Koniec z szybkim rozładowywaniem się komórek? Google pracuje nad nowym typem baterii

Tech

ShutterstockKrótki czas pracy baterii jest zmorą każdego użytkownika tehnologii mobilnych

Od 2012 r. Google pracuje nad technologiami mającymi wydłużyć czas pracy baterii litowo-jonowych. Koncern prowadzi też badania nad ogniwami nowego typu, które w przyszłości znajdą zastosowanie np. w urządzeniach elektronicznych - podaje "Wall Street Journal".

Dziennik informuje, że pod koniec 2012 roku zespół prowadzony przez byłego eksperta koncernu Apple Ramesha Bhardwaja rozpoczął testy dostępnych na rynku baterii, które po modernizacji miały mieć zastosowanie w urządzeniach produkowanych przez koncern Google. Rok później rozpoczęły się prace nad stworzeniem własnych ogniw - podkreśla "WSJ". Amerykańska gazeta dodaje, że grupa badawcza składa się zaledwie z czterech osób i działa w ramach laboratorium Google X. Zdaniem "WSJ" koncern chce wykorzystać nowe baterie w innych projektach m.in. z dziedziny komunikacji, opieki zdrowotnej czy robotyki. Niska wydajność tradycyjnych baterii wpłynęła m.in. na krótki czas pracy pierwszej wersji inteligentnych okularów firmy - Google Glass.

- Google chce wziąć sprawy w swojej ręce i stać się panem swojego losu w ramach łańcucha dostaw komponentów. Ich inwestycje w drony, samochody i inne projekty wymagają lepszych baterii - ocenił szef działu inwestycji firmy Formation 8 Lior Susan w rozmowie z "WSJ".

Ciało stałe zamiast cieczy

Jednym z założeń jest stworzenie baterii, w których energia elektryczna byłaby przewodzona w ciele stałym, a nie, jak do tej pory było, w cieczy. Dzięki temu możliwe byłoby wyprodukowanie cienkich i bezpieczniejszych akumulatorów. Takie baterie byłyby produkowane w cienkich, elastycznych warstwach, dzięki czemu miałyby zastosowanie w urządzeniach mobilnych i pomogłyby w dalszej miniaturyzacji sprzętu. Jednocześnie prowadzone są intensywne badania nad zwiększeniem pojemności i jakości tradycyjnych baterii litowo-jonowych, które obecnie są wykorzystywane w większości urządzeń elektronicznych. Zdaniem "WSJ" Google pracuje nad zastosowaniem takich materiałów jak grafit, dzięki któremu możliwe będzie większe absorbowanie ciepła baterii, a co za tym idzie - wydłużenie ich czasu pracy.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock