Nawet 27 procent miejsc pracy w państwach należących do OECD może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według autorów, najbardziej zagrożone są kraje Europy Wschodniej.
Agencja Reutera zauważa, że co prawda sztuczna inteligencja wciąż nie jest powszechnym zagrożeniem dla pracowników, ale wkrótce może się to zmienić. Wszystko przez to, że jesteśmy jeszcze na wczesnym etapie rewolucji na rynku pracy.
Polska wyjątkowo zagrożona
Jak twierdzi OECD w raporcie, sztuczna inteligencja może najbardziej zaszkodzić pracownikom z Europy Wschodniej. Najbardziej zagrożone są miejsca pracy na Węgrzech (36,4 proc. stanowisk). Na kolejnych miejscach znajdują się Słowacja (35,7 proc.) i Czechy (35,2 proc.). Polska zajęła czwarte miejsce (33,5 proc.).
Zawody najwyższego ryzyka zostały zdefiniowane jako te, w których wykorzystuje się na co dzień ponad 25 ze 100 umiejętności i zdolności, które zdaniem ekspertów można łatwo zautomatyzować.
Strach pracowników
Według zeszłorocznej ankiety OECD trzech na pięciu pracowników obawia się, że może stracić pracę na rzecz sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych 10 lat. Badanie objęło 5,3 tysiąca pracowników w 2 tysiącach firm produkcyjnych i finansowych w siedmiu krajach OECD. Co ważne, ankieta została przeprowadzona jeszcze przed spektakularnym sukcesem Chatu GPT.
Ze sztuczną inteligencją da się jednak oswoić. Dwie trzecie pracowników, którzy już korzystają z takich rozwiązań, oceniło, że dzięki tej technologii ich praca stała się mniej niebezpieczna lub nużąca.
- To, czy korzyści przeważą nad ryzykiem, będzie zależeć od działań politycznych, które podejmiemy - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny OECD Mathias Cormann. - Rządy muszą pomóc pracownikom przygotować się na zmiany i skorzystać z możliwości, jakie przyniesie sztuczna inteligencja - dodał.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) liczy 38 członków, to głównie bogate kraje, ale także niektóre gospodarki wschodzące, takie jak Meksyk i Estonia.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock