WIBOR w ostatnich dniach idzie w dół. WIBOR trzymiesięczny (3M) jest w okolicach najniższego poziomu od blisko dwóch miesięcy. Od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat. W środę odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, większość ekonomistów spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie.
WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy. Mimo że wartości stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M mogą zmieniać się w każdy dzień roboczy, to nie wpływają one od razu na wysokość płaconej raty. Zmiany zobaczymy dopiero w momencie, gdy będzie aktualizowane oprocentowanie naszego kredytu.
Ile wynoszą WIBOR 3M i WIBOR 6M
Wartość WIBOR-u 3M w poniedziałek spadła do 7,22 proc. To najniższy poziom od 12 października 2022 roku, wówczas WIBOR 3M wynosił 7,21 proc.
WIBOR 6M wynosi 7,40 proc. Podobnie jak w przypadku WIBOR-u 3M, to również najmniej od 12 października 2022 roku, kiedy obserwowaliśmy poziom 7,36 proc.
Choć WIBOR 3M i 6M w ostatnich dniach idą w dół, to nadal są na wyższych poziomach niż przed odpowiednio trzema i sześcioma miesiącami. Oznacza to, że kredytobiorca, który będzie miał aktualizowaną wysokość raty w najbliższych dniach może się spodziewać jej wzrostu.
Wartość WIBOR-u 3M jest o 0,84 proc. wyższa niż trzy miesiące temu (7,16 proc.), a WIBOR-u 6M o 6,63 proc. wyższa niż sześć miesięcy temu (6,94 proc.).
Stopy procentowe a WIBOR
Stawki WIBOR 3M i 6M zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Rada Polityki Pieniężnej w środę podejmie ostatnią w tym roku decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Większość ekonomistów spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. RPP nie zmieniała wysokości stóp podczas dwóch ostatnich posiedzeń decyzyjnych, które miały miejsce w listopadzie oraz październiku.
Podczas listopadowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński zaznaczał jednak, że Rada nie zakończyła cyklu podwyżek stóp. - Nie kończymy cyklu zacieśniania, jesteśmy w stanie zawieszenia i pauzy - wyjaśniał Glapiński.
Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock