Phishing, pharming, kradzież tożsamości. Jak jesteśmy oszukiwani w sieci?

Jak nie dać się oszukać w sieci?sxc.hu

Phishing, pharming, nigeryjski szwindel - to tylko niektóre popularne sposoby oszustw w internecie. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić i na co zwracać szczególna uwagę. Oto najczęściej spotykane metody działania internetowych oszustów.

1. Phishing

Tzw. "łowienie" to jeden z najpopularniejszych sposobów oszustów. Choć ciągle się zmienia i przybiera coraz to nowsze formy, to jego głównie działanie polega na wyłudzaniu poufnych danych, czyli np. loginów i haseł do poczty e-mail, danych osobowych, numeru kart kredytowych czy PIN. Przestępcy rozsyłają e-maile przypominające do złudzenia oryginalną korespondencję np. z banku, czy firmy ubezpieczeniowej. Zwykle treść wiadomości zawiera informację o tym, że w wyniku zmian musimy zalogować się na nasze konto. Aby zmylić odbiorców, oszuści zwykle dołączają do nich logo imitujące styl i szatę graficzną danej instytucji. Kiedy klikniemy w przesłany link i wciśniemy przycisk "zaloguj", zostaniemy przeniesieni do sfałszowanej strony, która wygląda niemal identycznie jak strona prawdziwego banku. Jeśli wprowadzimy hasło i logi, wówczas oszuści przejmą je i opróżnią nasze konto. Nie musimy jednak się logować, aby dać przestępcom pole do działania. Wystarczy kliknąć w przesłany link, aby zainstalować na własnym komputerze tzw. "konia trojańskiego". Ten typ wirusa pozwala cyberprzestępcom np. na przejęcie kontroli nad systemem i wyprowadzanie zapamiętanych w przeglądarce haseł.

2. Pharming

Pharming to trudniejsza do wykrycia forma phishingu. Jest na tyle skomplikowana, że niedoświadczony internauta nie ma większych szans na to, aby dowiedzieć się, że jest oszukiwany. A o tym, że został okradziony dowiaduje się zazwyczaj, gdy z jego konta znikają pieniądze. Na czym polega tzw. pharming? Kiedy nasz komputer zostanie zainfekowany przez "konia trojańskiego" - a może tak się stać na wiele sposób np. przez wchodzenie w nieodpowiednie linki, czy pobieranie plików z niesprawdzonych źródeł - to oszuści otrzymują w zasadzie wolną rękę do działania. Najpierw tak zmieniają ustawienia naszego systemu, aby przeglądarka automatycznie przenosiła nas nie na stronę naszego banku, a na specjalnie stworzoną przez nich "fałszywkę". Co ważnie, nie musimy klikać w podejrzane linki przesłane nam e-mailem - jak to było w phisingu - ale wystarczy, że wpiszemy prawidłowy adres banku w przeglądarce. Zhakowany system i tak przeniesie nas na spreparowaną stronę. Kiedy się na nią zalogujemy, otworzymy przed złodziejami dostęp do naszych oszczędności.

3. Nigeryjski szwindel

Oszustwo nigeryjskie, czyli tzw. 419 Scam (od art. 419 nigeryjskiego kodeksu karnego), znane jest od XVI wieku. Wówczas określano je mianem listu hiszpańskiego więźnia. Teraz złodzieje wykorzystują pocztę elektroniczną i metoda znana od wieków ciągle jest skuteczna. Wykorzystuje ona ludzką naiwność i chęć szybkiego wzbogacenia się. Jak to działa? Choć scenariusze e-maili są różne, to opierają się na tym samym schemacie. Na skrzyknę pocztową ofiary wpływa e-mail z informacją, że jej daleki krewny z Afryki właśnie wygrał na loterii lub otrzymał ogromny spadek i chętnie się z nią podzieli. Jednak wcześniej ofiara zostaje poproszona o niewielką pożyczkę - zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów, które musi przeznaczyć na bilet do Europy, prowizję bankową, czy opłatę skarbową. Ofiara jest na wiele sposobów zapewniana, że otrzyma dużą część pieniędzy, ale najpierw musi wpłacić niewielką kwotę. Jeżeli przekażę oszustom pieniądze, to nigdy więcej ich nie zobaczy, podobnie jak krewnych z Afryki.

4. Aukcje internetowe

To bardzo popularna metoda wyłudzania pieniędzy. Oszuści zamieszczają na portalach aukcyjnych bardzo atrakcyjną ofertę kupna np. sprzętu elektronicznego i czekają. Ofiara dokonuje, zwykle nie do końca przemyślanego, zakupu i bez sprawdzenia przeszłości sprzedawcy przelewa mu pieniądze np. za zakupiony smartfon. Odbiór osobisty oczywiście nie jest możliwy, bo magazyn znajduje się na drugim końcu kraju, a jego właściciel - jak tłumaczy - jest właśnie w innym kraju. Kiedy ofiara zapłaci, to kontakt zwykle się urywa. Nie pomagają kolejne e-maile, SMS-y, a telefon milczy.

5. Kradzież tożsamości

Oszuści zamieszczają w sieci bardzo atrakcyjne oferty pracy lub rozsyłają je na skrzynki e-mail. Zwykle oferują wysokie wynagrodzenie za pracę, która nie wymaga niamal żadnego wysiłku. Osoba, która wyśle swoje CV, kopię dowodu tożsamości lub numer konta bankowego jest już o krok od zostania ofiarą oszustwa. Cyberprzestępcy mają już bowiem pełne dane, które mogą posłużyć im do wykorzystania tożsamości ofiary i popełnienia innych przestępstw na jej konto. W ten sposób mogą oni np. założyć konto na portalu aukcyjnym i "sprzedawać" nieistniejący towar, za który zapłacą kolejni naiwni, skuszeni niską ceną.

Na co uważać?

Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii twierdzi, że większość oszustw i wyłudzeń w sieci opiera się na dwóch filarach - niewiedzy oraz wzbudzaniu ciekawości i pożądania. - To trochę jak z prowadzeniem samochodu. Bez szkolenia, prawa jazdy i podstawowej wiedzy prawdopodobieństwo wypadku lub utknięcia gdzieś jest ogromne. Każdy strzępek wiedzy je zmniejsza - uważa Lalik.

- Wszystkie wyjątkowe okazje, prezenty, darmowe rzeczy są z góry podejrzane. Trzeba sprawdzać historię osób, z którymi robi się interesy. Należy przeczytać opinie, komentarze, fora internetowe i sprawdzić wpisy do KRS-u, a przede wszystkim po prostu zachować zdrowy rozsądek - uważa blogerka.

Podobne zdanie ma Monika Czaplicka z działającej w branży social media firmy Wobuzz. - Przede wszystkim trzeba myśleć. Jeśli otrzymujemy jakieś wiadomości, to sprawdźmy ich wiarygodność. Wystarczy wpisać nazwę firmy w wyszukiwarkę. Jeśli robimy gdzieś zakupy, oprócz recenzji, sprawdźmy stronę i dane w zakładce kontakt. Możemy wpisać te dane do bazy KRS lub CEIDG - tłumaczy Czaplicka.

Jak się chronić?

Ewa Lalik radzi, aby w sieci być zapobiegliwym. - Przede wszystkim trzeba aktualizować oprogramowanie, czyli system operacyjny, program antywirusowy, czy zainstalowane aplikacje. Musimy pamiętać, że każda aktualizacje, to prawdopodobnie łatanie wykrytych dziur - zachęca ekspertka. Z kolei Czaplicka dodaje, że nie warto klikać w nieznane linki nawet, gdy pochodzą od znajomych. - Warto zainstalować na komputerze odpowiednią ochronę, np. popularne programy antywirusowe - wyjaśnia Czaplicka. - Musimy też oszacować, jakie efekty przynosi kliknięcie w nieodpowiedni link. Rozsyłamy wirusa? Nasz komputer zachowuje się dziwnie? Istnieje szansa, że ktoś poznał nasze dane do logowania? - ocenia.

Warto też powiadomić odpowiednie służby. - Zgłaszamy nasz przypadek na policję, a administrację serwisu społecznościowego informujemy, że dane konto rozsyła spam. Kolejny krok to rozwiązanie naszego problemu. Staramy się usunąć wirusa - wyjaśnia Monika Czaplicka.

Konrad Kozłowski z serwisu Antyweb radzi, żeby w przypadku oszustwa na aukcjach internetowych działać błyskawicznie. Wtedy mamy większą szansę na odzyskanie pieniędzy. Ważne jest również to, aby nie odpuszczać nawet małych kwot, bo i te udaje się wyrwać oszustom.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl