Burzliwy początek roku w handlu. Zmiany w przepisach odbiją się na klientach

[object Object]
Ekspertka: nocny zakaz będzie problemem dla niektórych sklepówTVN24 BiS
wideo 2/6

Ograniczenia dotyczące niedzielnego handlu, nocna prohibicja czy szykowany obowiązek wymiany kas fiskalnych - to tylko niektóre regulacje, z którymi będą musieli w najbliższym czasie zmierzyć się handlowcy.

Ten rok dla branży może być wyjątkowo burzliwy. W życie już weszły, albo za chwilę wejdą, przepisy zmieniające reguły m.in. niedzielnego handlu czy nocnej sprzedaży alkoholu. Rozwiązania mogą odbić się na kondycji handlowców, o czym sami mówią od dobrych kilku miesięcy. Dotkną też klientów. Wybraliśmy 5 zmian w przepisach, które w 2018 roku wpłyną na polski handel.

Ograniczenie handlu w niedziele

To temat, o którym pisaliśmy regularnie. Ostateczna wersja przyjętej już ustawy mocno różni się od pierwotnej propozycji “Solidarności”, która jest inicjatorem wprowadzenia ograniczeń. Handel w niedziele będzie wygaszany stopniowo, a przepisy dopuszczają wiele ustępstw.

Zgodnie z podpisaną już przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą ograniczenie niedzielnego handlu zacznie obowiązywać od 1 marca. Na początku w każdym miesiącu będą tylko dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, później przepisy mają być rozszerzone, a od 1 stycznia 2020 roku zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Branża od samego początku mocno sprzeciwia się nowej ustawie. Handlowcy mówią m.in. o możliwej fali zwolnień. Związkowcy odbijają piłeczkę i mówią, że nowe przepisy to dopiero początek zmian systemowych, na których skorzystają właśnie pracownicy handlu. Nie brakuje jednak pytań i wątpliwości związanych z nowymi zasadami. Na część z nich odpowiadaliśmy na antenie TVN24 BiS.

Handel w niedziele do wygaszenia. Odpowiadamy na wasze pytania
Handel w niedziele do wygaszenia. Odpowiadamy na wasze pytaniaTVN24 BiS

Nocna sprzedaż alkoholu

Kolejnymi przepisami, które doczekały się już podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, są zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowela daje gminom prawo ograniczania sprzedaży alkoholu w sklepach nocnych - między 22:00 a 6:00 rano. Zakazane będzie też picie alkoholu “pod chmurką” (z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych), a samorządy, ustalając limity zezwoleń na handel alkoholem, będą brały też pod uwagę sklepy i bary, w których sprzedaje się piwo i słabsze trunki (do 4,5 proc.). To nowość w ustawie.

Największe kontrowersje wzbudzają zapisy ograniczające nocną sprzedaż alkoholu. Poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk, który pracował nad projektem ustawy, mówił w rozmowie z naszym portalem, że nowe regulacje mają przede wszystkim uporządkować kwestie sprzedaży alkoholu w centrach miast i w kurortach turystycznych, gdzie sklepów nocnych z alkoholem jest najwięcej.

Przepisy dają jednak samorządom również prawo do wprowadzenia nocnej prohibicji np. na stacjach benzynowych. Handlowcy znów mocno krytykują nowe prawo. Polska Izba Handlu uważa, że przyjęte przepisy mogą naruszać konstytucję.

Sprzedaż alkoholu z ograniczeniami. Sprawdź jakie uprawnienia zyska samorząd
Sprzedaż alkoholu z ograniczeniami. Sprawdź jakie uprawnienia zyska samorządtvn24

Płatne torby foliowe

Od stycznia obowiązuje już ustawa, która nakłada na klientów sklepów obowiązek płacenia za torby foliowe. Opłatą recyklingową zostały objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Właśnie siatki o takiej grubości są obecnie najczęściej wydawane przy sklepowych kasach. Tzw. zrywki, czyli bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów nadal są bezpłatne, pod warunkiem, że są używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa itp.).

Nowe przepisy to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wdrażającą unijną dyrektywę,której celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb. Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek szacował, że rocznie zużywamy około 11 mld plastikowych toreb. To ok. 250-300 foliówek na mieszkańca.

Nowe kasy fiskalne

Rada Ministrów wciąż pracuje nad przepisami, które nałożą na przedsiębiorców obowiązek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na tzw. kasy online. To propozycja zmian w ustawie o podatku od towaru i usług oraz w prawie o miarach. Autorem pomysłu jest Ministerstwo Finansów, które chce jeszcze bardziej uszczelnić system podatkowy i walczyć z tzw. szarą strefą. Dzięki wymianie tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online informacje o sprzedaży zostaną automatycznie przesłane do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej, co pozwoli urzędnikom “wyłapać” ewentualne próby uniknięcia płacenia podatku.

“System kontroli przekazywania danych dotyczących ewidencji sprzedaży prowadzonej za pomocą kas rejestrujących stanowi jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczynia się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców” - przekonuje Ministerstwo Finansów.

Resort chce, żeby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku. Wtedy też ma ruszyć wymiana kas fiskalnych, która potrwa w sumie do 2022 roku. W projekcie zapisano możliwość dofinansowania kupna nowej kasy online. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć nawet na 90 proc. refundacji, nie więcej jednak niż 1 tys. złotych.

Mniej marnowania żywności

Od dłuższego czasu w Senacie toczą się prace nad ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nowe przepisy to inicjatywa senatorów z kilku komisji, którzy chcą nakazać sklepom przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom charytatywnym. Taki obowiązek miałyby większe sklepy - w pierwszym roku obowiązywania przepisów sklepy o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych, później te powyżej 250 metrów kwadratowych.

Jeśli sieć handlowa nie dopełni obowiązku będzie musiała zapłacić karę - 10 groszy za każdy kilogram marnowanej żywności.

Senat nad nowymi przepisami pracuje już od lipca 2016 roku, w grudniu na wspólnym posiedzeniu komisji środowiska, rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz ustawodawczej senatorowie zarekomendowali całej izbie przyjęcie projektu i przesłanie go do Sejmu.

Problem wymaga szybkiego rozwiązania, ponieważ według danych Eurostatu w Polsce marnuje się blisko 9 milionów ton żywności rocznie.

Autor: sta//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters