Honda zapłaci rekordową karę za niezgłaszanie skarg konsumentów
Koncern Honda zgodził się zapłacić amerykańskim władzom 70 mln dolarów kary, za to że nie zgłaszał skarg konsumentów poszkodowanych w wyniku używania jego samochodów. Chodzi o setki przypadków, kiedy dochodziło do utraty życia lub zdrowia - podano w czwartek.
Japoński koncern motoryzacyjny zapłaci dwie kary po 35 mln dolarów każda, co stanowi najwyższą kwotę, jaką producent samochodów musiał zapłacić w związku ze śledztwem prowadzonym przez amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (The National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA).
Amerykańskie przepisy
Postępowanie prowadzono w sprawie naruszenia amerykańskich przepisów przez Hondę. Nakładają one na producentów samochodowych obowiązek niezwłocznego informowania władz o przypadkach awarii, ran czy zgonów zgłaszanych przez konsumentów w związku z korzystaniem z ich samochodów. W listopadzie zeszłego roku japoński koncern przyznał, że nie powiadomił amerykańskich władz o 1729 zgłoszeniach z okresu od lipca 2003 roku do czerwca 2014 roku. W ośmiu przypadkach skargi konsumenckie dotyczyły poduszek powietrznych produkowanych przez koncern Takata, wobec którego toczy się oddzielne postępowanie w związku z licznymi przypadkami wybuchających poduszek, w których ginęli użytkownicy. Honda zapowiedziała jednocześnie zmiany w szkoleniach pracowników oraz w systemie raportowania usterek. Wcześniej tłumaczyła, że nie zgłaszała przypadków awarii ze względu m.in. na problemy z systemem komputerowym.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.
Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.
Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".
Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.
Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.
Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.
Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.
Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.
Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.
Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.
Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".
Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.
Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.
"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"
- Źródło:
- PAP, China Daily