Zmiana na rynku kapitałowym. Iwona Sroka odwołana

Rynki

Piotr Drabik / Wikipedia (CC BY 2.0)Iwona Sroka odwołana z KDPW

Rada Nadzorcza Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) podjęła w poniedziałek uchwałę o odwołaniu dr Iwony Sroki ze stanowiska prezesa zarządu KDPW - poinformowano w komunikacie.

Rada podjęła także uchwałę o oddelegowaniu dr. Pawła Góreckiego – przewodniczącego Rady Nadzorczej - do wykonywania czynności prezesa zarządu na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - podano w komunikacie KDPW.

Poszukiwania następcy

Ponadto Rada - jak czytamy - podjęła uchwałę o wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego w celu wyłonienia kandydata na prezesa zarządu spółki.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest centralnym depozytem papierów wartościowych, instytucją odpowiedzialną za prowadzenie i nadzorowanie systemu rejestracji papierów wartościowych oraz systemu rozrachunku transakcji zawieranych w obrocie instrumentami finansowymi.

Była prezes KDPW

Według komunikatu Iwona Sroka pełniła funkcję prezesa zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. nieprzerwanie od 2009 roku.

"Odpowiedzialna była za realizację najważniejszych projektów rozwojowych spółki, dostosowując w tym obszarze polski rynek finansowy do konkurencji i standardów międzynarodowych, w tym do wymogów wynikających z regulacji Unii Europejskiej, co było efektem konsekwentnie realizowanej od 2009 roku strategii, zaprojektowanej przez Zarząd pod jej nadzorem. Dzięki temu Grupa KDPW może poszczycić się najlepiej rozwiniętą paletą usług post-transakcyjnych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, dorównując w wielu aspektach instytucjom depozytowo-rozliczeniowym największych rynków finansowych w Europie" - podkreślono w komunikacie.

Iwona Sroka - jako dodano - jest inicjatorką i pomysłodawczynią Kongresu Rynku Kapitałowego – dorocznego spotkania teoretyków i praktyków rynku kapitałowego, organizowanego przez KDPW, KDPW_CCP oraz Uniwersytet Warszawski. "Głównym założeniem Kongresu jest upowszechnianie wśród kadry naukowej i środowiska akademickiego specjalistycznej wiedzy o polskim rynku kapitałowym i perspektywach jego rozwoju oraz współpraca na linii środowisko naukowe - biznes" - wskazano.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Drabik / Wikipedia (CC BY 2.0)