Tech
Partner serwisu

Ile naprawdę zarabiają programiści? "Zaczynałam od trzech tysięcy brutto na umowie o dzieło"

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka o sytuacji na rynku pracy
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24
wideo 2/4
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24

25 lat temu były z tej pracy marne pieniądze, nie można było wynająć mieszkania. Po studiach używałem dość często debetu na karcie, aby dotrwać do pierwszego - opowiada w rozmowie z TVN24 Biznes Sebastian Kondracki, który od początku kariery związany jest z programowaniem. - Sektor IT wydaje się być kurą znoszącą złote jajka, ale jeśli ktoś jest zmotywowany tylko zarobkami, o których się dużo pisze, to będzie ciężko. Nie wytrzyma, będzie się frustrować - zaznacza Agata Grzelewska, programistka.

O tym, ile zarabiają programiści, krążą legendy. Sprawdzamy więc, jak wygląda rynek. - W Polsce rekordowa stawka dla programisty to 350 złotych za godzinę, przy czym zaoferowana została przez zagraniczną firmę. Na świecie natomiast rekordem było 250 dolarów za godzinę - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Kamil Mojżesz, HR Business Partner w B2B Network. - Programiści otrzymują kilka propozycji dziennie, 15-20 tygodniowo - dodaje. 

Kura znoszące złote jajka?

Początki kariery mogą być jednak trudne. Agata Grzelewska jest programistką od czterech lat. Aktualnie pracuje na stanowisku Ruby Developer w Smart Pension i opowiada, że "w tej branży jest trudno, jak nie ma się żadnych znajomych i ktoś nas nie poleci do pracy".

- Mnie się udało, bez żadnych znajomości. Zawodu uczyłam się sama z ogólnodostępnych i bezpłatnych materiałów. Nie skończyłam żadnych bootcampów czy szkoleń. Za to szukałam warsztatów organizowanych przez różne firmy IT. Takich propozycji jest jednak dużo mniej niż chętnych - wyjaśnia.

- Zaczynałam od trzech tysięcy brutto i to na umowę o dzieło. Sektor IT wydaje się być kurą znoszącą złote jajka, ale jeśli ktoś jest zmotywowany tylko zarobkami, o których się dużo pisze, to będzie ciężko. Nie wytrzyma, będzie się frustrować - zaznacza.

Duże pieniądze na starcie to mit. - Nie jest tak, że jak ktoś przyjdzie do pracy po jakiejś samodzielnej nauce czy bootcampie, bez żadnego doświadczenia komercyjnego, to od razu dostanie na 'dzień dobry' kwoty na przykład 20 tysięcy złotych - zdradza.

Według niej, jeżeli pracownik nie ma żadnego doświadczenia, to musi zacząć od najniższej stawki. - To dlatego, że jest się dużym kosztem dla firmy. Nie oszukujmy się, taka osoba jeszcze wiele nie wnosi i inni, jej współpracownicy, muszą poświęcić swój czas, żeby młodego programistę nauczyć pracy. Trzeba mieć więc dużo pokory, bo ta nauka nie kończy się nigdy - podkreśla.

W jej ocenie, po około dwóch latach doświadczenia komercyjnego wynagrodzenie jest już, jak wskazuje, całkiem przyzwoite. - Wynosi między 10 a 20 tysięcy złotych, w zależności od specjalizacji czy rodzaju firmy. Co ciekawe, w większości ofert pracy w IT zarobki, a przynajmniej widełki są podawane jawnie - zauważa.

Agata Grzelewska dodała, że w branży programistycznej jest wciąż mało kobiet. - W moim zespole na 10 osób jestem jedyna. Zaczęłam dosyć późno, bo juniorką stałam się w wieku 39 lat. Jak przyszłam do firmy, to na 60 osób okazało się, że jestem najstarsza. Jednocześnie miałam najmniejsze doświadczenie w IT.

To dlatego zdecydowała się współtworzyć bezpłatne warsztaty "RailsGirlsWarsaw" dla kobiet, które chcą się przebranżowić - Pomagam wolontariacko kobietom na przykład na urlopie macierzyńskim, bo chcą wrócić na rynek pracy - opowiada.

Stawki w IT. O czym się nie mówi?

Maciej Mazurek, Chief Operations Officer z poznańskiej firmy rekruterskiej Bee Talents tłumaczy w rozmowie z TVN24 Biznes, że mówiąc o wynagrodzeniach developerów musimy zdawać sobie sprawę, że skupiamy się na bardzo szerokim zbiorze osób zajmujących się technologią: od Front-End i Back-End Developerów, przez DevOpsów, Site Reliability Engineer, Embedded Developerów, po specjalistów od Machine Learningu.

- Wpływa to na dużą rozpiętość widełek, które dodatkowo będą się różnić w zależności od konkretnej roli. Junior Developer to stawki od 7 tysięcy do 13 tysięcy złotych netto, Mid Developer, czyli około 2 lata komercyjnego doświadczenia, to od 16 tysięcy złotych do 24 tysięcy złotych, a Senior Developer to od 22 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych - wymienia.

Kamil Mojżesz z warszawskiej firmy rekruterskiej B2B Network, przedstawiając poziomy zarobków, zaznacza, że rzadko firmy chcą zatrudnić kogoś bez doświadczenia, dlatego osoba bez stażu komercyjnego na rynku nie jest atrakcyjna. 

- Jakiś czas temu firmy szukały osób wchodzących w świat IT, inwestowali w szkolenia, ale teraz to się zmieniło. Niechętnie zatrudniają juniorów, bo to wymaga dużych inwestycji. Z kwartału na kwartał obserwujemy zmiany na rynku - wyjaśnia.

Z jego doświadczeń wynika, że junior developer może oczekiwać stawki 50 zł netto za godzinę, ale bez płatnych urlopów, czyli 8 tysięcy złotych.

- I wtedy, kiedy jest zatrudniony na działalność gospodarczą. Dla osób z dwuletnim stażem widełki to 120- 150 złotych za godzinę, czyli około 22 tysiące złotych. Pracownicy z większym doświadczeniem mogą oczekiwać około 200 złotych za godzinę, czyli 32 tysiące złotych - wyliczył. 

Jednocześnie podkreślił, że najwyższe pieniądze na polskim rynku, czyli ponad 200 zł za godzinę, są dostępne dla osób znających technologie bardziej niszowe, mniej rozpoznawalne. - Oni tę stawkę i tak przyjmują nie do końca z uśmiechem, bo są na rynku firmy zagraniczne, które mogą im zaoferować pracę na jeszcze lepszych warunkach - skomentował.

Milion stanowisk w IT

Sebastian Kondracki, autor książki "Python i AI dla e-commerce", Chief Innovation Oficer w Deviniti z programowaniem związany jest kilka dekad. Komentuje w rozmowie z TVN24 Biznes, że stawki dla ekspertów odzwierciedlają sytuację w Polsce i na świecie. - Występuje bardzo duża transformacja cyfrowa wszystkich obszarów życia, co powoduje, że zapotrzebowanie na programistów jest bardzo duże. W Europie poszukiwane są osoby na ponad milion stanowisk - zaznacza.

Wyjaśnia, że wysokie wynagrodzenia dla programistów związane są z zakresem ich obowiązków. 

- Proces wytwarzania oprogramowania jest bardzo bogaty w wiedzę, gdzie wymagane jest myślenie skuteczne w różnych i niepewnych sytuacjach. Jest bardzo duża rotacja technologii. Musimy się więcej i szybciej uczyć niż osoby w innych obszarach - mówi.

Przykład? W 2017 roku ukazuje się artykuł o modelu Transformer, związany z uczeniem się maszyn, a rok później na rynku programiści używają go w swoich aplikacjach. W 2020 roku pojawia się cała nowa dziedzina programowania prompt engineering (oparta o wskazówki dla modeli). - Czyli w trzy lata wszystko mamy już na produkcji. W medycynie byłyby rozpoczynane dopiero badania kliniczne - tłumaczy. 

Podaje, że to właśnie dlatego programiści muszą posiadać kompetencje czysto technologiczne, które zależą mocno od specjalizacji i tzw. stosu technologicznego, czyli technologii, których używa dana firma: np. znajomość programowania w języku JAVA, znajomość baza danych, bezpieczeństwa IT.

- Druga grupa to umiejętności czysto kognitywne: myślenie abstrakcyjne, rozwiązywanie problemów, analiza i interpretacja danych, komunikacja i podejmowanie decyzji. Dochodzi do tego znajomość języków przynajmniej angielskiego na poziomie rozumienia dokumentacji technicznych - podkreśla.

Sebastian Kondracki wspomina początki sektora IT w Polsce. - 25 lat temu były z tej pracy marne pieniądze, nie można było wynająć mieszkania. Po studiach używałem dość często debetu na karcie, aby dotrwać do pierwszego. Wtedy zachodnie koncerny poszukiwały nie programistów, a sprzedawców i opiekunów klientów. Dla mnie programowanie było i jest ciekawe, więc wolałem mniej zarabiać, a mieć interesujące zajęcie. Przyszedł moment, że polski biznes zaczął obracać ogromnymi budżetami, dodatkowo nastąpiła profesjonalizacja procesów. Specjalista, ekspert z doświadczeniem zaczął być godnie opłacany w Polsce - powiedział. 

Programiści kontra AI

Zawód programistów uważany jest za przyszłościowy, ale wciąż powraca pytanie, czy rozwój sztucznej inteligencji (AI) nie sprawi, że zapotrzebowanie spadnie. Sebastian Kondracki uważa, że "wybrane specjalności programistyczne znikną".

- Już tak zwane duże modele językowe znają nie tylko języki naturalne, ale także programistyczne. Zatem potrafią "podpowiadać" kod programiście czy też tłumaczyć skomplikowane algorytmy. Eksperci wskazują na rok 2030 jako ten, w którym jednak AI będzie mogła samodzielnie tworzyć kod, na przykład na podstawie opisów w języku naturalnym - podaje.

Dodaje, że jednak wzrośnie zapotrzebowanie na programistów AI, specjalistów od big data. Pojawią się też nowe specjalizacje.

Czytaj też: "Miękki reset" w branży. "Liczby i tak są ogromne"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały do Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE, resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazał resort klimatu. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl