Usługa Twój e-PIT pozwala każdemu podatnikowi rozliczyć się z fiskusem. Od środy 15 lutego można składać PIT za 2022 rok, w związku z tym podpowiadamy, jak z niej skorzystać. Warto, bo w przypadku wystąpienia nadpłaty podatku skarbówka zwróci nam ją wcześniej, już po 45 dniach, jeśli zeznanie złożymy właśnie przez internet.
Usługa Twój e-PIT dostępna jest dla podatników przez 24 godziny na dobę i mogą się do niej zalogować za pomocą każdego urządzenia, które ma dostęp do sieci. Żeby z niej skorzystać, musimy wpierw zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Link do niego znajdziemy na stronie podatki.gov.pl.
Od razu trzeba dodać, że w nocy z wtorku na środę, czyli w pierwszych godzinach rozliczeń, MF informowało o kłopotach z logowaniem. "Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przepraszamy za utrudnienia" - przekazał resort na Twitterze.
Logowanie do Usługi Twój e-PIT
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:
- PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
- kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.
Twój e-PIT - jak złożyć PIT-37 i PIT-38?
By skorzystać z usługi Twój e-PIT należy:
1. W serwisie podatki.gov.pl wybrać e-Urząd Skarbowy
2. Zalogować się (za pomocą jednej z wyżej wymienionych opcji)
3. Wybrać Twój e-PIT
Teraz można:
zaakceptować przygotowane zeznanie;
w PIT-37 zmienić sposób rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci, zmienić i/lub dodać ulgę dla dzieci;
zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku;
dodać inne dane np. ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE);
odrzucić przygotowany PIT albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT, albo rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takiej sytuacji zeznanie z usługi Twój e-PIT przygotowane przez urząd skarbowy nie będzie brane pod uwagę;
nie zrobić nic — wówczas 2 maja Twoje rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone, chyba że podatnik rozliczył się wcześniej lub w innej formie.
Po wypełnieniu powyższych kroków należy zaakceptować i wysłać zeznanie oraz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Twój e-PIT - jak złożyć PIT-28 i PIT-36?
Tak jak wcześniej musisz zalogować się za pomocą jednej z dostępnych metod i wybrać Twój e-PIT.
Dla PIT-28 możesz:
zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku;
dodać inne dane np. ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
Dla PIT-36 możesz:
zmienić sposób rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem, jako osoba wychowująca samotnie dzieci;
zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku;
zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę;
dodać inne dane np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
W obydwu przypadkach możesz także odrzucić PIT, który został przygotowany lub samodzielnie wypełnić formularz w usłudze Twój e-PIT. W takim przypadki zeznanie stworzone przez skarbówkę nie zostanie wzięte pod uwagę.
Po wypełnieniu powyższych kroków należy zaakceptować i wysłać zeznanie oraz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock