Phishing, pharming, kradzież tożsamości. Jak jesteśmy oszukiwani w sieci?

Jak nie dać się oszukać w sieci?sxc.hu

Phishing, pharming, nigeryjski szwindel - to tylko niektóre popularne sposoby oszustw w internecie. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić i na co zwracać szczególna uwagę. Oto najczęściej spotykane metody działania internetowych oszustów.

1. Phishing

Tzw. "łowienie" to jeden z najpopularniejszych sposobów oszustów. Choć ciągle się zmienia i przybiera coraz to nowsze formy, to jego głównie działanie polega na wyłudzaniu poufnych danych, czyli np. loginów i haseł do poczty e-mail, danych osobowych, numeru kart kredytowych czy PIN. Przestępcy rozsyłają e-maile przypominające do złudzenia oryginalną korespondencję np. z banku, czy firmy ubezpieczeniowej. Zwykle treść wiadomości zawiera informację o tym, że w wyniku zmian musimy zalogować się na nasze konto. Aby zmylić odbiorców, oszuści zwykle dołączają do nich logo imitujące styl i szatę graficzną danej instytucji. Kiedy klikniemy w przesłany link i wciśniemy przycisk "zaloguj", zostaniemy przeniesieni do sfałszowanej strony, która wygląda niemal identycznie jak strona prawdziwego banku. Jeśli wprowadzimy hasło i logi, wówczas oszuści przejmą je i opróżnią nasze konto. Nie musimy jednak się logować, aby dać przestępcom pole do działania. Wystarczy kliknąć w przesłany link, aby zainstalować na własnym komputerze tzw. "konia trojańskiego". Ten typ wirusa pozwala cyberprzestępcom np. na przejęcie kontroli nad systemem i wyprowadzanie zapamiętanych w przeglądarce haseł.

2. Pharming

Pharming to trudniejsza do wykrycia forma phishingu. Jest na tyle skomplikowana, że niedoświadczony internauta nie ma większych szans na to, aby dowiedzieć się, że jest oszukiwany. A o tym, że został okradziony dowiaduje się zazwyczaj, gdy z jego konta znikają pieniądze. Na czym polega tzw. pharming? Kiedy nasz komputer zostanie zainfekowany przez "konia trojańskiego" - a może tak się stać na wiele sposób np. przez wchodzenie w nieodpowiednie linki, czy pobieranie plików z niesprawdzonych źródeł - to oszuści otrzymują w zasadzie wolną rękę do działania. Najpierw tak zmieniają ustawienia naszego systemu, aby przeglądarka automatycznie przenosiła nas nie na stronę naszego banku, a na specjalnie stworzoną przez nich "fałszywkę". Co ważnie, nie musimy klikać w podejrzane linki przesłane nam e-mailem - jak to było w phisingu - ale wystarczy, że wpiszemy prawidłowy adres banku w przeglądarce. Zhakowany system i tak przeniesie nas na spreparowaną stronę. Kiedy się na nią zalogujemy, otworzymy przed złodziejami dostęp do naszych oszczędności.

3. Nigeryjski szwindel

Oszustwo nigeryjskie, czyli tzw. 419 Scam (od art. 419 nigeryjskiego kodeksu karnego), znane jest od XVI wieku. Wówczas określano je mianem listu hiszpańskiego więźnia. Teraz złodzieje wykorzystują pocztę elektroniczną i metoda znana od wieków ciągle jest skuteczna. Wykorzystuje ona ludzką naiwność i chęć szybkiego wzbogacenia się. Jak to działa? Choć scenariusze e-maili są różne, to opierają się na tym samym schemacie. Na skrzyknę pocztową ofiary wpływa e-mail z informacją, że jej daleki krewny z Afryki właśnie wygrał na loterii lub otrzymał ogromny spadek i chętnie się z nią podzieli. Jednak wcześniej ofiara zostaje poproszona o niewielką pożyczkę - zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów, które musi przeznaczyć na bilet do Europy, prowizję bankową, czy opłatę skarbową. Ofiara jest na wiele sposobów zapewniana, że otrzyma dużą część pieniędzy, ale najpierw musi wpłacić niewielką kwotę. Jeżeli przekażę oszustom pieniądze, to nigdy więcej ich nie zobaczy, podobnie jak krewnych z Afryki.

4. Aukcje internetowe

To bardzo popularna metoda wyłudzania pieniędzy. Oszuści zamieszczają na portalach aukcyjnych bardzo atrakcyjną ofertę kupna np. sprzętu elektronicznego i czekają. Ofiara dokonuje, zwykle nie do końca przemyślanego, zakupu i bez sprawdzenia przeszłości sprzedawcy przelewa mu pieniądze np. za zakupiony smartfon. Odbiór osobisty oczywiście nie jest możliwy, bo magazyn znajduje się na drugim końcu kraju, a jego właściciel - jak tłumaczy - jest właśnie w innym kraju. Kiedy ofiara zapłaci, to kontakt zwykle się urywa. Nie pomagają kolejne e-maile, SMS-y, a telefon milczy.

5. Kradzież tożsamości

Oszuści zamieszczają w sieci bardzo atrakcyjne oferty pracy lub rozsyłają je na skrzynki e-mail. Zwykle oferują wysokie wynagrodzenie za pracę, która nie wymaga niamal żadnego wysiłku. Osoba, która wyśle swoje CV, kopię dowodu tożsamości lub numer konta bankowego jest już o krok od zostania ofiarą oszustwa. Cyberprzestępcy mają już bowiem pełne dane, które mogą posłużyć im do wykorzystania tożsamości ofiary i popełnienia innych przestępstw na jej konto. W ten sposób mogą oni np. założyć konto na portalu aukcyjnym i "sprzedawać" nieistniejący towar, za który zapłacą kolejni naiwni, skuszeni niską ceną.

Na co uważać?

Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii twierdzi, że większość oszustw i wyłudzeń w sieci opiera się na dwóch filarach - niewiedzy oraz wzbudzaniu ciekawości i pożądania. - To trochę jak z prowadzeniem samochodu. Bez szkolenia, prawa jazdy i podstawowej wiedzy prawdopodobieństwo wypadku lub utknięcia gdzieś jest ogromne. Każdy strzępek wiedzy je zmniejsza - uważa Lalik.

- Wszystkie wyjątkowe okazje, prezenty, darmowe rzeczy są z góry podejrzane. Trzeba sprawdzać historię osób, z którymi robi się interesy. Należy przeczytać opinie, komentarze, fora internetowe i sprawdzić wpisy do KRS-u, a przede wszystkim po prostu zachować zdrowy rozsądek - uważa blogerka.

Podobne zdanie ma Monika Czaplicka z działającej w branży social media firmy Wobuzz. - Przede wszystkim trzeba myśleć. Jeśli otrzymujemy jakieś wiadomości, to sprawdźmy ich wiarygodność. Wystarczy wpisać nazwę firmy w wyszukiwarkę. Jeśli robimy gdzieś zakupy, oprócz recenzji, sprawdźmy stronę i dane w zakładce kontakt. Możemy wpisać te dane do bazy KRS lub CEIDG - tłumaczy Czaplicka.

Jak się chronić?

Ewa Lalik radzi, aby w sieci być zapobiegliwym. - Przede wszystkim trzeba aktualizować oprogramowanie, czyli system operacyjny, program antywirusowy, czy zainstalowane aplikacje. Musimy pamiętać, że każda aktualizacje, to prawdopodobnie łatanie wykrytych dziur - zachęca ekspertka. Z kolei Czaplicka dodaje, że nie warto klikać w nieznane linki nawet, gdy pochodzą od znajomych. - Warto zainstalować na komputerze odpowiednią ochronę, np. popularne programy antywirusowe - wyjaśnia Czaplicka. - Musimy też oszacować, jakie efekty przynosi kliknięcie w nieodpowiedni link. Rozsyłamy wirusa? Nasz komputer zachowuje się dziwnie? Istnieje szansa, że ktoś poznał nasze dane do logowania? - ocenia.

Warto też powiadomić odpowiednie służby. - Zgłaszamy nasz przypadek na policję, a administrację serwisu społecznościowego informujemy, że dane konto rozsyła spam. Kolejny krok to rozwiązanie naszego problemu. Staramy się usunąć wirusa - wyjaśnia Monika Czaplicka.

Konrad Kozłowski z serwisu Antyweb radzi, żeby w przypadku oszustwa na aukcjach internetowych działać błyskawicznie. Wtedy mamy większą szansę na odzyskanie pieniędzy. Ważne jest również to, aby nie odpuszczać nawet małych kwot, bo i te udaje się wyrwać oszustom.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

Praskie lotnisko imienia Vaclava Havla ma problemy z odprawą bagażu. Część pasażerów odlatuje bez swoich walizek, które są dosyłane następnymi lotami, inni po przylocie czekają na bagaż nawet kilka godzin. Władze lotniska zaapelowały do podróżnych, by ważne leki zabierali ze sobą na pokład samolotu.

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z raportu Knight Frank. Jest to trzeci wynik wśród 56 rynków mieszkaniowych na świecie analizowanych przez wspomnianą firmę.

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Źródło:
PAP

Stwierdzono wysoki poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. Ostrzeżenie o wycofanym produkcie wydał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego taka ilość stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wysoką wygraną o wartości ponad 3,2 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 2 lipca.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Alior Bank niesłusznie pobierał od niektórych klientów dodatkowe opłaty. Sygnał o nieprawidłowościach otrzymaliśmy na Kontakt 24. Bank potwierdził tę informację i podkreślił, że pracuje nad zwrotem pieniędzy.

Bank niesłusznie pobierał opłaty od klientów. "Błąd systemu"

Bank niesłusznie pobierał opłaty od klientów. "Błąd systemu"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko AzaGroup – właścicielowi sklepów internetowych Renee.pl i Born2Be.pl. Wątpliwości dotyczą prezentowania promocji w tych sklepach - podał we wtorek UOKiK w komunikacie. Spółka poinformowała, że deklaruje gotowość do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Właściciel sklepów internetowych pod lupą UOKiK

Właściciel sklepów internetowych pod lupą UOKiK

Źródło:
PAP

Do końca czerwca można było składać wnioski o 800 plus za cały okres rozliczeniowy, który rozpoczął się w czerwcu. Wnioski złożone w lipcu dadzą prawo do świadczenia, ale tylko od tego miesiąca.

Minął ważny termin dotyczący 800 plus. Co zrobić, jeśli się go przegapiło?

Minął ważny termin dotyczący 800 plus. Co zrobić, jeśli się go przegapiło?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 50 tysięcy aut osobowych zarejestrowano w czerwcu, co oznacza wzrost o 20,7 procent rok do roku - podał Samar w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W raporcie wskazano, że wzrosła również liczba zarejestrowanych samochodów dostawczych.

Większy ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej

Większy ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej

Źródło:
PAP

Wkrótce wystarczy jedno piwo lub lampka wina, by sąd mógł zadecydować o konfiskacie pojazdu. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", z projektu nowelizacji przepisów wynika, że już powyżej 0,5, a nie od 1,5 promila sąd będzie mógł orzec konfiskatę pojazdu. To odpowiedź na rekomendacje prawników, którzy podkreślali, że wartości progowe są niesprawiedliwe i utrudniają dostosowanie kary do specyfiki danej sprawy.

Wystarczy pół promila, by stracić auto. Projekt ostrzejszych kar dla pijanych kierowców

Wystarczy pół promila, by stracić auto. Projekt ostrzejszych kar dla pijanych kierowców

Źródło:
"DGP"

We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Krajowym Planie Odbudowy zaproponowane przez polski rząd pod koniec kwietnia. W dokumencie, który trafił do Brukseli wnioskowano między innymi o rezygnację z opłat za rejestrację pojazdów spalinowych w zamian za dopłaty do aut elektrycznych.

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w KPO

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w KPO

Źródło:
PAP

Rosja, Białoruś czy Ukraina to tylko niektóre kraje, w których turyści nie mogą czuć się bezpiecznie. Na liście opublikowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych znajdziemy wiele państw zagrożonych konfliktami zbrojnymi, porwaniami, a nawet groźnymi epidemiami. Gdzie nie wybierać się na wakacje w 2024 roku?

Tych krajów nie wybieraj na wakacje. MSZ ostrzega turystów

Tych krajów nie wybieraj na wakacje. MSZ ostrzega turystów

Źródło:
tcn24.pl

Około 3,5 miliona gospodarstw domowych o niższych dochodach będzie mogło skorzystać z bonu energetycznego. Dopłaty do rachunków za prąd i gaz będą za okres od 1 lipca do 31 grudnia. W programie wskazano progi dochodowe.

Bon energetyczny od 1 lipca. Dla kogo i od kiedy wnioski?

Bon energetyczny od 1 lipca. Dla kogo i od kiedy wnioski?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziś koszty najmu są niższe niż raty standardowych kredytów bez dopłat - donosi we wtorek "Rzeczpospolita". "Napompowane kilka lat temu stawki najmu już nie galopują. Jednak wcale niskie nie są. Wielu klientów nie stać ani na zakup mieszkań na drogi kredyt, ani na wynajem" - pisze "Rz".

Kupić czy wynająć? Eksperci nie mają wątpliwości co się bardziej opłaca

Kupić czy wynająć? Eksperci nie mają wątpliwości co się bardziej opłaca

Źródło:
PAP

- Zawsze tam, gdzie pojawiał się rozwój technologiczny, słychać było kasandryczne głosy, które wieszczyły zagładę. Do masowego technologicznego bezrobocia jednak nigdy nie doszło - mówi Jacek Mańko z Akademii Leona Koźmińskiego

Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi"

Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

402 terabity na sekundę - to nowy rekord przesyłu danych przez internet, który udało się osiągnąć międzynarodowemu zespołowi naukowców. Badacze pobili swoje wcześniejsze osiągnięcie.

Padł rekord w internetowym transferze

Padł rekord w internetowym transferze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przepisami ograniczającymi spalanie drewna w sektorze energetycznym - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe rozwiązania budzą kontrowersje, szczególnie wśród branży meblarskiej, która uważa, że regulacje są zbyt mało restrykcyjne.

Palenie drewnem zostanie ograniczone. Wkrótce rewolucja w przepisach

Palenie drewnem zostanie ograniczone. Wkrótce rewolucja w przepisach

Źródło:
PAP

Najniższa krajowa wzrosła 1 lipca 2024 roku. Druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej to efekt rozporządzenia przyjętego przez rząd w ubiegłym roku. Minimalne wynagrodzenie jest podnoszone dwa razy w roku w przypadku podwyższonej inflacji.

Najniższa krajowa 2024. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Najniższa krajowa 2024. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Źródło:
tvn24.pl

"Jeśli mam być szczery, to nie przyjechałbym tu" - stwierdza bohater reklamy, która w przewrotny sposób zachęca turystów do odwiedzenia Oslo. Dzięki ironicznemu charakterowi spot stał się szybko popularny. Niespełna dwuminutowy klip okazał się świetnym wabikiem - niemal każdy kto go obejrzał, zadeklarował chęć odwiedzenia stolicy Norwegii.

"Czy to w ogóle jest miasto?". Antyreklama wabikiem na turystów

"Czy to w ogóle jest miasto?". Antyreklama wabikiem na turystów

Źródło:
PAP

W drugim kwartale deweloperzy wprowadzili o ponad jedną czwartą mniej mieszkań w porównaniu z początkiem roku - dowiadujemy się z raportu portalu rynekpierwotny.pl. Wskazano, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja kupującym.

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja potencjalnym nabywcom

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja potencjalnym nabywcom

Źródło:
PAP

Rząd Kuby ogłosił zwiększenie kontroli cen oraz walkę z próbami uchylania się od podatków - przekazała agencja Reutera. To próba opanowania wysokiej inflacji oraz deficytu budżetowego w ramach działań określanych przez tamtejsze władze mianem "gospodarki wojennej".

Gospodarka w trybie wojennym. Władze tego kraju chcą "ratować socjalizm"

Gospodarka w trybie wojennym. Władze tego kraju chcą "ratować socjalizm"

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w czerwcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,47 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Za najem mieszkania zapłaciliśmy w maju mniej w dziewięciu z siedemnastu badanych miast w Polsce - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. - Sytuacja najemców poprawia się jednak, ponieważ koszty najmu są przeciętnie o 2,7 procent wyższe niż przed rokiem, a średnie wynagrodzenie wzrosło w tym czasie o 11,4 proc. - komentuje Jarosław Sadowski z Expandera. Z perspektywy właścicieli mieszkań na wynajem nie są to dobre wiadomości, gdyż rentowność takiej inwestycji spadła.

Najemcy mieszkań łapią oddech. Właściciele mają mniej powodów do zadowolenia

Najemcy mieszkań łapią oddech. Właściciele mają mniej powodów do zadowolenia

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie złożyła w Brukseli zaktualizowanego planu na rzecz energii i klimatu. Nie jest w tym jednak sama. Dwadzieścia dwa inne państwa członkowskie Unii Europejskiej również tego nie zrobiły - przekazała Komisja Europejska. Zaledwie czterem się to udało.

Garstka krajów wypełniła obowiązek. Polska w niechlubnym gronie

Garstka krajów wypełniła obowiązek. Polska w niechlubnym gronie

Źródło:
PAP

Władze w Australii wprowadziły jedne z najsurowszych na świecie przepisów antyvapingowych - donosi CNN. Od poniedziałku kupienie e-papierosa będzie możliwe jedynie w aptece i to po okazaniu farmaceucie recepty lekarskiej.

E-papierosy tylko na receptę. Rząd wprowadza zakaz

E-papierosy tylko na receptę. Rząd wprowadza zakaz

Źródło:
CNN

Wskaźnik PMI dla przemysłu w ubiegłym miesiącu wyniósł 45 punktów, czyli tyle samo co w maju bieżącego roku - przekazał S&P Global. Jak dodali autorzy badania, "polski sektor przemysłowy skurczył się dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 roku".

Kiepskie perspektywy dla polskiego przemysłu. To 26. miesiąc marazmu

Kiepskie perspektywy dla polskiego przemysłu. To 26. miesiąc marazmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jesteśmy w stanie uruchomić program kredytowy z początkiem przyszłego roku - powiedział w rozmowie z portalem Money minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że resort dysponuje badaniami, według których "respondenci główny problem widzą w braku zdolności kredytowej, a nie w cenie metra kwadratowego mieszkania".

Wciąż brak nowego programu mieszkaniowego. Minister zapowiada, kiedy ma wystartować

Wciąż brak nowego programu mieszkaniowego. Minister zapowiada, kiedy ma wystartować

Źródło:
Money.pl

Od 1 lipca kara za brak ciągłości ubezpieczenia OC wzrośnie do rekordowego poziomu, prawie 9 tysięcy złotych dla właścicieli samochodów osobowych. To druga podwyżka w tym roku związana ze wzrostem pensji minimalnej. Jakie są kary za brak OC w drugiej połowie 2024 roku?

Kary za brak OC znowu wyższe. Rekordowe stawki od 1 lipca

Kary za brak OC znowu wyższe. Rekordowe stawki od 1 lipca

Źródło:
tvn24.pl