Czym są kryptowaluty? Sprawdź, jak działają i czy to dobry pomysł na inwestycję

Źródło:
TVN24 Biznes
Shutterstock

Kryptowaluty to jeden z pomysłów na lokowanie środków w dobie niskich stóp procentowych, często przedstawiany jako prosty sposób na błyskawiczne pomnożenie swojego majątku. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak na kryptowalutach można zarobić, tak samo łatwo jest na nich stracić. Na ryzyka związane z kupnem kryptowalut zwracają uwagę państwowe organy. Dlaczego? Wyjaśniamy, czym dokładnie są kryptowaluty, oraz jakie są ich zalety i wady.

Kryptowaluta - co to jest?

Kryptowaluta to wykorzystująca technologię blockchain waluta wirtualna, czyli wirtualne odwzorowanie wartości, które nie jest tradycyjnym pieniądzem ani żadną elektroniczną postacią tradycyjnego pieniądza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kryptowaluta jest więc czymś innym niż to, co widzimy logując się na nasz rachunek bankowy. Kwoty na internetowym koncie to tradycyjny pieniądz posiadany w wersji cyfrowej, kryptowaluta zaś to alternatywny do tradycyjnych walut środek płatniczy, niezwiązany z jakimkolwiek pieniądzem emitowanym przez banki centralne. Przykładowo walutą wirtualną, tak samo jak kryptowaluty, mogą być choćby wirtualne pieniądze w grach komputerowych – jeżeli tylko zaczną one mieć określoną wartość w świecie realnym, czyli jeśli ludzie będą chcieli wymieniać swoje monety i banknoty na pieniądze z jakiejś gry komputerowej.

Kryptowaluty można wymieniać na inne waluty, również te realne, można nimi spekulować (zakładając wzrost lub spadek ich wartości), a także dokonywać płatności w rosnącej liczbie sklepów i serwisów internetowych.    

Kryptowaluty – jak to działa?

Sama kryptowaluta jest zwyczajną linijką kodu źródłowego, podobnie jak strona internetowa i każda inna rzecz w formie cyfrowej. Kryptowalutę można nie tylko kupić, ale można też samemu ją "wykopać", czyli wyprodukować nową jednostkę dzięki zaangażowaniu mocy obliczeniowej naszego komputera na rzecz wykonywania wspomnianych obliczeń.

Kluczowa dla zrozumienia, czym są kryptowaluty, jest ponadto technologia blockchain (łańcucha bloków), która jest stale nadpisywanym, niekończącym się rejestrem służącym do przechowywania i przesyłania informacji o wszystkich transakcjach zawartych z użyciem danej kryptowaluty. To zaszyfrowany, rozproszony rejestr transakcji, współtworzony jednocześnie przez wszystkich, którzy uczestniczą w wymianie.

Ze względu na specyfikę działania technologii blockchain ten rejestr jest jednocześnie w pełni jawny – ponieważ każdy ma u siebie jego "cząstkę" – i jednocześnie niemal niemożliwy do sfałszowania/złamania, ponieważ każda kolejna transakcja, niczym cegiełka, nadpisuje się na poprzedniej. Niedoskonale można porównać to do próby wyjęcia/ukradzenia cegły ze spodu ceglanego muru – nie da się tego zrobić, bo zburzyłoby to cały mur zbudowany powyżej tej cegły.

Rodzaje kryptowalut

Najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin – wynika to z faktu, że powstał on jako pierwszy w 2009 roku. Rynek kryptowalut jest jednak niezwykle dynamiczny, a obecnie działa już ponad 4000 różnych kryptowalut, czyli kilkadziesiąt razy więcej, niż walut tradycyjnych.

Oprócz bitcoina do najpopularniejszych kryptowalut należą m.in. ether, litecoin, ripple czy stellar.

Choć zasada ich działania jest z reguły bardzo podobna, potrafią one różnić się szczegółami, bez znajomości których nie jest możliwe dokonanie świadomej inwestycji. Również dostępne na rynku kryptoaktywów instrumenty i sposoby inwestowania bywają bardzo złożone lub mające innowacyjny charakter.

Kryptowaluty – czym się wyróżniają?

Za podstawową zaletę kryptowalut uważa się ich niezależność od państw, firm czy banków. Nawet osoby czy firmy, które stworzyły poszczególne kryptowaluty, tracą nad nimi pełną kontrolę z chwilą uruchomienia – wynika to bezpośrednio z zasady działania.

Po drugie, wskazuje się na ich bezpieczeństwo – ponieważ są one wytwarzane jednocześnie w dowolnych miejscach na świecie (decentralizacja), niemal niemożliwe jest zatrzymanie generowania i obrotu stworzonymi kryptowalutami. Teoretycznie też każda dokonana transakcja jest nieodwracalna.

Innymi cechami, z powodu których kryptowaluty stają się popularne, jest ich ograniczona podaż – generowane są w z góry ustalonym tempie, nie można ich "dodrukować" niczym tradycyjnych pieniędzy, a także pełna własność – jest niemal niemożliwe, by komuś odebrać posiadaną przez niego kryptowalutę. Często wskazuje się również na anonimowość kryptowalut – oficjalnie nie wiadomo ani, kto ją posiada, ani kto dokonuje nią transakcji.

Kryptowaluty - niebezpieczeństwa

Zakup kryptowalut wiąże się jednak z ryzykiem. Przed lokowaniem środków w kryptowaluty ostrzegają Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, a także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dlaczego? Choć niektórzy brak państwowego nadzoru uważają za zaletę, trzeba jednocześnie mieć świadomość negatywnych konsekwencji tej sytuacji. To nie tylko powszechność wykorzystywania kryptowalut do transakcji w działalności przestępczej – prania brudnych pieniędzy, handlu ludźmi, bronią, narkotykami, czy nawet do finansowania zabójstw.

Czytaj także: Giełda kryptowalut i milionowa łapówka. Kto i dlaczego próbował uciszyć dziennikarzy

Po pierwsze należy pamiętać, że rynek kryptowalut nie podlega ani nadzorowi KNF, ani żadnej ochronie na wzór tej, którą Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia względem środków zgromadzonych w bankach. Oznacza to, że nikt nie odpowiada za bezpieczeństwo posiadanych kryptowalut, nie weryfikuje wiarygodności uczestników wymiany, nie ma również żadnych metod dochodzenia roszczeń od nierzetelnych kontrahentów.

W sytuacji np. upadku którejś z giełd kryptoaktywów wszystkie trzymane na niej środki mogą bezpowrotnie przepaść. Do przypadków takich dochodziło już w Polsce - jeden z największych w Polsce serwisów wymiany kryptowalut Bitcurex w niewyjaśnionych okolicznościach zakończył działalność w październiku 2016 roku, a zainwestowane na nim miliony złotych przepadły. Historia ta powtórzyła się w roku 2019 z udziałem kolejnej giełdy - Bitmarket.

Po drugie, inwestycje w kryptowaluty wiążą się z wysokim ryzykiem utraty wartości. Rynek kryptowalut jest tak samo podatny na spekulacje jak tradycyjna giełda, ale charakteryzuje się jeszcze większą zmiennością i nieprzewidywalnością. Oznacza to, że można na nim szybciej zarobić duże pieniądze, a jeszcze łatwiej błyskawicznie wszystko stracić.

Przykładowo jeden bitcoin w styczniu 2017 roku był warty 900 dolarów, w grudniu 2017 roku - 19 160 dolarów, w grudniu 2018 roku - 3200 dolarów, a w lipcu 2019 – 13 000 dolarów. Z kolei w styczniu 2021 roku w ciągu jednego weekendu kurs bitcoina nieoczekiwanie spadł o niemal 1/5 co oznaczało, że inwestorzy stracili w sumie ok. 170 mld dolarów – całkowicie prawdziwych pieniędzy. Z takiej perspektywy trzeba też patrzeć na kolejne rekordy notowań bitcoina.

Po trzecie, brak czyjegokolwiek nadzoru i anonimowość kontrahentów dają duże możliwości do bezkarnych wyłudzeń i oszustw. Dla przykładu emisje kryptoaktywów w celu pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności (tzw. ICO – Initial Coin Offering) według szacunków Europejskiego Urzędu Giełd i Papierów Wartościowych w aż 80 proc. przypadków okazywały się oszustwami. Inwestorzy w kryptowaluty są również bezbronni w obliczu działań na zasadzie piramidy finansowej.

Kryptowaluty – jak zacząć?

Osobom chcącym zainwestować w kryptowaluty, ale nie mającym na tym polu żadnego doświadczenia, zaleca się przyjęcie kilku podstawowych zasad. Po pierwsze należy wyznaczyć określoną, nieprzekraczalną kwotę pieniędzy, jaką gotowi jesteśmy zainwestować, tak żeby ewentualna strata nie zrujnowała domowego budżetu.

Po drugie należy zapoznać się z podstawami bezpieczeństwa dotyczącymi posiadania i obrotu kryptowalutami oraz zasadą działania giełd i portfeli kryptowalutowych.

Warto również zawczasu określić tzw. cel inwestycyjny, czyli cenę, za jaką chcielibyśmy sprzedać kupowaną kryptowalutę. Pomoże to uniknąć liczenia na niekończące się wzrosty notowań i, w rezultacie, możliwe poniesienie strat.

Inwestorzy powinni także unikać inwestowania pod wpływem czyichś zachęt lub reklam, a jedynie w oparciu o własną analizę i rozumienie ryzyka, z jakim dana inwestycja się wiąże.

Autorka/Autor:mm

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Węgierska linia lotnicza Wizz Air wróci na podwarszawskie lotnisko w Modlinie - dowiedziała się nieoficjalnie redakcja tvn24.pl ze źródła zbliżonego do lotniska. Ogłoszenie nowych tras ma nastąpić podczas konferencji prasowej zaplanowanej na piątek.

Wizz Air wraca do Modlina

Wizz Air wraca do Modlina

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+