Miedź najtańsza od ponad sześciu lat. Po danych o inflacji w Chinach

Rynki

wikimedia.org/(CC BY 3.0) | TJBlackwellMiedź jest najtańsza od sześciu lat

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają o 1,5 proc. Na rynkach nadal niepokój o gospodarkę Chin po opublikowanych danych o inflacji w Chinach - podają maklerzy Tona miedzi na LME w dostawach trzymiesięcznych jest wyceniana po 4.416 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi staniała w poniedziałek o 1,3 proc., a w ub. tygodniu cena metalu spadła o 2,7 proc.

Niepokojące dane

W sobotę podano w Chinach, że ceny konsumpcyjne w grudniu wzrosły o 1,6 proc. rdr, zgodnie z prognozą analityków, ale za to ceny producenta spadły w ub. miesiącu o 5,9 proc. wobec oczekiwanych przez analityków 5,8 proc. To już rekord - bo ceny PPI spadają od 46 miesięcy, a inflacja CPI wynosi połowę tego, co zakładał chiński rząd. To wszystko wskazuje na słabość chińskiej gospodarki. - Spadki cen metali to reakcja na obawy o to, że Chiny słabną, i na sytuację na rynkach akcji - mówi Jonathan Barratt, analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities w Sydney. - Te czynniki spowodowały, że powstała niejasna sytuacja - dodaje. Barratt pociesza jednak inwestorów, że im niżej spadają ceny metali tym większe będzie ich potencjalne odbicie. W ub. tygodniu miedź na LME w Londynie staniała o 4,6 proc.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY 3.0) | TJBlackwell