Otwarty fundusz emerytalny, czyli tzw. OFE, gromadzi i inwestuje środki pieniężne przeznaczone na wypłatę świadczeń emerytalnych. Na koniec 2020 roku do takich funduszy należało ponad 15,4 mln Polaków. Prace nad ustawą, której założeniem była likwidacja OFE, zostały zawieszone. Co stanie się ze zgromadzonymi środkami? Jak sprawdzić stan swojego konta w OFE?
● Otwarty fundusz emerytalny, tzw. OFE, zajmuje się gromadzeniem środków pieniężnych oraz ich lokowaniem. ● Przynależność do OFE jest dobrowolna. ● Stan swojego konta w OFE można sprawdzić na PUE ZUS. ● W 2020 roku rozpoczęły się prace nad ustawą, która zakłada likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Zostały jednak wstrzymane.
Co to jest otwarty fundusz emerytalny?
Otwarte fundusze emerytalne zaczęły powstawać po reformie emerytalnej w 1999 roku w ramach tzw. II filaru. Ich zadaniem jest gromadzenie środków pieniężnych ze składek ubezpieczonych pracowników i ich inwestowanie. Lokowanie kapitału, np. w akcje spółek, ma na celu jego pomnożenie, choć wiąże się też z pewnym ryzykiem. Dlatego już 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zgromadzone środki zaczynają trafiać na subkonto w ZUS-ie. W ten sposób kapitał jest zabezpieczony przed ryzykiem związanym z dalszym inwestowaniem.
Organem otwartego funduszu emerytalnego jest towarzystwo emerytalne. Tworzy ono fundusz, a jednocześnie jako jego organ – zarządza nim. Jego działalność jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Przynależność do OFE jest dobrowolna. Osoba zaczynająca pierwszą pracę decyduje, czy całość składki chce przekazywać do ZUS, czy też część chce lokować w OFE.
Z raportu GUS, przedstawionego w maju 2021 r. wynika, że na koniec 2020 roku otwarte fundusze emerytalne miały ponad 15,4 mln członków. Najwięcej, bo prawie 2 mln członków OFE, miało 51 lat i więcej. Powszechne towarzystwa emerytalne zamknęły rok 2020 zyskiem netto w wysokości 0,3 mld zł, podczas gdy w 2019 roku zysk netto wyniósł 0,5 mld zł.
Z którym OFE mam umowę i ile pieniędzy jest na moim koncie?
To, z którym otwartym funduszem emerytalnym mamy umowę, możemy sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na konto (poprzez stronę zus.pl, a następnie przez "zaloguj do PUE") możemy się zalogować przy użyciu np. profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.
Po zalogowaniu w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę "Ubezpieczony". Następnie po lewej stronie w menu mamy do wyboru zakładkę "OFE". Po wejściu w tę opcję otrzymamy informacje o nazwie funduszu, dacie zawarcia umowy, a także dacie rejestracji członkostwa.
By sprawdzić wysokość składek przekazanych do OFE w danym roku, należy wejść w zakładkę "Składki przekazane do OFE". Informację o łącznej kwocie składek odprowadzonych za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na OFE uzyskamy, wybierając z menu po lewej stronie opcję "Informacje o stanie konta". Znajdują się tam zresztą także informacje o zwaloryzowanych składkach na podstawowym koncie emerytalnym w ZUS oraz na subkoncie.
Likwidacja OFE – co się stanie ze środkami zgromadzonymi na koncie?
W 2020 roku rozpoczęły się prace nad ustawą, której założeniem jest likwidacja otwartych funduszy emerytalnych. Zgromadzone środki miałyby być przeniesione na konto do ZUS lub na Indywidualne Konto Emerytalne, tzw. IKE. Zgodnie z założeniami w razie chęci przeniesienia środków do ZUS konieczne było złożenie pisemnej deklaracji.
Transfer wolny miał być od opłat dodatkowych. Jeśli nie zostanie zaś złożona stosowna deklaracja, wówczas środki miały zostać przeniesione na IKE automatycznie, przy czym pobrana miała być opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. zgromadzonych środków. W sposób odmienny uregulowane zostały także kwestie dotyczące dziedziczenia oraz możliwości wypłaty zgromadzonych środków z IKE i konta w ZUS.
Reforma zakładająca likwidację OFE miała wejść w życie w styczniu 2022 roku. Prace nad ustawą zostały jednak wstrzymane i zakończyły się pracami komisji po drugim czytaniu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych Dz. U. 1997 nr 139 poz. 934, Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych Dz. U. nr 137 poz. 887.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock