wielozadaniowego z szerokimi możliwościami personalizacji, instalowaniem aplikacji itd. Rzecz w tym, że od paru lat w branży panuje ewidentna stagnacja, a kolejne generacje nie są już jakkolwiek rewolucyjne - zauważa Okoń.

Redaktor naczelny Telepolis.pl wskazuje, że obecnie producenci obecnie wprowadzają tylko kosmetyczne poprawki, czego dobrym przykładem może być "kultowy iPhone".

- Podczas gdy jeszcze do niedawna mogło wydawać się, że w technologii kilka miesięcy to całe wieki, blisko 3-letni obecnie iPhone 12 na dobrą sprawę nie odstaje od najnowszych propozycji. Ciężko więc przekonać konsumenta do wymiany. Zwłaszcza w obliczu trudności z dostępem do półprzewodników i ogólnoświatowego kryzysu, które implikują wzrost cen. W rezultacie telefon zostaje z nami tak długo, jak nie staje się naprawdę widocznie zużyty. A nawet chemiczne starzenie się akumulatora, które negatywnie wpływa na czas pracy, nie jest procesem tak szybkim, by wymusić wymianę z każdą kolejną generacją. Poza tym akumulator zawsze można wymienić, co, nawiasem mówiąc, zaczyna forsować obecnie Unia Europejska. Słowem, częsty zakup smartfonu traci sens - podsumowuje rozmówca TVN24 Biznes.

Sytuacja na rynku laptopów

Jak zauważa IDC nieco lepiej ma się sytuacja na rynku komputerów osobistych, bo na horyzoncie widać oznaki wzrostu. 

Prognozuje się, że w 2024 r. dostawy komputerów osobistych wzrosną o 3, proc. rok do roku, osiągając 261,4 mln przesyłek. Wolumen przesyłek będzie wyższy niż 259,6 mln w 2018 r., ale nadal niższy od poziomu z 2019 r. 

IDC podaje, że branża nadal stoi przed wyzwaniami, takimi jak obawy związane z cyklem odświeżania rynku konsumenckiego, firmy przyspieszające zakupy urządzeń oraz budżety na edukację, które na wielu rynkach nie odnotowują odbicia. W rezultacie prognozuje się, że dostawy w 2023 r. spadną o 13,7 proc. rok do roku, do 252 milionów sztuk.

- Popyt konsumencki pozostaje w najlepszym wypadku umiarkowany, ponieważ segment ten w dalszym ciągu boryka się z trudnościami gospodarczymi – powiedział Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. - Popyt konsumentów na komputery związanych jest także z zapotrzebowaniem na inne urządzenia, jak smartfony, konsole czy tablety. To powoduje, że rok 2023 będzie rokiem największego rocznego spadku dostaw komputerów osobistych od początku tej kategorii - podsumowuje.

Sztuczna inteligencja ma wpływ na rynek komputerów

W ocenie IDC rynek komputerów PC staje się bardzo interesujący. W dużej mierze za sprawą boomu na generatywną sztuczną inteligencję. Jej pojawienie się powoduje, że decydenci z branży IT zastanawiają się obecnie jak ukształtować, gdzie nadać priorytety, swoje budżety. 

"I chociaż komputery PC obsługujące sztuczną inteligencję nie są obecnie gotowe, ich pojawienie się spowoduje zmianę części dyskusji na temat zakupów urządzeń w firmach. I wreszcie, przejście na zdalne/hybrydowe środowiska pracy nie zniknęło, w związku z czym wciąż słyszymy, że wiele firm słucha próśb swoich pracowników. Obejmuje to marki, typy komputerów i to, czy w przypadku hybrydowego środowiska pracy potrzebnych jest wiele komputerów" - zauważa IDC w analizie rynku. 

- W dzisiejszych czasach trudno jest prowadzić rozmowę, która nie dotyczy sztucznej inteligencji oraz tego, gdzie i jak inwestować – powiedział Ryan Reith, wiceprezes grupy IDC ds. urządzeń mobilnych i konsumenckich.

Reith zauważa, że niedługo można spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na komputery wykorzystywane komercyjnie.

- W 2025 roku nastąpi koniec wsparcia dla systemu Windows 10, co spowoduje odświeżenie na rynku, niezależnie od tego, czy firmy czekają na bardziej zaawansowane rozwiązania komputerów stacjonarnych lub po prostu będą potrzebować aktualizacji starzejącej się bazy zainstalowanych urządzeń. Wydaje się jasne, że Apple widzi szansę na dalszy rozwój w segmencie komercyjnym i pod tym kątem warto przyglądać się rynkowi w przyszłości - wskazał analityk.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska analizuje możliwość wprowadzenia embarga na import zbóż z Rosji i Białorusi - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, "mało kto zdaje sobie sprawę, że nasz rynek w Europie i w Polsce jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi".

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny - podano w komunikacie URE. Jednocześnie - jak przypomniano - do połowy roku 2024 obowiązują rozwiązania zamrażające ceny gazu dla klientów indywidualnych, co powoduje, że do tego czasu odbiorcy nie odczują zmiany na rachunkach.

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Co trzeci Polak obawia się, czy będzie w stanie regulować rachunki, a co drugi nie udźwignie niespodziewanego wydatku - wynika z badania "Consumer Signals" firmy Deloitte. 38 procent ankietowanych zadeklarowało brak pieniędzy na koniec miesiąca - to wzrost o 3 punkty procentowe wobec grudnia 2023 roku.

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

Źródło:
PAP

Ponad połowa, bo 51 procent firm twierdzi, że przejście na czterodniowy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W grupie firm średnich twierdziło tak 52 procent respondentów, zaś w grupie dużych - 47 procent.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie organizacje zajmujące się prawami konsumentów oskarżają firmę Meta, właściciela Facebooka i Instagrama, o gromadzenie nadmiernej ilości danych osobowych w celach reklamowych. "Meta zdecydowanie zaprzecza zarzutom" - komentuje spółka w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł o 1,0 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Polska złożyła pierwsze wnioski o refinansowanie z funduszy spójności - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że środki w wysokości 2,9 miliarda złotych mają wpłynąć w ciągu kilkunastu dni.

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

Źródło:
PAP

W 2024 roku blisko jedna trzecia średnich i dużych firm planuje podnieść zatrudnienie. To więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zmalał za to odsetek firm planujących zwolnienia - wynika z badania Grant Thornton.

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

Źródło:
PAP

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejszą emeryturę mają ostatnie godziny na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Termin na przekazanie tych danych upływa w czwartek 29 lutego. Jak wyjaśnił ZUS, informacje o przychodach są potrzebne do tego, aby można było ustalić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny unieważniła przetarg na audyt dotyczący weryfikacji i oceny harmonogramów inwestycji dla części lotniskowej oraz kolejowej. Nie podano przyczyny takiej decyzji. To pierwszy z ośmiu przetargów na audyt CPK.

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Źródło:
PAP

Lechosław Rojewski został odwołany z zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki.

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Małżeństwo chce za milion euro sprzedać bunkier z czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w pobliżu Pasewalku (Pomorze Przednie). Jest już kilku zainteresowanych - twierdzi właściciel Heinz Fuhrmann, który nazywa obiekt schronem atomowym, ponieważ rzekomo może wytrzymać atak nuklearny.

Bunkier za milion euro

Bunkier za milion euro

Źródło:
PAP

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl