Prawdopodobna zmiana rządu pomogłaby poprawić relacje z Unią Europejską (UE), a to mogłoby wpłynąć pozytywnie na ocenę kredytową Polski - uważa agencja ratingowa Moody's. Jej zdaniem formowanie nowego rządu będzie okresem niepewności.
We wtorek o godzinie 9 rano opublikowano na stronie PKW dane ze 100 procent komisji wyborczych. Według nich PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent, Nowa Lewica - 8,61 procent, a Konfederacja - 7,16 procent głosów. To wyniki bardzo zbliżone do ostatecznych sondażowych wyników late poll pracowni Ipsos. Według tego badania opozycja demokratyczna ma szanse na 249 mandatów w Sejmie, a więc na większość parlamentarną.
"Zmiana rządu pomogłaby poprawić relacje z UE"
"Prawdopodobna zmiana rządu pomogłaby poprawić relacje z UE, co byłoby pozytywne dla oceny kredytowej Polski (credit positive)" - napisano.
Dodano, że poszukiwanie koalicjantów po wyborach przez PiS i KO w celu sformowania nowego rządu niesie ze sobą okres niepewności, ponieważ negocjacje mogą potrwać kilka tygodni.
Moody's dodaje, że poprawa relacji z UE dałaby Polsce dostęp do znacznej ilości środków finansowych, obecnie zawieszonych, zarówno z KPO, jak i regularnego budżetu UE.
Agencja zaznacza, że zarówno obecna partia rządząca, jak i dotychczasowe partie opozycyjne szły do wyborów z obietnicami skutkującymi poluzowanie polityki fiskalnej.
Moody's prognozuje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych Polski wzrośnie w 2023 r. do 5,3 proc. PKB, a w 2024 r. utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie 4 proc., z uwagi na luzowanie fiskalne.
"Spodziewamy się spadku deficytu sektora poniżej 3 proc. od 2025 r. na skutek wzrostu przychodów i cięcia wydatków" - dodano.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock