Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – kiedy jest możliwe

Źródło:
TVN24 Biznes, uokik.gov.pl
Jak bezpiecznie robić zakupy online?
Jak bezpiecznie robić zakupy online?TVN24
wideo 2/5
Jak bezpiecznie robić zakupy online?TVN24

Coraz więcej umów zawieranych jest na odległość – przykładem są choćby zakupy przez Internet. W przypadku takich umów konsumentów obejmuje jednak dodatkowa ochrona w postaci prawa do odstąpienia od umowy. Na czym polega ta ochrona? Jak i kiedy można odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Umowy zawarte na odległość uważane są za ryzykowne, dlatego można od nich odstąpić bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.Skutkiem odstąpienia od umowy zawartej na odległość jest uznanie jej za niezawartą.Na odstąpienie od umowy konsument ma co do zasady 14 dni kalendarzowych.Prawo do odstąpienia nie dotyczy określonych rodzajów umów zawieranych na odległość.

Możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość oraz zasady, na jakich to się odbywa, regulowane są ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. W kwestiach nieuregulowanych tą ustawą zastosowanie znajdują ponadto przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Umowa zawarta na odległość

Umowy kupna-sprzedaży coraz częściej zawierane są na odległość. Aby umowa była prawnie uznana za zawartą na odległość, musi spełniać trzy warunki:

– być zawarta w ramach zorganizowanego systemu zawierania takich umów, – zawarcie nastąpiło bez jednoczesnej, fizycznej obecności stron umowy, – do zawarcia umowy wykorzystane zostały środki komunikacji na odległość.

W praktyce umowy zawierane na odległość to przede wszystkim umowy zawierane przez Internet, m.in. w sklepach internetowych i za pośrednictwem poczty elektronicznej, oraz umowy zawierane telefonicznie.

Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa to z kolei umowa zawarta przy fizycznej obecności obu stron, np. w domu konsumenta, na ulicy, targach, prezentacji w hotelu, lub wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę. Za taką umowę uważana jest również sytuacja, w której umowa została podpisana w lokalu przedsiębiorcy, ale do lokalu tego konsument został indywidualnie zaproszony będąc poza nim, np. z ulicy.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Ponieważ konsument nie ma w przypadku takich umów przed kupnem bezpośredniego kontaktu z nabywanym towarem, umowy te uważa się za bardziej ryzykowne od innych umów. W celu zwiększenia bezpieczeństwa przepisy dotyczące umów zawieranych na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa nadają w związku z tym konsumentom dodatkowe uprawnienia. 

Najważniejszym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Oznacza to, że kupujący może zwyczajnie zmienić zdanie i zrezygnować z kupna, nawet jeżeli towar był pełnowartościowy i całkowicie zgodny z opisem. Aby skorzystać z tego prawa, konieczne jest jedynie złożenie u sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy, czyli po prostu poinformowania go o swojej decyzji. 

Należy pamiętać, że odstąpienie od umowy nie jest tym samym, co dokonanie zwrotu towaru i nie muszą występować jednocześnie.

Zarówno przy umowach zawieranych w lokalu, jak też zawieranych na odległość, kupującemu przysługuje również prawo do skorzystania z reklamacji z tytułu rękojmi

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – wzór

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość może mieć dowolną formę – przepisy nie nakładają pod tym względem specjalnych ograniczeń. Najlepiej jednak, by oświadczenie to było złożone pisemnie – w dwóch kopiach na papierze albo drogą elektroniczną. Składając oświadczenie na piśmie nie tylko dysponuje się potwierdzeniem jego złożenia, ale również łatwe do ustalenia jest to, czy złożone zostało w terminie.  

Oświadczenie odstąpienia od umowy nie ma również określonej formy, może być formułowane samodzielnie. Musi jednak zawierać przynajmniej takie informacje, jak:

– data i miejsce złożenia oświadczenia, – dane personalne konsumenta, – nazwa i adres sprzedawcy, – oświadczenie od odstąpienia od umowy zawartej na odległość, – wskazanie towarów lub usług będących przedmiotem danej umowy, – data zawarcia danej umowy, – podpis.

Przykładowy wzór formularza odstąpienia od umowy zawartej na odległość dostępny jest ponadto jako załącznik nr 2 do ustawy o prawach konsumenta oraz na stronie UOKiK

Oświadczenie odstąpienia od umowy – koszty

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość oznacza, że obie strony muszą zwrócić to, co w ramach danej już umowy otrzymały. W przypadku konsumenta jest to więc obowiązek zwrotu zakupionego towaru. W przypadku sprzedawcy jest to natomiast obowiązek zwrotu wszelkich pieniędzy, które konsument zapłacił za ten towar. 

Zwrot towaru przez konsumenta oraz zwrot płatności przez sprzedawcę nastąpić powinny w ciągu 14 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Sprzedawca może jednak wstrzymać zwrot pobranej zapłaty do czasu otrzymania zwrotu towaru od konsumenta.

Przepisy zobowiązują ponadto sprzedawcę do zwrócenia kosztów dostarczenia sprzedanego towaru do konsumenta. Jeżeli oferowanych było kilka sposobów dostarczenia towaru, sprzedawca ponosi jego koszt jedynie do wysokości najtańszego z tych sposobów. Natomiast koszt zwrotu towaru ponosi już konsument, o czym jednak sprzedawca jest zobowiązany go poinformować. Jeżeli nie dopełnił one tego obowiązku, konieczność poniesienia kosztów zwrotu również przechodzi na sprzedawcę. 

Po stronie konsumenta istnieje także obowiązek poniesienia odpowiedzialności za zmniejszenie wartości towaru, który zdecydował się zwrócić. W praktyce może on bowiem sprawdzić zakupiony towar jedynie w takim zakresie, w jakim byłoby to możliwe w sklepie stacjonarnym. Przykładowo kupując czajnik może on wyjąć go z pudełka i obejrzeć, nie może już jednak próbnie zagotować w nim wody. W takim właśnie przypadku mógłby więc zostać obciążony odpowiedzialnością za zmniejszenie wartości czajnika. 

Czas na odstąpienie od umowy

Czas na odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest ograniczony. Konsumentowi przysługuje bowiem to prawo jedynie przez 14 dni kalendarzowych od dostarczenia mu kompletnego zakupu. Przywilej ten nazywa się prawem do namysłu, umożliwia bowiem konsumentowi dodatkowe przemyślenie dokonanego zakupu lub zmianę zdania po zobaczeniu zakupionego towaru na żywo. 

Co istotne, po stronie sprzedawcy występuje przy tym obowiązek poinformowania konsumenta o jego prawie do odstąpienia od umowy. Jeżeli sprzedawca nie dopełni tego obowiązku, prawo do namysłu ulega wydłużeniu do 12 miesięcy. Jeżeli natomiast sprzedawca poinformuje konsumenta o jego prawach, ale z opóźnieniem, 14-dniowy czas na odstąpienie od umowy zaczyna być liczony dopiero od dnia, w którym dopełnił tego obowiązku

Dla konsumenta ważne jest przy tym, że aby skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy, dotyczące tego oświadczenie musi zostać wysłane w ustawowym terminie. Doręczenie tego oświadczenia do sprzedawcy może więc nastąpić już po jego upływie. 

Odstąpienie od umowy – przedsiębiorca

Prawo do namysłu i odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje obecnie tylko konsumentom indywidualnym.

Sytuacja ta jednak ma się wkrótce zmienić. Wchodzące w życie od 1 stycznia 2022 roku nowe przepisy w niektórych przypadkach obejmą taką samą ochroną jednoosobowych przedsiębiorców. Zmiana ta wprowadzona będzie na mocy ustawy z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych.

Nowe uprawnienia nadane będą osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i zawierającym umowy bezpośrednio związane z ich działalnością gospodarczą, ale dotyczące zakupów towarów i usług spoza dziedzin, w których prowadzą one tę działalność. W takich przypadkach będą mogli w ciągu 14 dni odstąpić od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem sprzedawcy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. 

W przypadku umów dotyczących towarów i usług z dziedzin swojej działalności nowe uprawnienie nie zostanie nadane. Przykładowo osoba prowadząca działalność jako szewc będzie więc mogła odstąpić od umowy na zakup firmowego ekspresu do kawy, ale nie od umowy na zakup kleju szewskiego. Dodatkowa ochrona nie będzie również dotyczyć osób prawnych, a więc spółek, stowarzyszeń czy fundacji.

Ustawa o prawach konsumenta – odstąpienie od umowy

Nie wszystkie umowy zawarte na odległość obejmuje prawo konsumenta do odstąpienia. Wyjątki w tym zakresie wymienia ustawa o ochronie konsumentów.

Prawo do odstąpienia od umowy nie dotyczy m.in. umów dotyczących dostarczenia towaru wyprodukowanego na specjalne zamówienie konsumenta czy umów dotyczących towarów mających krótki termin przydatności do użycia, np. ulegających szybkiemu zepsuciu. Pełny wykaz umów zawartych na odległość, przy których konsument nie może skorzystać z prawa do odstąpienia, znajduje się w art. 38 ustawy.

Akty prawne: Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta; Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny; Ustawa z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes, uokik.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Udostępnij swoje konta w mediach społecznościowych - taki komunikat mogą usłyszeć osoby ubiegające się o wizę do USA. Jak się okazuje, są instytucje publiczne w Polsce, które również mogą analizować naszą aktywność online. Sprawdziliśmy, kto i w jakim celu korzysta z danych publikowanych w mediach społecznościowych.

Sprawdzą, co publikujesz. Te instytucje mogą to wykorzystać

Sprawdzą, co publikujesz. Te instytucje mogą to wykorzystać

Źródło:
TVN24+

Niektórzy posłowie w oświadczeniach majątkowych informują o znacznych kwotach w zobowiązaniach - oznacza to, że mają do spłaty duże kredyty i pożyczki. Są nawet parlamentarzyści, których wierzytelności i długi przekraczają milion złotych.

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Źródło:
tvn24.pl

Ogłoszono wezwanie do naprawy ponad 5,2 miliona basenów ogrodowych, które sprzedano w USA i Kanadzie - podał portal stacji CNN. Organy regulacyjne wyjaśniły, że paski mocujące były umieszczone nieprawidłowo, co ułatwiało dzieciom dostęp do wody i stwarzało ryzyko utonięcia.

Wada w pięciu milionach basenów. "Ryzyko utonięcia"

Wada w pięciu milionach basenów. "Ryzyko utonięcia"

Źródło:
CNN

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w całym kraju obrót lekiem Atorvastatin Medical Valley, przeznaczonym do stosowania u pacjentów ze zwiększonym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. "Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych" - czytamy w komunikacie GIF.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
PAP

Zygmunt Solorz został odwołany z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Dodano także, że Andrzej Abramczuk został powołany na nowego prezesa firmy.

Zygmunt Solorz odwołany z funkcji szefa rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Zygmunt Solorz odwołany z funkcji szefa rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

12 czerwca wszczęte zostało śledztwo w związku z wypłatą odszkodowania fundacji Lux Veritatis przez PZU S.A. - wynika z informacji przekazanych tvn24.pl przez Mateusza Martyniuka, rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. Trwa śledztwo

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. Trwa śledztwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2025 roku wzrosła o 2,2 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,9 procent. "Rozczarowujące dane z handlu" - napisali w komentarzu analitycy ING Banku Śląskiego. W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,4 procent.

"Rozczarowujące" dane ze sklepów

"Rozczarowujące" dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku mediana wynagrodzeń miesięcznych w Niemczech kształtowała się na poziomie 4013 euro brutto - przekazała Federalna Agencja Pracy. W przeliczeniu po obecnym kursie to około 17 tysięcy złotych. Zarobki na zachodzie kraju były wyższe średnio o 578 euro (2,5 tysiąca złotych) w porównaniu do wschodu.

Tak się zarabia w Niemczech

Tak się zarabia w Niemczech

Źródło:
PAP

Google usunęło z platformy YouTube ponad 11 tysięcy kont. Według informacji koncernu to konta propagandowe mające powiązania z Rosją, Chinami i innymi krajami szerzącymi dezinformację w sieci.

Z serwisu YouTube zniknęły tysiące kont

Z serwisu YouTube zniknęły tysiące kont

Źródło:
CNBC, FOX Business

Za 38 miliardów funtów zostanie wybudowana elektrownia jądrowa Sizewell C w Suffolk. Brytyjski rząd wydał właśnie ostateczną zgodę na realizację projektu. Według planów uruchomiona zostanie w latach 30. i będzie dostarczać energię do sześciu milionów domów.

Nowa elektrownia jądrowa. Jest decyzja rządu

Nowa elektrownia jądrowa. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pekao. Rozsyłają maile, w których informują o likwidacji konta bankowego. W ten sposób próbują wyłudzić dane do logowania, a w konsekwencji uzyskać dostęp do pieniędzy klientów banku.

Maile z informacją o likwidacji konta. Ostrzeżenie

Maile z informacją o likwidacji konta. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy od stycznia odprowadzą wyższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Licząc ze składką zdrowotną wzrost sięgnie 270 złotych w skali miesiąca.

Składki na ZUS w górę. Wyliczenia

Składki na ZUS w górę. Wyliczenia

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy liczba placówek gastronomicznych w Polsce przekroczyła liczbę 100 tysięcy. Jak podaje "Rzeczpospolita", w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku przybyło ich dwa tysiące, a sporo wśród nich tak zwanych food trucków.

Pierwsza taka sytuacja w historii

Pierwsza taka sytuacja w historii

Źródło:
PAP

Ford wezwał do wycofania ponad 694 tysięcy samochodów Bronco Sport i Escape - podał portal stacji CNN. Dodał, że powodem tej decyzji jest zagrożenie pożarem.

Wielka akcja serwisowa. Setki tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Setki tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
CNN

Od 2018 roku podczas zakupów płacimy dodatkowo za foliowe torby. Z tytułu tak zwanej opłaty recyklingowej do budżetu państwa wpłynęło w 2024 roku prawie 180 milionów złotych. Z kolei za sprawą obowiązującej od ubiegłego roku opłaty za jednorazowe opakowania na żywność do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiło ponad 156 milionów złotych.

Dwie dodatkowe opłaty. Oto efekt

Dwie dodatkowe opłaty. Oto efekt

Źródło:
PAP

Byli prezesi Fed Ben Bernanke i Janet Yellen w artykule dla dziennika "New York Times" wezwali do utrzymania niezależności banku centralnego. Zaapelowali do Donalda Trumpa, by na następcę szefa Rezerwy Federalnej wybrał osobę, która nie ulega wpływom politycznym.

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury zamierza usprawnić system karania za wykroczenia odnotowane przez fotoradary. Nowe przepisy mają wprowadzić między innymi kary za nieodbieranie korespondencji urzędowej - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Stellantis, właściciel marek takich jak Jeep, Chrysler i Fiat, poniósł 300 milionów euro strat z powodu ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - podała firma. Wyjaśniła, że nowe taryfy zakłóciły handel i doprowadziły do ograniczenia produkcji - poinformował portal BBC.

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu, wezwał europejskich sojuszników do nałożenia ceł wtórnych na państwa prowadzące handel z Rosją, jeśli Stany Zjednoczone wprowadzą podobne środki. Zaznaczył, że brak porozumienia z Unią Europejską w sprawie umowy handlowej przyniesie większe straty państwom UE.

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Źródło:
PAP

W Chinach rozpoczęto budowę największej na świecie tamy i elektrowni wodnej na rzece Yarlung Zangpo w Regionie Autonomicznym Tybetu – podały państwowe media. Inwestycja o wartości 170 miliardów dolarów ma być największym przedsięwzięciem tego typu od czasów Tamy Trzech Przełomów.

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Źródło:
PAP

Mówią o ciągłym stresie, wysiłku, problemach i o tym, że są "końmi pociągowymi". - Fryzjerka, która jest na urlopie, i tak ma cały czas włączony telefon. Myśli o tym, czy klienci wrócą - komentuje wyniki raportu dotyczącego kondycji psychicznej przedsiębiorców Tomasz Mazan, założyciel Unii Polskich Przedsiębiorców. - Właściciele firm pracują 24 godziny na dobę. Są wyczerpani codziennością i obciążeniami, które państwo na nich nakłada - dodaje w rozmowie z TVN24+.

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Źródło:
TVN24+

Central European Petroleum odkryło duże złoże ropy naftowej na Morzu Bałtyckim i poszukuje partnerów do wydobycia. Prezes spółki Rolf Skaar zapowiedział rozmowy z największymi polskimi oraz międzynarodowymi firmami. Nowe złoże może nawet trzykrotnie zwiększyć dzienną produkcję ropy w Polsce.

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Źródło:
PAP

Central European Petroleum (CEP) dokonało dużego odkrycia ropy naftowej otworem wiertniczym, wykonanym na Morzu Bałtyckim, około 6 kilometrów od Świnoujścia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Źródło:
PAP

Dotychczasowa wiceprezeska Urzędu Regulacji Energetyki Renata Mroczek została wybrana w naborze na stanowisko prezesa tego urzędu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2025 roku wyniosło 8881,84 złotego, co oznacza wzrost 9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,8 procent w ujęciu rocznym.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Źródło:
tvn24.pl

Jedno słabe hasło wystarczyło hakerom, aby zniszczyć 158-letnią firmę i pozbawić pracy 700 osób - pisze portal stacji BBC. Cyberprzestępcy zażądali potężnego okupu, na zapłacenie którego firma nie miała pieniędzy.

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Źródło:
BBC

McDonald’s Polska otrzymał karę wynoszącą blisko 17 milionów złotych od Urzędu Ochrony Danych Osobowych za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych - przekazał Urząd. Jak dodał doprowadzono do "ujawnienia danych osobowych w publicznie dostępnym katalogu".

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Źródło:
PAP

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność w pracy jest niezbędna, ale w takiej sytuacji musi zwrócić mu koszty związane z wypoczynkiem – wyjaśnił główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że na urlopie nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Źródło:
PAP