OFE

OFE

Opóźnienie w likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych oznacza, że przesunie się także czas, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie środków zgromadzonych w funduszach. Nowego harmonogramu jeszcze nie ma, ale - jak wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl Stanisław Krakowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - ewentualne dokumenty będziemy wypełniać po 1 czerwca. Sprawa jest ważna, ponieważ dotyczy 16 milionów Polaków i ponad 160 miliardów złotych.

Prace nad reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych trwają – powiedziała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Według wcześniejszych zapowiedzi Mateusza Morawieckiego zmiany w OFE miały wejść w życie już w lipcu 2018 roku. - W tej kadencji chcemy to zrobić, mam nadzieję, że to będzie lipiec, trzymam za to kciuki, bo jest to ważny program - mówiła rzeczniczka rządu.

Po miesiącach międzyresortowych przepychanek, odkładania reformy na półkę i przesuwania terminów wejścia w życie nowych przepisów odżywa temat reformy emerytalnej. - Zapowiadane zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych byłyby czynnikiem odbudowującym zaufanie do systemu - mówi Małgorzata Rusewicz z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jako pierwsze mają być wdrożone jednak Pracownicze Plany Kapitałowe.

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oznacza to, że wkrótce SO zajmie się całą sprawą merytorycznie. Zdaniem ponad 50 osób, które przystąpiły do pozwu, rządowa reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli.

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Zdaniem TK niezgodne z przepisami było ustanowienie całkowitego zakazu OFE. TK rozpoznał w pełnym składzie dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłaszane wątpliwości dotyczyły tego, czy zgodne z ustawą zasadnicza było przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE, co miało naruszyć zaufanie obywateli do państwa.

Ustawa o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2013 roku. A wielki przelew środków z OFE do ZUS został wykonany 4 lutego 2014 roku. Przypomnijmy sobie na czym dokładnie polegała ta reforma.

Zmiany w OFE miały na celu m.in. zapewnienie stabilności finansów publicznych oraz ochronę emerytur i są zgodne z konstytucją – odpierali we wtorek przed Trybunałem Konstytucyjnym zarzuty prezydenta i RPO wobec zmian w OFE przedstawiciele Sejmu i rządu. Zdaniem Prokuratora Generalnego Trybunał powinien uznać skargi jedynie w części dotyczącej zakazu reklamy.

Wyjście obronną ręką z kryzysu światowego zawdzięczamy zwiększeniu deficytu, gdy trzeba było, i elastycznej linii kredytowej - mówi PAP kończący misję w Warszawie główny ekonomista ministerstwa finansów Ludwik Kotecki. Pytany, czy RPP pomagała czy nie, przyznaje, że stopy procentowe długo były za wysokie. I dodaje, że "składki do OFE - a de facto publiczne daniny - były dopalaczem dla GPW".

Krzysztof Kwiatkowski wypomni rządowi zmiany w OFE. Przypomni, 
że obniżenie długu to nie skutek reform - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". W przyszłym tygodniu szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawi w Sejmie analizę z wykonania budżetu za 2014 rok. Jednym z głównych punktów jego wystąpienia ma być zabieg rządu Donalda Tuska, dzięki któremu znacznie obniżył państwowy dług publiczny.