Rynki

Załamanie cen ropy. Poziom niewidziany od ponad 18 lat

Rynki

ShutterstockRopa w USA gwałtownie potaniała

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw załamały się. Surowiec tanieje o blisko 8 procent i kosztuje nieco ponad 18 dolarów za baryłkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Baryłka (amerykańskiej) ropy typu WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku około godziny 10 była wyceniana po 18,27 dolara, po zniżce ceny o 8,20 procent. Wcześniej spadek notowań wynosił nawet 9,3 procent.

Ostatni raz ropa WTI była tak tania w styczniu 2002 roku. Wówczas za baryłkę trzeba było zapłacić niecałe 18 dolarów.

Notowania cen ropy WTI w ostatnich trzech dniach:

Tak gwałtownego ruchu nie było widać na wykresie ropy Brent, która w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie około godziny 10 była wyceniana po 27,68 dolara za baryłkę, niżej o 0,47 procent.

Zmniejszenie wydobycia ropy

Inwestorzy wątpią w skuteczność działań podejmowanych przez producentów ropy na świecie po tym, jak w niedzielę kraje OPEC i grupa innych dostawców ropy, skupionych w tak zwanej grupie OPEC+, osiągnęły porozumienie w sprawie zmniejszenia światowego wydobycia ropy o 10 milionów baryłek dziennie. Zawarte w weekend porozumienie miało na celu zrównoważenie światowych rynków ropy w czasie najmocniejszego od 30 lat spadku popytu na paliwa. Tymczasem producenci ropy z OPEC podali w czwartek w prognozie, że popyt na surowiec z kartelu spadnie do najniższego poziomu od 30 lat z powodu zamrożenia globalnej gospodarki w czasie pandemii COVID-19. Kartel szacuje, że w drugim kwartale na rynku dzienne zapotrzebowanie wyniesie jedynie 20 milionów baryłek ropy z OPEC. Tak małej produkcji ropy w OPEC nie było od początku 1989 roku. W opublikowanym w czwartek komunikacie Arabia Saudyjska i Rosja podały, że będą uważnie monitorować sytuację na rynku ropy i są gotowe do podjęcia dalszych działań wraz z krajami sojuszu OPEC+ i innymi dostawcami ropy, jeśli takie działania okażą się konieczne.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości