Cena bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 111 tysięcy dolarów. W przeliczeniu to ponad 416 tysięcy złotych. Inwestorzy są coraz bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości rynku kryptowalut.
O godz. 10.00 w czwartek bitcoin kosztuje niemal 111 tys. dolarów, ale jeszcze rano kryptowalutę wyceniano nawet na ponad 111,8 tys. dolarów.
Optymizm na rynku kryptowalut
"Rajd bitcoina był napędzany mieszanką pozytywnego momentum, rosnącego optymizmu wokół regulacji kryptowalut w USA i ciągłego zainteresowania ze strony nabywców instytucjonalnych" - ocenił James Butterfill z CoinShares.
Wzrost ceny największej kryptowaluty na świecie ma miejsce pomimo spadków na amerykańskich rynkach akcji w środę. Bitcoin zwykle korelował z rynkami akcji, w szczególności z Nasdaq. Rozbieżne ruchy bitcoina i akcji mogą być wynikiem poszukiwania przez inwestorów alternatywnych aktywów.
"Rajdowi pomogły również szersze obawy makroekonomiczne, w tym niedawne obniżenie ratingu długu USA przez Moody’s. To wzmocniło narrację o bitcoinie jako zabezpieczeniu przed niestabilnością walut fiducjarnych" - zauważył Butterfill.
Agencja ratingowa Moody’s obniżyła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu.
W przestrzeni kryptowalutowej zaszły również pewne pozytywne zmiany na froncie regulacyjnym w USA. Ustawa GENIUS Act - projekt ustawy regulującej stablecoiny (cyfrowe aktywa powiązane z tradycyjnymi walutami, głównie dolarem) - przeszła kluczowe głosowanie proceduralne w Senacie.
Rynkowi pomaga również fakt, że gorącym zwolennikiem kryptowalut jest prezydent USA Donald Trump.
Czym jest bitcoin?
Bitcoin to jedna z pierwszych i najpopularniejsza na świecie kryptowaluta. Została stworzona przez Satoshi Nakamoto, do dziś nie ustalono, czy pod tym pseudonimem kryje się jedna, czy wiele osób. Bitcoin nie ma fizycznej postaci, istnieje jako cyfrowy żeton (z ang. "token") i handluje się nim tylko elektronicznie. Tej wirtualnej waluty nie emituje także żaden organ czy organizacja.
Bitcoin w praktyce jest jedynie kilkoma linijkami kodu źródłowego. Za jego wyjątkowość odpowiada jednak sposób powstawania. Od chwili stworzenia i przeprowadzenia pierwszej transakcji kolejne bitcoiny generowane są w ściśle określonych odstępach czasu w oparciu o proces nazywany "kopaniem". Polega on na wykonywaniu przez komputery skomplikowanych operacji obliczeniowych, a algorytm bitcoina co określony czas rozprowadza wśród zaangażowanych w to uczestników nowe, "wykopane" bitcoiny.
Inwestowanie w kryptowaluty (np. w bitcoina) wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/PABLO GIANINAZZI