Kurs bitcoina w dół. "Inwestujący muszą się liczyć z utratą wszystkich pieniędzy"

Autor:
kris
Źródło:
PAP, BBC
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowalutyTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty

Inwestując w bitcoina, trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności - stwierdził prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że w ciągu weekendu bitcoin stracił blisko jedną piątą swojej wartości. Z kolei brytyjski regulator sektora usług finansowych podkreślił, że osoby kupujące kryptowaluty "muszą się liczyć z utratą wszystkich pieniędzy".

Bitcoin, czyli największa kryptowaluta na świecie, w porównaniu z piątkowymi notowaniami około godziny 12.00 notował spadek wynoszący ponad 11 proc. swojej wartości. Eter, który jest drugą po bitcoinie pod względem wielkości wirtualną walutą, tracił na wartości 15 proc.

Serwis internetowy amerykańskiej stacji telewizyjnej CNBC w poniedziałek podał, iż z całego rynku kryptowalutowego w związku z gwałtownym spadkiem wartości bitcoina zniknęło ok. 170 mld dol. Jego wartość po weekendzie szacowana jest na 959,5 mld dol., podczas gdy zaledwie dobę wcześniej analitycy związani z firmą Coinmarketcap oceniali ją na ok. 1,1 bln dol.

"Kurs Bitcoin stracił przez weekend blisko 1/5, spadając z 42 000 do 33 000 USD. Spekulacja na tym cyfrowym tulipanie kwitnie! Ponownie zalecam ostrożność i nie angażowanie w Bitcoin istotnej części swoich oszczędności" - napisał na Twitterze szef PFR.

Tulipomania - znana jako najstarsza bańka giełdowa - miała miejsce w XVII wieku. Ceny nasion tych kwiatów w Królestwie Niderlandów zaliczały nawet 20-krotne wzrosty w ciągu miesiąca. Gdy w końcu ceny okazały się zbyt wygórowane i zainteresowanie kupujących spadło - nastąpiło gwałtowne załamanie.

Wartość bitcoina

CNBC zauważa, że mimo gwałtownego spadku wartość bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy wciąż jest o 340 proc. większa, a ubiegłotygodniowy rekordowy wynik 42 tys. dol. za token to największa wartość tej kryptowaluty od początku jej istnienia.

Bank JPMorgan w swoim ostatnim opracowaniu badawczym wskazywał, że w dalszej perspektywie wartość bitcoina może osiągnąć nawet 146 tys. dol. za token, dzięki temu, że kryptowaluta konkuruje ze złotem wśród inwestorów. Jednocześnie analitycy banku podkreślili, że tak duży wzrost wartości bitcoina jest możliwy tylko wtedy, gdy ta znana z dużych wahań kursowych kryptowaluta osiągnie większą stabilność.

Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

Financial Conduct Authority - brytyjski regulator sektora usług finansowych - zwrócił się do osób, które inwestują w kryptowaluty.

"FCA wie, że wiele firm oferuje inwestowanie w kryptowaluty albo inne środki związane z krytpowalutami, które mogą się wiązać ze sporymi zyskami. Jednak inwestowanie w kryptowaluty i środki z nimi powiązane wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Inwestujący w tego typu produkty muszą się liczyć z utratą wszystkich pieniędzy" - dowiadujemy się z komunikatu FCA zacytowanego przez portal telewizji BBC.

Przed ryzykiem związanym z inwestycjami w kryptowaluty ostrzegały również Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego, które wielokrotnie zwracały uwagę, iż wirtualne waluty nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa i nie są prawnym środkiem płatniczym.

Jak podkreśliły obie instytucje, obrót kryptowalutami w Polsce nie narusza prawa krajowego, jednakże ich posiadanie wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka, takimi jak utrata środków z powodu kradzieży np. podczas cyberataku, a także brak gwarancji i powszechnej akceptowalności. Istotnym zagrożeniem jest również ryzyko możliwości oszustwa, które według krajowych regulatorów może przybierać charakter piramidy finansowej i prowadzić do utraty środków finansowych inwestorów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kurs bitcoina do dolarastooq.pl

Autor:kris

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości