Duże wzrosty na giełdach. Utrzymują się dobre nastroje po posiedzeniu Fed

Rynki

Wzrosty na Wall Street

Czwartek na amerykańskich giełdach przyniósł kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji. Na rynku utrzymują się dobre nastroje po tym jak Fed zapewnił, że będzie cierpliwie czekał na odpowiedni moment na podwyższenie stóp procentowych.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 2,43 proc., do 17.778,15 pkt. S&P 500 zyskał 2,40 proc. i wyniósł 2.061,23 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 2,24 proc. i wyniósł 4.748,40 pkt.

Mniej bezrobotnych

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 289 tys. z 295 tys. tydzień wcześniej po korekcie - poinformował Departament Pracy USA w czwartek.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 295 tys. wobec 294 tys. tydzień wcześniej przed korektą.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w listopadzie o 0,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,5 proc. mdm. Nieco słabszy od oczekiwań okazął się odczyt indeksu Philadelphia Fed. Spadł on w grudniu do 24,5 pkt. z 40,8 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 26,0 pkt.

Rezerwa Federalna w komunikacie wydanym po posiedzeniu w środę stwierdziła, że będzie „cierpliwie” czekać na odpowiedni moment do podwyższenia stóp procentowych w USA. Fed formalnie zrezygnował tym samym z używanego wcześniej stwierdzenia o zamiarze utrzymywania stóp procentowych bez zmian przez "znaczny okres czasu".

Fed podkreślił jednocześnie jednak, że nowy język jest "spójny" z wcześniej używaną deklaracją i ostatecznie pozostawił w komunikacie newralgiczne stwierdzenie, chociaż w zmienionym kontekście.

Bezpieczne aktywa

- Nie ma powodu, by indeks S&P 500 nie kontynuował ruchu w górę. Amerykańskie aktywa należą obecnie do najbezpieczniejszych na świecie. Gołębi wydźwięk wczorajszego komunikatu Fed daje natomiast inwestorom dodatkowe zaufanie - ocenił Jonathan Aldrich-Blake.

Środowy komunikat Fed nie zmienił wiele w kwestii oczekiwań co do pierwszej podwyżki stóp proc. w USA. Rynek generalnie wciąż zakłada, że nastąpi ona około połowy przyszłego roku.

„Fed w komunikacie podkreślił, że podwyżki stóp proc., będą zależały od danych makro, my spodziewamy się, że stopy zostaną podniesione w trakcie 2015 r. Nasz bazowy scenariusz zakłada, że nastąpi to czerwcu, biorąc jednak pod uwagę potencjalny dalszy spadek inflacji w USA istnieje również możliwość, że nastąpi to późnej” – ocenili analitycy Barclays.

Ze spółek silnie zyskiwały akcje Oracle po tym jak spółka podała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Rosły również akcje Hertz, po tym jak miliarder Carl Icahn poinformował o zwiększeniu zaangażowania w spółkę.

Stabilizację w rejonie poziomu 60 RUB/USD kontynuowała w czwartek rosyjska waluta. Prezydent Rosji Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej w Moskwie powiedział, że Rosja nie powinna marnować rezerw walutowych w celu ochrony kursu walutowego i jednocześnie skrytykował działania rosyjskiego banku centralnego, które jego zdaniem nie były wytaczające szybkie.

Autor: tol / Źródło: PAP