Wartość rynkowa Nvidii przekroczyła 3 biliony dolarów, dzięki czemu producent chipów wyprzedził Apple i stał się drugą najcenniejszą spółką notowaną na giełdzie na świecie. Jego wartość rynkowa plasuje się obecnie tuż za Microsoftem, kolejnym kluczowym graczem w branży sztucznej inteligencji, dzięki inwestycjom w OpenAI, twórcę Chat GPT.
Wartość Nvidii, producenta chipów, na które jest ogromne zapotrzebowanie w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, osiągnęła ponad 3 biliony dolarów. Cena za akcję w środowych notowaniach na Wall Street wzrosła o ponad 5 proc. i obecnie jedna wyceniana jest na 1,224 dolarów.
Jak zauważa BBC "przedłużyło to zapierającą dech w piersiach szybką wspinaczkę, która rozpoczęła się w zeszłym roku, napędzaną przy tym zakładami o to, że firma ta stanie się głównym zwycięzcą fali inwestycji w sztuczną inteligencję".
Obecnie Nvidia znajduje się tuż za Microsoftem, który także jest kluczowym graczem na rynku AI dzięki swoim inwestycjom w OpenAI - twórcę ChatGPT. Jeszcze w lutym Nvidia była wyceniana na "zaledwie" 2 biliony dolarów, ale po tym jak w zeszłym miesiącu firma ogłosiła plany tzw. podziału akcji pojawiła się kolejna "fala zakupów".
Podział akcji zwiększy liczbę akcji dziesięciokrotnie i odpowiednio obniży ich wartość, co ma na celu uczynienie ich bardziej przystępnymi cenowo dla drobnych inwestorów. Ma on nastąpić w piątek i oczekuje się, że wygeneruje jeszcze większy popyt.
Droga Nvidii ku sukcesowi
Założona w 1993 roku firma Nvidia była pierwotnie znana z produkcji chipów komputerowych przetwarzających grafikę, szczególnie na potrzeby gier komputerowych.
Jak wskazuje BBC na długo przed rewolucją w zakresie sztucznej inteligencji firma zaczęła dodawać do swoich chipów funkcje, które według niej pomagają w uczeniu maszynowym – a wszystko to pomogło jej zwiększyć jej udział w rynku. Obecnie jest postrzegana jako kluczowa firma, którą warto obserwować, aby zobaczyć, jak szybko technologia oparta na sztucznej inteligencji rozprzestrzenia się w świecie biznesu, zaś jej prezes Jensen Huang ogłosił początek "następnej rewolucji przemysłowej".
Jego firma odnotowała gwałtowny rozwój, odnotowując sprzedaż na poziomie 26 miliardów dolarów w ciągu trzech miesięcy do 28 kwietnia – ponad trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem 2023 r. i o 18 proc. więcej niż w poprzednich trzech miesiącach.
Szał AI napędza rynkowe wzrosty
Portal brytyjskiego nadawcy publicznego wskazuje, że optymizm związany ze sztuczną inteligencją jest jedną z sił stojących za szerszym wzrostem na rynku w zeszłym roku, który w środę wywindował indeksy S&P 500 i Nasdaq w Stanach Zjednoczonych do nowych rekordów.
Zauważono przy tym, że na początku tego roku wydawało się, że Apple poniesie straty, ponieważ wzrost sprzedaży utknął w martwym punkcie. Jednak w ostatnich tygodniach akcje spółki rosły w oczekiwaniu na plan włączenia sztucznej inteligencji do swojej własnej strategii. Akcje firmy wzrosły o 0,7 proc., co dało jej kapitalizację rynkową na poziomie około 3 bilionów dolarów, którą zwykle oblicza się poprzez pomnożenie liczby akcji spółki przez jej aktualną cenę akcji.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock