Sprzedaż smartfonów spada. Czemu ludzie kupują ich coraz mniej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
TVN24
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfonyTVN24

Na całym świecie wciąż spada sprzedaż smartfonów. W drugim kwartale 2023 roku, w porównaniu do analogicznego zeszłego roku, na rynek trafiło o 7,8 procent mniej tych urządzeń. Z prognozy opracowanej przez Counterpoint Research wynika, że w całym roku sprzedaż spadnie o 6 procent do poziomu 1,15 miliarda sztuk. Jeśli tak się stanie, to będzie najniższy wynik od dekady. Dlaczego rynek maleje i kiedy się odbije?

Jako głównych winowajców zastoju wskazuje się Azję oraz USA. W tym pierwszym przypadku analitycy z Counterpoint Research wymieniają tu m.in. nasilające się spadki na rynkach wschodzących oraz brak poprawy sytuacji gospodarczej w Chinach. Zaś jeśli chodzi o Amerykę Północną, to zauważa się, że pomimo dobrej sytuacji na rynku pracy i spadającej inflacji konsumentom niespieszno do modernizacji swoich urządzeń. 

- Nastąpił rozdźwięk pomiędzy tym, co dzieje się w gospodarce, a konsumentami kupującymi telefony. Jak dotąd liczby są rekordowo niskie u każdego z dostawców - wskazuje Jeff Fieldhack, dyrektor ds. badań na Amerykę Północną w Counterpoint Research.

Analityk dodaje, że sytuacja może nieco poprawić się w czwartym kwartale wraz z pojawieniem się w dystrybucji najnowszego modelu iPhone'a, już 15. edycji. Jest on też nadzieją na poprawę wyniku w Chinach. Tam bowiem, jak stwierdził Ethan Qi, zastępca dyrektora na Chiny, "Apple ma dobrą pozycję w segmencie premium i stale powiększa swój udział w rynku".

Wzrost cen urządzeń premium i ultra-premium to trend występujący na całym świecie i faworyzujący dostawców takich jak Apple, których oferta jest skierowana do tego segmentu klientów. 

IDC spodziewa się wzrostu 

Z analizy IDC (International Data Corporation - Międzynarodowa Korporacja Danych) wynika, że w drugim kwartale tego roku na rynek trafiło o 7,8 proc. mniej telefonów niż w zeszłym roku. Największe spadki odnotowały Samsung (-15,2 proc.) oraz Xiaomi (-16 proc.).

Eksperci z IDC zauważają jednak, że trwający ósmy kwartał z rzędu spadek, wywołany m.in. słabym popytem, nadmiernymi zapasami, inflacją i niepewnością makroekonomiczną, zaczyna spowalniać. 

Nabila Popal, dyrektorka ds. badań w IDC w zakresie urządzeń mobilnych i konsumenckich komentując dane z ostatniego kwartału zauważyła, że dobrą wieścią dla rynku jest malejący poziom zapasów, których nadwyżki powinny już zniknąć do trzeciego kwartału. 

- Wraz z osiągnięciem normalnego poziomu zapasów dociera do nas optymizm ze strony kluczowych producentów i spodziewamy się, że rynek powróci do wzrostu do końca roku i wejdzie z nim w kolejny - przewiduje Nabila Popal i zauważa, że odbicie i ponowny wzrost jest również szansą dla dostawców na zwiększenie swojego udziału w rynku.

To już można zaobserwować, bo w drugim kwartale firma Transsion po raz pierwszy znalazła się w pierwszej piątce producentów smartfonów. 

Dostawy smartfonów na świecie

Stagnacja przez brak rewolucji

Lech Okoń, redaktor naczelny portalu Telepolis.pl, odnosząc się do danych zauważa, że mamy do czynienia także z szerszym zjawiskiem.

- Sprzedaż telefonów od samego początku napędzały swoiste kamienie milowe. Chodzi o takie technologie, które pozwoliły branży wejść na wyższy poziom i zaoferować konsumentowi coś faktycznie świeżego. Najpierw była to miniaturyzacja, później kolorowe wyświetlacze. Jeszcze później wbudowane aparaty, a ostatecznie koncepcja smartfonu jako urządzenia wielozadaniowego z szerokimi możliwościami personalizacji, instalowaniem aplikacji itd. Rzecz w tym, że od paru lat w branży panuje ewidentna stagnacja, a kolejne generacje nie są już jakkolwiek rewolucyjne - zauważa Okoń.

Redaktor naczelny Telepolis.pl wskazuje, że obecnie producenci obecnie wprowadzają tylko kosmetyczne poprawki, czego dobrym przykładem może być "kultowy iPhone".

- Podczas gdy jeszcze do niedawna mogło wydawać się, że w technologii kilka miesięcy to całe wieki, blisko 3-letni obecnie iPhone 12 na dobrą sprawę nie odstaje od najnowszych propozycji. Ciężko więc przekonać konsumenta do wymiany. Zwłaszcza w obliczu trudności z dostępem do półprzewodników i ogólnoświatowego kryzysu, które implikują wzrost cen. W rezultacie telefon zostaje z nami tak długo, jak nie staje się naprawdę widocznie zużyty. A nawet chemiczne starzenie się akumulatora, które negatywnie wpływa na czas pracy, nie jest procesem tak szybkim, by wymusić wymianę z każdą kolejną generacją. Poza tym akumulator zawsze można wymienić, co, nawiasem mówiąc, zaczyna forsować obecnie Unia Europejska. Słowem, częsty zakup smartfonu traci sens - podsumowuje rozmówca TVN24 Biznes.

Sytuacja na rynku laptopów

Jak zauważa IDC nieco lepiej ma się sytuacja na rynku komputerów osobistych, bo na horyzoncie widać oznaki wzrostu. 

Prognozuje się, że w 2024 r. dostawy komputerów osobistych wzrosną o 3, proc. rok do roku, osiągając 261,4 mln przesyłek. Wolumen przesyłek będzie wyższy niż 259,6 mln w 2018 r., ale nadal niższy od poziomu z 2019 r. 

IDC podaje, że branża nadal stoi przed wyzwaniami, takimi jak obawy związane z cyklem odświeżania rynku konsumenckiego, firmy przyspieszające zakupy urządzeń oraz budżety na edukację, które na wielu rynkach nie odnotowują odbicia. W rezultacie prognozuje się, że dostawy w 2023 r. spadną o 13,7 proc. rok do roku, do 252 milionów sztuk.

- Popyt konsumencki pozostaje w najlepszym wypadku umiarkowany, ponieważ segment ten w dalszym ciągu boryka się z trudnościami gospodarczymi – powiedział Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. - Popyt konsumentów na komputery związanych jest także z zapotrzebowaniem na inne urządzenia, jak smartfony, konsole czy tablety. To powoduje, że rok 2023 będzie rokiem największego rocznego spadku dostaw komputerów osobistych od początku tej kategorii - podsumowuje.

Sztuczna inteligencja ma wpływ na rynek komputerów

W ocenie IDC rynek komputerów PC staje się bardzo interesujący. W dużej mierze za sprawą boomu na generatywną sztuczną inteligencję. Jej pojawienie się powoduje, że decydenci z branży IT zastanawiają się obecnie jak ukształtować, gdzie nadać priorytety, swoje budżety. 

"I chociaż komputery PC obsługujące sztuczną inteligencję nie są obecnie gotowe, ich pojawienie się spowoduje zmianę części dyskusji na temat zakupów urządzeń w firmach. I wreszcie, przejście na zdalne/hybrydowe środowiska pracy nie zniknęło, w związku z czym wciąż słyszymy, że wiele firm słucha próśb swoich pracowników. Obejmuje to marki, typy komputerów i to, czy w przypadku hybrydowego środowiska pracy potrzebnych jest wiele komputerów" - zauważa IDC w analizie rynku. 

- W dzisiejszych czasach trudno jest prowadzić rozmowę, która nie dotyczy sztucznej inteligencji oraz tego, gdzie i jak inwestować – powiedział Ryan Reith, wiceprezes grupy IDC ds. urządzeń mobilnych i konsumenckich.

Reith zauważa, że niedługo można spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na komputery wykorzystywane komercyjnie.

- W 2025 roku nastąpi koniec wsparcia dla systemu Windows 10, co spowoduje odświeżenie na rynku, niezależnie od tego, czy firmy czekają na bardziej zaawansowane rozwiązania komputerów stacjonarnych lub po prostu będą potrzebować aktualizacji starzejącej się bazy zainstalowanych urządzeń. Wydaje się jasne, że Apple widzi szansę na dalszy rozwój w segmencie komercyjnym i pod tym kątem warto przyglądać się rynkowi w przyszłości - wskazał analityk.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP