Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
Jedną z podstawowych jest kwestia grillowania na balkonach, tarasach lub ogródkach, jeśli mieszkamy na parterze.
Grill na balkonie. Straż pożarna odradza
- Przepisy przeciwpożarowe w tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nie zawierają zapisów dotyczącego jednoznacznego zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków - wskazuje st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
To nie znaczy wcale, że mamy tu wolną rękę. Kierzkowski wskazuje, że PSP "odnotowuje przypadki pożarów spowodowanych używaniem na balkonach lub tarasach grillów".
- Rozpalanie grilla na balkonie stwarza zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w lokalach sąsiednich. Ponadto przepisy prawa miejscowego (gmin) czy określone np. przez zarządców wspólnot mieszkaniowych mogą zakazywać stosowania palenisk lub grilla na balkonach i tarasach z uwagi na uciążliwość dla sąsiadów - wskazuje Kierzkowski.
Jeśli nasze działanie będzie uciążliwe dla sąsiadów w grę może wchodzić także Kodeks cywilny. Artykuł 144 Kc stwierdza bowiem: "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".
Przed rozpaleniem grilla pomyślmy, czy chcielibyśmy mieć w mieszkaniu dym pochodzący z balkonu sąsiada?
- Biorąc pod uwagę aspekty prawne z zakresu prawa budowlanego oraz przepisów przeciwpożarowych, akty prawa miejscowego, zasady współżycia społecznego oraz aspekt odpowiedniej eksploatacji urządzeń typu grill elektryczny lub gazowy straż pożarna stoi na stanowisku, że rozpalanie grilla na balkonie lub tarasie nie jest zalecane oraz może prowadzić do zagrożenia zdrowia, życia lub mienia poprzez powstanie pożaru - podsumowuje Kierzkowski.
Rzecznik prasowy PSP dodaje przy tym, że "niewłaściwa eksploatacja urządzeń energetycznych lub cieplnych (w tym grillów) albo pozostawienie ich w stanie mogącym spowodować pożar może podlegać karze grzywny albo karze nagany, zgodnie z art. 82 § 1 pkt 4 Kodeksu wykroczeń" i dodaje dalej, że "sprawca pożaru zagrażającemu życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu wielkich rozmiarów ponosi odpowiedzialność pozbawienia wolności od roku do 10 lat na mocy art. 163 Kodeksu karnego".
Grillowanie i rozpalanie ognisk w lasach
Trzeba pamiętać, że nie tylko za grillowanie na balkonie możemy zostać ukarani. Po pierwsze, jeśli rozpalimy ognisko lub grilla w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone i opatrzone wyraźną informacją, to ryzykujemy mandatem w wysokości 500 zł.
Po drugie pod żadnym pozorem nie możemy grillować w lesie oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od jego granicy. Za takie zachowanie przewidziano mandat w wysokości 5 tys. zł. Zakazuje tego ustawa o lasach.
Oczywiście, jeśli w parku lub lesie widnieje informacja o miejscu wyznaczonym, to możemy z niego skorzystać, ale nie warto interpretować przepisów na własną rękę i zakładać, że jeśli na jednej polance można, to innej też.
Co z grillowaniem na działce ROD?
Rodzinny Ogródek Działkowy, czyli kawałek własnej zieleni w mieście, to idea, która w Polsce sięga końca XIX wieku. Przez lata Polacy przywykli, że mogą z tego terenu swobodnie korzystać. Także urządzać imprezy, czy spotkania towarzyskie przy grillu. Robiąc to, powinniśmy jednak pamiętać o dobrych zasadach współżycia społecznego.
Co istotne dwie kwestie wyszczególnione są w regulaminie ROD.
Ogniska rozpalać nie wolno. Jak wskazuje Polski Związek Działkowców, "Regulamin ROD w § 68 pkt 5 wprowadził całkowity zakaz spalania na trenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Spalanie odpadów na działkach, jak również palenie ognisk rekreacyjnych powodowało zadymianie okolicy, dlatego w nowym regulaminie wprowadzono wyraźny zakaz spalania. W związku z tym na działkach w ROD nie można palić ognisk".
A może murowany grill? "W § 41 regulaminu ROD zostały wymienione urządzenia, w jakie może być wyposażona działka. Jest to katalog zamknięty. W związku z tym urządzenia, które nie są wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować się na działce. W omawianym paragrafie nie znajdujemy zapisu, że działka może być wyposażona w grill murowany. W związku z tym działkowiec nie może postawić takiego grilla na działce w ROD" - wyjaśnia związek.
Jak grillować, to z głową
Rzecznik prasowy PSP wskazuje, że bardzo ważne jest, "aby każde urządzenie eksploatować zgodnie z zaleceniami producenta, co dotyczy również grilla z paleniskiem, elektrycznego lub gazowego. Pozostawienie urządzenia tego typu bez dozoru lub wykorzystanie w niewłaściwy sposób może spowodować pożar".
O pamiętaniu o "podstawowych zasadach bezpieczeństwa" apeluje także nadkom. Piotr Świstak z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. Oto główne:
- Grillujemy tylko na świeżym powietrzu. Pod żadnym pozorem nie przenośmy grilla do zamkniętych pomieszczeń, gdyż może to doprowadzić do zaprószenia ognia lub w przypadku braku odpowiedniej wentylacji do zaczadzenia;
- Przed rozpaleniem upewnijmy się, czy jest on ustawiony w sposób stabilny, zabezpieczający przed łatwym przewróceniem;
- Do rozpalania nie używajmy substancji łatwo zapalnych poza typowymi rozpałkami, które możemy kupić w sklepach;
- Do rozniecania ognia stosujmy specjalne dmuchawy, a w przypadku braku takiego urządzenia wachlujmy np. gazetą. Pod żadnym pozorem nie podlewajmy żarzącego się węgla cieczami łatwo zapalnymi;
- W bezpośrednim sąsiedztwie grilla miejmy zawsze przygotowaną butelkę z wodą, przy pomocy której będziemy mogli skutecznie przygasić płomień;
- Nie pozostawiajmy palącego się grilla bez nadzoru osób dorosłych. W przypadku, gdy znajdują się z nami małe dzieci pamiętajmy, aby po rozpaleniu zabezpieczyć rozpałki, szczególnie te w płynie;
- Przed powrotem do domu sprawdźmy, czy grill został dokładnie zagaszony.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock