Ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Auto Protection) to produkt finansowy przeznaczony dla osób zaciągających pożyczkę na zakup samochodu lub biorących auto w leasing. Polisa GAP zapewnia ochronę przed stratą finansową, gdy dojdzie do kradzieży lub wypadku, który będzie skutkował szkodą całkowitą pojazdu. Czym jest ubezpieczenie GAP? Czy warto posiadać taką polisę?
● Ubezpieczenie GAP to ubezpieczenie straty finansowej, która powstaje na skutek szkody całkowitej samochodu. ● Istnieją cztery rodzaje ubezpieczenia GAP: fakturowy, finansowy, indeksowy i casco. ● Polisa GAP wraz z AC umożliwia uzyskanie odszkodowania w wysokości nawet 100 proc. ceny samochodu z dnia jego zakupu. ● Roczny koszt polisy GAP wynosi od 0,4 proc. do 1,2 proc. wartości pojazdu. ● Ubezpieczenie GAP zawiera się zwykle na cały okres umowy leasingowej.
Ubezpieczenie GAP – co to jest?
Ubezpieczenie GAP daje ochronę przed stratą finansową, a konkretniej przed utratą wartości samochodu. Pieniądze z odszkodowania, w przypadku kradzieży lub wypadku (szkody całkowitej), pokryją różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami kredytu lub leasingu a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC lub OC sprawcy wypadku.
Szkoda całkowita oznacza uszkodzenie auta uniemożliwiające korzystanie z niego oraz naprawę, której koszt przekracza 70 proc. wartości rynkowej auta.
Polisa GAP jest dobrowolna, a zawiera się ją najczęściej na kilka lat. Długoterminowe ubezpieczenie GAP daje gwarancję wypłaty odszkodowania szacowanego na podstawie wartości auta z dnia jego zakupu. Dla porównania, polisa AC, która jest obowiązkowa podczas korzystania z leasingu lub kredytu na zakup samochodu, jest zawierana na 12 miesięcy. Po tym okresie można kontynuować ochronę autocasco, jednak podczas przedłużania umowy na kolejny rok będzie brana pod uwagę aktualna wartość samochodu.
GAP – ubezpieczenie w leasingu
Ubezpieczenie GAP zawierane jest zazwyczaj na cały okres umowy leasingowej. Taką polisą mogą być objęte nie tylko nowe samochody, ale również:
– samochody używane, – pojazdy specjalne oraz używane do celów specjalnych, – pojazdy zabytkowe, – motocykle, – quady, – pojazdy uprzywilejowane, – pojazdy ciężarowe i rolnicze.
Ubezpieczenie GAP w kosztach
Składka za polisę GAP jest zwykle doliczana do raty kredytu lub leasingu i wynosi rocznie od 0,4 do 1,2 proc. wartości pojazdu. Opłata roczna za ubezpieczenie GAP jest obliczana na podstawie:
– wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, – czasu działania ochrony ubezpieczeniowej, – rodzaju pojazdu (marka, model) – sumy ubezpieczenia, – rodzaju ubezpieczenia GAP.
Wyróżnia się cztery rodzaje ubezpieczenia GAP.
GAP Casco – ten rodzaj ubezpieczenia pokrywa różnicę między odszkodowaniem z ubezpieczenia OC lub AC powiększoną o wartość wraku (w przypadku szkody całkowitej) a sumą ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie GAP Casco jest zbędne w przypadku, gdy polisa AC jest rozszerzona o gwarancję utrzymania stałej wartości.
GAP fakturowy – pokrywa różnicę pomiędzy ceną pojazdu zawartą na fakturze a jego wartością rynkową z dnia uszkodzenia całkowitego lub kradzieży. Ten rodzaj polisy GAP jest najdroższy i wynosi 0,7-1,2 proc. wartości pojazdu w skali roku.
GAP indeksowy – obejmuje wypłatę odszkodowania w wysokości 20-30 proc. wartości uszkodzonego lub skradzionego pojazdu. Składka roczna wynosi 0,7-0,8 proc. wartości pojazdu.
GAP finansowy – ta polisa zapewnia wypłatę odszkodowania wynikającego z różnicy wypłaconej rekompensaty z AC a ratami leasingu pozostałymi do spłaty. Jest to najtańszy rodzaj polisy GAP, który wynosi od 0,4 do 0,5 proc. rocznie od wartości pojazdu.
Ubezpieczenie GAP – czy warto?
Polisa GAP jest niewątpliwie korzystnym zabezpieczeniem dla osób biorących nowy pojazd w leasing lub kupujących na kredyt, gdyż odszkodowanie z ubezpieczenia AC nie zawsze pokryje koszt zakupu samochodu. Należy jednak uważnie czytać ogólne warunki ubezpieczenia GAP oferowanego przez firmę ubezpieczeniową lub leasingodawcę, ponieważ nie każda polisa GAP obejmuje kradzież.
Warto wiedzieć również, że w większości ofert ubezpieczeniowych istnieją pewne wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli:
– zaistniała szkoda jest wynikiem celowych działań właściciela pojazdu, czyli tzw. rażącego niedbalstwa, – szkoda powstała na skutek użytkowania pojazdu przez osobę do tego nieuprawnioną, – kierujący pojazdem był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, gdy doszło do kolizji, – uszkodzony pojazd był użytkowany w celu popełnienia przestępstwa.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock