Zasiłek pielęgnacyjny jest dodatkowym świadczeniem na opiekę nad osobą niepełnosprawną. Komu przysługuje ten zasiłek? Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i czy jego pobieranie wyklucza otrzymywanie innych świadczeń rodzinnych?
● Zasiłek pielęgnacyjny ma częściowo pokrywać wydatki związane z opieką nad niepełnosprawnym. ● Przysługuje osobom niepełnosprawnym, a także każdej osobie powyżej 75. roku życia. ● Zasiłek pielęgnacyjny wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie. ● Otrzymywanie zasiłku pielęgnacyjnego wyklucza się z pobieraniem dodatku pielęgnacyjnego.
Czym jest zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany na rzecz częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewniania opieki i pomocy osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jest jednym ze świadczeń opiekuńczych wprowadzonych na mocy ustawy z 28 listopada 2003 r.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: - niepełnosprawnemu dziecku do 16. roku życia posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności, - osobie powyżej 16. roku życia posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, - osobie powyżej 16. roku życia posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile niepełnosprawność ta powstała przed 21. rokiem życia, - każdej osobie powyżej 75. roku życia.
Uzyskane prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności będące podstawą do jego przyznania jest wydane na czas określony. Wówczas zasiłek przysługuje do ostatniego dnia miesiąca, w którym wygasa ważność tego orzeczenia.
Zasiłek pielęgnacyjny 2021 – kwota
Aktualna wysokość zasiłku pielęgnacyjnego jest weryfikowana co trzy lata. Obecna ustalona została w 2018 roku, a zasiłek ten wynosi 215,84 zł miesięcznie.
Oznacza to, że kolejnej weryfikacji jego wysokości można spodziewać się jeszcze w 2021 roku.
Zasiłek pielęgnacyjny a dochód
Wypłata zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależniona od spełnienia określonego kryterium dochodowego.
Jednocześnie pobieranie tego zasiłku nie jest uwzględniane przy wyliczaniu dochodu na potrzeby przyznania innych świadczeń rodzinnych, np. zasiłku rodzinnego. Jest natomiast włączany do dochodu dziecka przy wyliczaniu go na rzecz wnioskowania o świadczenia z pomocy społecznej.
Kiedy nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
W niektórych przypadkach zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Ma to miejsce w przypadku osób: - które uprawnione są do dodatku pielęgnacyjnego, - które umieszczone są w instytucjach zapewniających całodobowe, nieodpłatne utrzymanie, - na które członkom ich rodziny przysługuje już świadczenie z innego państwa unijnego na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby.
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny są świadczeniami mającymi podobny cel. W związku z tym nie jest możliwe pobieranie obu jednocześnie.
Jeżeli natomiast dojdzie do sytuacji, że dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznany za okres, w którym wypłacano zasiłek pielęgnacyjny, kwota zasiłku zostanie potrącona z wypłacanych w kolejnych miesiącach świadczeń, np. z renty.
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny
O ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego można wnioskować w dowolnym momencie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W niektórych gminach obsługą wniosków zajmują się również ośrodki pomocy społecznej.
Wniosek ten można również złożyć internetowo poprzez portal Emp@tia. Niezależnie od sposobu złożenia wniosku należy do niego załączyć niezbędne dokumenty, najczęściej są to: - kopia dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o zasiłek, - skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, - orzeczenie o niepełnosprawności, o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania, - oświadczenie o niepobieraniu zasiłku pielęgnacyjnego w innej gminie oraz niepobieraniu dodatku pielęgnacyjnego, - oświadczenie, że nie wniosło się odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock