Ile naprawdę zarabiają programiści? "Zaczynałam od trzech tysięcy brutto na umowie o dzieło"

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka o sytuacji na rynku pracy
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24
wideo 2/4
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24

25 lat temu były z tej pracy marne pieniądze, nie można było wynająć mieszkania. Po studiach używałem dość często debetu na karcie, aby dotrwać do pierwszego - opowiada w rozmowie z TVN24 Biznes Sebastian Kondracki, który od początku kariery związany jest z programowaniem. - Sektor IT wydaje się być kurą znoszącą złote jajka, ale jeśli ktoś jest zmotywowany tylko zarobkami, o których się dużo pisze, to będzie ciężko. Nie wytrzyma, będzie się frustrować - zaznacza Agata Grzelewska, programistka.

O tym, ile zarabiają programiści, krążą legendy. Sprawdzamy więc, jak wygląda rynek. - W Polsce rekordowa stawka dla programisty to 350 złotych za godzinę, przy czym zaoferowana została przez zagraniczną firmę. Na świecie natomiast rekordem było 250 dolarów za godzinę - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Kamil Mojżesz, HR Business Partner w B2B Network. - Programiści otrzymują kilka propozycji dziennie, 15-20 tygodniowo - dodaje. 

Kura znoszące złote jajka?

Początki kariery mogą być jednak trudne. Agata Grzelewska jest programistką od czterech lat. Aktualnie pracuje na stanowisku Ruby Developer w Smart Pension i opowiada, że "w tej branży jest trudno, jak nie ma się żadnych znajomych i ktoś nas nie poleci do pracy".

- Mnie się udało, bez żadnych znajomości. Zawodu uczyłam się sama z ogólnodostępnych i bezpłatnych materiałów. Nie skończyłam żadnych bootcampów czy szkoleń. Za to szukałam warsztatów organizowanych przez różne firmy IT. Takich propozycji jest jednak dużo mniej niż chętnych - wyjaśnia.

- Zaczynałam od trzech tysięcy brutto i to na umowę o dzieło. Sektor IT wydaje się być kurą znoszącą złote jajka, ale jeśli ktoś jest zmotywowany tylko zarobkami, o których się dużo pisze, to będzie ciężko. Nie wytrzyma, będzie się frustrować - zaznacza.

Duże pieniądze na starcie to mit. - Nie jest tak, że jak ktoś przyjdzie do pracy po jakiejś samodzielnej nauce czy bootcampie, bez żadnego doświadczenia komercyjnego, to od razu dostanie na 'dzień dobry' kwoty na przykład 20 tysięcy złotych - zdradza.

Według niej, jeżeli pracownik nie ma żadnego doświadczenia, to musi zacząć od najniższej stawki. - To dlatego, że jest się dużym kosztem dla firmy. Nie oszukujmy się, taka osoba jeszcze wiele nie wnosi i inni, jej współpracownicy, muszą poświęcić swój czas, żeby młodego programistę nauczyć pracy. Trzeba mieć więc dużo pokory, bo ta nauka nie kończy się nigdy - podkreśla.

W jej ocenie, po około dwóch latach doświadczenia komercyjnego wynagrodzenie jest już, jak wskazuje, całkiem przyzwoite. - Wynosi między 10 a 20 tysięcy złotych, w zależności od specjalizacji czy rodzaju firmy. Co ciekawe, w większości ofert pracy w IT zarobki, a przynajmniej widełki są podawane jawnie - zauważa.

Agata Grzelewska dodała, że w branży programistycznej jest wciąż mało kobiet. - W moim zespole na 10 osób jestem jedyna. Zaczęłam dosyć późno, bo juniorką stałam się w wieku 39 lat. Jak przyszłam do firmy, to na 60 osób okazało się, że jestem najstarsza. Jednocześnie miałam najmniejsze doświadczenie w IT.

To dlatego zdecydowała się współtworzyć bezpłatne warsztaty "RailsGirlsWarsaw" dla kobiet, które chcą się przebranżowić - Pomagam wolontariacko kobietom na przykład na urlopie macierzyńskim, bo chcą wrócić na rynek pracy - opowiada.

Stawki w IT. O czym się nie mówi?

Maciej Mazurek, Chief Operations Officer z poznańskiej firmy rekruterskiej Bee Talents tłumaczy w rozmowie z TVN24 Biznes, że mówiąc o wynagrodzeniach developerów musimy zdawać sobie sprawę, że skupiamy się na bardzo szerokim zbiorze osób zajmujących się technologią: od Front-End i Back-End Developerów, przez DevOpsów, Site Reliability Engineer, Embedded Developerów, po specjalistów od Machine Learningu.

- Wpływa to na dużą rozpiętość widełek, które dodatkowo będą się różnić w zależności od konkretnej roli. Junior Developer to stawki od 7 tysięcy do 13 tysięcy złotych netto, Mid Developer, czyli około 2 lata komercyjnego doświadczenia, to od 16 tysięcy złotych do 24 tysięcy złotych, a Senior Developer to od 22 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych - wymienia.

Kamil Mojżesz z warszawskiej firmy rekruterskiej B2B Network, przedstawiając poziomy zarobków, zaznacza, że rzadko firmy chcą zatrudnić kogoś bez doświadczenia, dlatego osoba bez stażu komercyjnego na rynku nie jest atrakcyjna. 

- Jakiś czas temu firmy szukały osób wchodzących w świat IT, inwestowali w szkolenia, ale teraz to się zmieniło. Niechętnie zatrudniają juniorów, bo to wymaga dużych inwestycji. Z kwartału na kwartał obserwujemy zmiany na rynku - wyjaśnia.

Z jego doświadczeń wynika, że junior developer może oczekiwać stawki 50 zł netto za godzinę, ale bez płatnych urlopów, czyli 8 tysięcy złotych.

- I wtedy, kiedy jest zatrudniony na działalność gospodarczą. Dla osób z dwuletnim stażem widełki to 120- 150 złotych za godzinę, czyli około 22 tysiące złotych. Pracownicy z większym doświadczeniem mogą oczekiwać około 200 złotych za godzinę, czyli 32 tysiące złotych - wyliczył. 

Jednocześnie podkreślił, że najwyższe pieniądze na polskim rynku, czyli ponad 200 zł za godzinę, są dostępne dla osób znających technologie bardziej niszowe, mniej rozpoznawalne. - Oni tę stawkę i tak przyjmują nie do końca z uśmiechem, bo są na rynku firmy zagraniczne, które mogą im zaoferować pracę na jeszcze lepszych warunkach - skomentował.

Milion stanowisk w IT

Sebastian Kondracki, autor książki "Python i AI dla e-commerce", Chief Innovation Oficer w Deviniti z programowaniem związany jest kilka dekad. Komentuje w rozmowie z TVN24 Biznes, że stawki dla ekspertów odzwierciedlają sytuację w Polsce i na świecie. - Występuje bardzo duża transformacja cyfrowa wszystkich obszarów życia, co powoduje, że zapotrzebowanie na programistów jest bardzo duże. W Europie poszukiwane są osoby na ponad milion stanowisk - zaznacza.

Wyjaśnia, że wysokie wynagrodzenia dla programistów związane są z zakresem ich obowiązków. 

- Proces wytwarzania oprogramowania jest bardzo bogaty w wiedzę, gdzie wymagane jest myślenie skuteczne w różnych i niepewnych sytuacjach. Jest bardzo duża rotacja technologii. Musimy się więcej i szybciej uczyć niż osoby w innych obszarach - mówi.

Przykład? W 2017 roku ukazuje się artykuł o modelu Transformer, związany z uczeniem się maszyn, a rok później na rynku programiści używają go w swoich aplikacjach. W 2020 roku pojawia się cała nowa dziedzina programowania prompt engineering (oparta o wskazówki dla modeli). - Czyli w trzy lata wszystko mamy już na produkcji. W medycynie byłyby rozpoczynane dopiero badania kliniczne - tłumaczy. 

Podaje, że to właśnie dlatego programiści muszą posiadać kompetencje czysto technologiczne, które zależą mocno od specjalizacji i tzw. stosu technologicznego, czyli technologii, których używa dana firma: np. znajomość programowania w języku JAVA, znajomość baza danych, bezpieczeństwa IT.

- Druga grupa to umiejętności czysto kognitywne: myślenie abstrakcyjne, rozwiązywanie problemów, analiza i interpretacja danych, komunikacja i podejmowanie decyzji. Dochodzi do tego znajomość języków przynajmniej angielskiego na poziomie rozumienia dokumentacji technicznych - podkreśla.

Sebastian Kondracki wspomina początki sektora IT w Polsce. - 25 lat temu były z tej pracy marne pieniądze, nie można było wynająć mieszkania. Po studiach używałem dość często debetu na karcie, aby dotrwać do pierwszego. Wtedy zachodnie koncerny poszukiwały nie programistów, a sprzedawców i opiekunów klientów. Dla mnie programowanie było i jest ciekawe, więc wolałem mniej zarabiać, a mieć interesujące zajęcie. Przyszedł moment, że polski biznes zaczął obracać ogromnymi budżetami, dodatkowo nastąpiła profesjonalizacja procesów. Specjalista, ekspert z doświadczeniem zaczął być godnie opłacany w Polsce - powiedział. 

Programiści kontra AI

Zawód programistów uważany jest za przyszłościowy, ale wciąż powraca pytanie, czy rozwój sztucznej inteligencji (AI) nie sprawi, że zapotrzebowanie spadnie. Sebastian Kondracki uważa, że "wybrane specjalności programistyczne znikną".

- Już tak zwane duże modele językowe znają nie tylko języki naturalne, ale także programistyczne. Zatem potrafią "podpowiadać" kod programiście czy też tłumaczyć skomplikowane algorytmy. Eksperci wskazują na rok 2030 jako ten, w którym jednak AI będzie mogła samodzielnie tworzyć kod, na przykład na podstawie opisów w języku naturalnym - podaje.

Dodaje, że jednak wzrośnie zapotrzebowanie na programistów AI, specjalistów od big data. Pojawią się też nowe specjalizacje.

Czytaj też: "Miękki reset" w branży. "Liczby i tak są ogromne"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP