Czym są kryptowaluty? Sprawdź, jak działają i czy to dobry pomysł na inwestycję

Źródło:
TVN24 Biznes
Shutterstock

Kryptowaluty to jeden z pomysłów na lokowanie środków w dobie niskich stóp procentowych, często przedstawiany jako prosty sposób na błyskawiczne pomnożenie swojego majątku. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak na kryptowalutach można zarobić, tak samo łatwo jest na nich stracić. Na ryzyka związane z kupnem kryptowalut zwracają uwagę państwowe organy. Dlaczego? Wyjaśniamy, czym dokładnie są kryptowaluty, oraz jakie są ich zalety i wady.

Kryptowaluta - co to jest?

Kryptowaluta to wykorzystująca technologię blockchain waluta wirtualna, czyli wirtualne odwzorowanie wartości, które nie jest tradycyjnym pieniądzem ani żadną elektroniczną postacią tradycyjnego pieniądza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kryptowaluta jest więc czymś innym niż to, co widzimy logując się na nasz rachunek bankowy. Kwoty na internetowym koncie to tradycyjny pieniądz posiadany w wersji cyfrowej, kryptowaluta zaś to alternatywny do tradycyjnych walut środek płatniczy, niezwiązany z jakimkolwiek pieniądzem emitowanym przez banki centralne. Przykładowo walutą wirtualną, tak samo jak kryptowaluty, mogą być choćby wirtualne pieniądze w grach komputerowych – jeżeli tylko zaczną one mieć określoną wartość w świecie realnym, czyli jeśli ludzie będą chcieli wymieniać swoje monety i banknoty na pieniądze z jakiejś gry komputerowej.

Kryptowaluty można wymieniać na inne waluty, również te realne, można nimi spekulować (zakładając wzrost lub spadek ich wartości), a także dokonywać płatności w rosnącej liczbie sklepów i serwisów internetowych.    

Kryptowaluty – jak to działa?

Sama kryptowaluta jest zwyczajną linijką kodu źródłowego, podobnie jak strona internetowa i każda inna rzecz w formie cyfrowej. Kryptowalutę można nie tylko kupić, ale można też samemu ją "wykopać", czyli wyprodukować nową jednostkę dzięki zaangażowaniu mocy obliczeniowej naszego komputera na rzecz wykonywania wspomnianych obliczeń.

Kluczowa dla zrozumienia, czym są kryptowaluty, jest ponadto technologia blockchain (łańcucha bloków), która jest stale nadpisywanym, niekończącym się rejestrem służącym do przechowywania i przesyłania informacji o wszystkich transakcjach zawartych z użyciem danej kryptowaluty. To zaszyfrowany, rozproszony rejestr transakcji, współtworzony jednocześnie przez wszystkich, którzy uczestniczą w wymianie.

Ze względu na specyfikę działania technologii blockchain ten rejestr jest jednocześnie w pełni jawny – ponieważ każdy ma u siebie jego "cząstkę" – i jednocześnie niemal niemożliwy do sfałszowania/złamania, ponieważ każda kolejna transakcja, niczym cegiełka, nadpisuje się na poprzedniej. Niedoskonale można porównać to do próby wyjęcia/ukradzenia cegły ze spodu ceglanego muru – nie da się tego zrobić, bo zburzyłoby to cały mur zbudowany powyżej tej cegły.

Rodzaje kryptowalut

Najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin – wynika to z faktu, że powstał on jako pierwszy w 2009 roku. Rynek kryptowalut jest jednak niezwykle dynamiczny, a obecnie działa już ponad 4000 różnych kryptowalut, czyli kilkadziesiąt razy więcej, niż walut tradycyjnych.

Oprócz bitcoina do najpopularniejszych kryptowalut należą m.in. ether, litecoin, ripple czy stellar.

Choć zasada ich działania jest z reguły bardzo podobna, potrafią one różnić się szczegółami, bez znajomości których nie jest możliwe dokonanie świadomej inwestycji. Również dostępne na rynku kryptoaktywów instrumenty i sposoby inwestowania bywają bardzo złożone lub mające innowacyjny charakter.

Kryptowaluty – czym się wyróżniają?

Za podstawową zaletę kryptowalut uważa się ich niezależność od państw, firm czy banków. Nawet osoby czy firmy, które stworzyły poszczególne kryptowaluty, tracą nad nimi pełną kontrolę z chwilą uruchomienia – wynika to bezpośrednio z zasady działania.

Po drugie, wskazuje się na ich bezpieczeństwo – ponieważ są one wytwarzane jednocześnie w dowolnych miejscach na świecie (decentralizacja), niemal niemożliwe jest zatrzymanie generowania i obrotu stworzonymi kryptowalutami. Teoretycznie też każda dokonana transakcja jest nieodwracalna.

Innymi cechami, z powodu których kryptowaluty stają się popularne, jest ich ograniczona podaż – generowane są w z góry ustalonym tempie, nie można ich "dodrukować" niczym tradycyjnych pieniędzy, a także pełna własność – jest niemal niemożliwe, by komuś odebrać posiadaną przez niego kryptowalutę. Często wskazuje się również na anonimowość kryptowalut – oficjalnie nie wiadomo ani, kto ją posiada, ani kto dokonuje nią transakcji.

Kryptowaluty - niebezpieczeństwa

Zakup kryptowalut wiąże się jednak z ryzykiem. Przed lokowaniem środków w kryptowaluty ostrzegają Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, a także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dlaczego? Choć niektórzy brak państwowego nadzoru uważają za zaletę, trzeba jednocześnie mieć świadomość negatywnych konsekwencji tej sytuacji. To nie tylko powszechność wykorzystywania kryptowalut do transakcji w działalności przestępczej – prania brudnych pieniędzy, handlu ludźmi, bronią, narkotykami, czy nawet do finansowania zabójstw.

Czytaj także: Giełda kryptowalut i milionowa łapówka. Kto i dlaczego próbował uciszyć dziennikarzy

Po pierwsze należy pamiętać, że rynek kryptowalut nie podlega ani nadzorowi KNF, ani żadnej ochronie na wzór tej, którą Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia względem środków zgromadzonych w bankach. Oznacza to, że nikt nie odpowiada za bezpieczeństwo posiadanych kryptowalut, nie weryfikuje wiarygodności uczestników wymiany, nie ma również żadnych metod dochodzenia roszczeń od nierzetelnych kontrahentów.

W sytuacji np. upadku którejś z giełd kryptoaktywów wszystkie trzymane na niej środki mogą bezpowrotnie przepaść. Do przypadków takich dochodziło już w Polsce - jeden z największych w Polsce serwisów wymiany kryptowalut Bitcurex w niewyjaśnionych okolicznościach zakończył działalność w październiku 2016 roku, a zainwestowane na nim miliony złotych przepadły. Historia ta powtórzyła się w roku 2019 z udziałem kolejnej giełdy - Bitmarket.

Po drugie, inwestycje w kryptowaluty wiążą się z wysokim ryzykiem utraty wartości. Rynek kryptowalut jest tak samo podatny na spekulacje jak tradycyjna giełda, ale charakteryzuje się jeszcze większą zmiennością i nieprzewidywalnością. Oznacza to, że można na nim szybciej zarobić duże pieniądze, a jeszcze łatwiej błyskawicznie wszystko stracić.

Przykładowo jeden bitcoin w styczniu 2017 roku był warty 900 dolarów, w grudniu 2017 roku - 19 160 dolarów, w grudniu 2018 roku - 3200 dolarów, a w lipcu 2019 – 13 000 dolarów. Z kolei w styczniu 2021 roku w ciągu jednego weekendu kurs bitcoina nieoczekiwanie spadł o niemal 1/5 co oznaczało, że inwestorzy stracili w sumie ok. 170 mld dolarów – całkowicie prawdziwych pieniędzy. Z takiej perspektywy trzeba też patrzeć na kolejne rekordy notowań bitcoina.

Po trzecie, brak czyjegokolwiek nadzoru i anonimowość kontrahentów dają duże możliwości do bezkarnych wyłudzeń i oszustw. Dla przykładu emisje kryptoaktywów w celu pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności (tzw. ICO – Initial Coin Offering) według szacunków Europejskiego Urzędu Giełd i Papierów Wartościowych w aż 80 proc. przypadków okazywały się oszustwami. Inwestorzy w kryptowaluty są również bezbronni w obliczu działań na zasadzie piramidy finansowej.

Kryptowaluty – jak zacząć?

Osobom chcącym zainwestować w kryptowaluty, ale nie mającym na tym polu żadnego doświadczenia, zaleca się przyjęcie kilku podstawowych zasad. Po pierwsze należy wyznaczyć określoną, nieprzekraczalną kwotę pieniędzy, jaką gotowi jesteśmy zainwestować, tak żeby ewentualna strata nie zrujnowała domowego budżetu.

Po drugie należy zapoznać się z podstawami bezpieczeństwa dotyczącymi posiadania i obrotu kryptowalutami oraz zasadą działania giełd i portfeli kryptowalutowych.

Warto również zawczasu określić tzw. cel inwestycyjny, czyli cenę, za jaką chcielibyśmy sprzedać kupowaną kryptowalutę. Pomoże to uniknąć liczenia na niekończące się wzrosty notowań i, w rezultacie, możliwe poniesienie strat.

Inwestorzy powinni także unikać inwestowania pod wpływem czyichś zachęt lub reklam, a jedynie w oparciu o własną analizę i rozumienie ryzyka, z jakim dana inwestycja się wiąże.

Autorka/Autor:mm

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Poważne utrudnienia czekają podróżnych, chcących skorzystać z lotniska Split w chorwackiej Kasteli. Jak donosi nasza widzka "około godziny 19:15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemy i funkcjonowania lotniska". Na Kontakt24 dostaliśmy także informację o problemach na lotnisku w Zadarze. Jak donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija "samoloty ani nie startują, ani nie lądują, teren lotniska jest zapełniony pasażerami".

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Sesja na Wall Street w poniedziałek została zamknęła się ze wzrostami głównych indeksów. S&P 500 osiągnął najlepszy wynik od początku czerwca. Inwestorzy ze spokojem przyjęli niedzielną decyzję prezydenta USA Joe Bidena o rezygnacji z ponownego kandydowania na ten urząd, jednak - jak wskazują analitycy - decyzja ta zwiększa niepewność na rynkach.

Odbicie na Wall Street

Odbicie na Wall Street

Źródło:
PAP

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy