Czym są kryptowaluty? Sprawdź, jak działają i czy to dobry pomysł na inwestycję

Źródło:
TVN24 Biznes
Shutterstock

Kryptowaluty to jeden z pomysłów na lokowanie środków w dobie niskich stóp procentowych, często przedstawiany jako prosty sposób na błyskawiczne pomnożenie swojego majątku. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak na kryptowalutach można zarobić, tak samo łatwo jest na nich stracić. Na ryzyka związane z kupnem kryptowalut zwracają uwagę państwowe organy. Dlaczego? Wyjaśniamy, czym dokładnie są kryptowaluty, oraz jakie są ich zalety i wady.

Kryptowaluta - co to jest?

Kryptowaluta to wykorzystująca technologię blockchain waluta wirtualna, czyli wirtualne odwzorowanie wartości, które nie jest tradycyjnym pieniądzem ani żadną elektroniczną postacią tradycyjnego pieniądza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kryptowaluta jest więc czymś innym niż to, co widzimy logując się na nasz rachunek bankowy. Kwoty na internetowym koncie to tradycyjny pieniądz posiadany w wersji cyfrowej, kryptowaluta zaś to alternatywny do tradycyjnych walut środek płatniczy, niezwiązany z jakimkolwiek pieniądzem emitowanym przez banki centralne. Przykładowo walutą wirtualną, tak samo jak kryptowaluty, mogą być choćby wirtualne pieniądze w grach komputerowych – jeżeli tylko zaczną one mieć określoną wartość w świecie realnym, czyli jeśli ludzie będą chcieli wymieniać swoje monety i banknoty na pieniądze z jakiejś gry komputerowej.

Kryptowaluty można wymieniać na inne waluty, również te realne, można nimi spekulować (zakładając wzrost lub spadek ich wartości), a także dokonywać płatności w rosnącej liczbie sklepów i serwisów internetowych.    

Kryptowaluty – jak to działa?

Sama kryptowaluta jest zwyczajną linijką kodu źródłowego, podobnie jak strona internetowa i każda inna rzecz w formie cyfrowej. Kryptowalutę można nie tylko kupić, ale można też samemu ją "wykopać", czyli wyprodukować nową jednostkę dzięki zaangażowaniu mocy obliczeniowej naszego komputera na rzecz wykonywania wspomnianych obliczeń.

Kluczowa dla zrozumienia, czym są kryptowaluty, jest ponadto technologia blockchain (łańcucha bloków), która jest stale nadpisywanym, niekończącym się rejestrem służącym do przechowywania i przesyłania informacji o wszystkich transakcjach zawartych z użyciem danej kryptowaluty. To zaszyfrowany, rozproszony rejestr transakcji, współtworzony jednocześnie przez wszystkich, którzy uczestniczą w wymianie.

Ze względu na specyfikę działania technologii blockchain ten rejestr jest jednocześnie w pełni jawny – ponieważ każdy ma u siebie jego "cząstkę" – i jednocześnie niemal niemożliwy do sfałszowania/złamania, ponieważ każda kolejna transakcja, niczym cegiełka, nadpisuje się na poprzedniej. Niedoskonale można porównać to do próby wyjęcia/ukradzenia cegły ze spodu ceglanego muru – nie da się tego zrobić, bo zburzyłoby to cały mur zbudowany powyżej tej cegły.

Rodzaje kryptowalut

Najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin – wynika to z faktu, że powstał on jako pierwszy w 2009 roku. Rynek kryptowalut jest jednak niezwykle dynamiczny, a obecnie działa już ponad 4000 różnych kryptowalut, czyli kilkadziesiąt razy więcej, niż walut tradycyjnych.

Oprócz bitcoina do najpopularniejszych kryptowalut należą m.in. ether, litecoin, ripple czy stellar.

Choć zasada ich działania jest z reguły bardzo podobna, potrafią one różnić się szczegółami, bez znajomości których nie jest możliwe dokonanie świadomej inwestycji. Również dostępne na rynku kryptoaktywów instrumenty i sposoby inwestowania bywają bardzo złożone lub mające innowacyjny charakter.

Kryptowaluty – czym się wyróżniają?

Za podstawową zaletę kryptowalut uważa się ich niezależność od państw, firm czy banków. Nawet osoby czy firmy, które stworzyły poszczególne kryptowaluty, tracą nad nimi pełną kontrolę z chwilą uruchomienia – wynika to bezpośrednio z zasady działania.

Po drugie, wskazuje się na ich bezpieczeństwo – ponieważ są one wytwarzane jednocześnie w dowolnych miejscach na świecie (decentralizacja), niemal niemożliwe jest zatrzymanie generowania i obrotu stworzonymi kryptowalutami. Teoretycznie też każda dokonana transakcja jest nieodwracalna.

Innymi cechami, z powodu których kryptowaluty stają się popularne, jest ich ograniczona podaż – generowane są w z góry ustalonym tempie, nie można ich "dodrukować" niczym tradycyjnych pieniędzy, a także pełna własność – jest niemal niemożliwe, by komuś odebrać posiadaną przez niego kryptowalutę. Często wskazuje się również na anonimowość kryptowalut – oficjalnie nie wiadomo ani, kto ją posiada, ani kto dokonuje nią transakcji.

Kryptowaluty - niebezpieczeństwa

Zakup kryptowalut wiąże się jednak z ryzykiem. Przed lokowaniem środków w kryptowaluty ostrzegają Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, a także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dlaczego? Choć niektórzy brak państwowego nadzoru uważają za zaletę, trzeba jednocześnie mieć świadomość negatywnych konsekwencji tej sytuacji. To nie tylko powszechność wykorzystywania kryptowalut do transakcji w działalności przestępczej – prania brudnych pieniędzy, handlu ludźmi, bronią, narkotykami, czy nawet do finansowania zabójstw.

Czytaj także: Giełda kryptowalut i milionowa łapówka. Kto i dlaczego próbował uciszyć dziennikarzy

Po pierwsze należy pamiętać, że rynek kryptowalut nie podlega ani nadzorowi KNF, ani żadnej ochronie na wzór tej, którą Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia względem środków zgromadzonych w bankach. Oznacza to, że nikt nie odpowiada za bezpieczeństwo posiadanych kryptowalut, nie weryfikuje wiarygodności uczestników wymiany, nie ma również żadnych metod dochodzenia roszczeń od nierzetelnych kontrahentów.

W sytuacji np. upadku którejś z giełd kryptoaktywów wszystkie trzymane na niej środki mogą bezpowrotnie przepaść. Do przypadków takich dochodziło już w Polsce - jeden z największych w Polsce serwisów wymiany kryptowalut Bitcurex w niewyjaśnionych okolicznościach zakończył działalność w październiku 2016 roku, a zainwestowane na nim miliony złotych przepadły. Historia ta powtórzyła się w roku 2019 z udziałem kolejnej giełdy - Bitmarket.

Po drugie, inwestycje w kryptowaluty wiążą się z wysokim ryzykiem utraty wartości. Rynek kryptowalut jest tak samo podatny na spekulacje jak tradycyjna giełda, ale charakteryzuje się jeszcze większą zmiennością i nieprzewidywalnością. Oznacza to, że można na nim szybciej zarobić duże pieniądze, a jeszcze łatwiej błyskawicznie wszystko stracić.

Przykładowo jeden bitcoin w styczniu 2017 roku był warty 900 dolarów, w grudniu 2017 roku - 19 160 dolarów, w grudniu 2018 roku - 3200 dolarów, a w lipcu 2019 – 13 000 dolarów. Z kolei w styczniu 2021 roku w ciągu jednego weekendu kurs bitcoina nieoczekiwanie spadł o niemal 1/5 co oznaczało, że inwestorzy stracili w sumie ok. 170 mld dolarów – całkowicie prawdziwych pieniędzy. Z takiej perspektywy trzeba też patrzeć na kolejne rekordy notowań bitcoina.

Po trzecie, brak czyjegokolwiek nadzoru i anonimowość kontrahentów dają duże możliwości do bezkarnych wyłudzeń i oszustw. Dla przykładu emisje kryptoaktywów w celu pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności (tzw. ICO – Initial Coin Offering) według szacunków Europejskiego Urzędu Giełd i Papierów Wartościowych w aż 80 proc. przypadków okazywały się oszustwami. Inwestorzy w kryptowaluty są również bezbronni w obliczu działań na zasadzie piramidy finansowej.

Kryptowaluty – jak zacząć?

Osobom chcącym zainwestować w kryptowaluty, ale nie mającym na tym polu żadnego doświadczenia, zaleca się przyjęcie kilku podstawowych zasad. Po pierwsze należy wyznaczyć określoną, nieprzekraczalną kwotę pieniędzy, jaką gotowi jesteśmy zainwestować, tak żeby ewentualna strata nie zrujnowała domowego budżetu.

Po drugie należy zapoznać się z podstawami bezpieczeństwa dotyczącymi posiadania i obrotu kryptowalutami oraz zasadą działania giełd i portfeli kryptowalutowych.

Warto również zawczasu określić tzw. cel inwestycyjny, czyli cenę, za jaką chcielibyśmy sprzedać kupowaną kryptowalutę. Pomoże to uniknąć liczenia na niekończące się wzrosty notowań i, w rezultacie, możliwe poniesienie strat.

Inwestorzy powinni także unikać inwestowania pod wpływem czyichś zachęt lub reklam, a jedynie w oparciu o własną analizę i rozumienie ryzyka, z jakim dana inwestycja się wiąże.

Autorka/Autor:mm

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl

Mocniejszy złoty to jedna z przyczyn spadku inflacji w szybszym tempie niż oczekiwano - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP