Decyzja w sprawie stóp procentowych coraz bliżej. Ekonomiści o "ważnym argumencie"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NBP Adam Glapiński o obecnym poziomie stóp procentowych w Polsce (wypowiedź z 10 listopada 2022)
Prezes NBP Adam Glapiński o obecnym poziomie stóp procentowych w Polsce (wypowiedź z 10 listopada 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Prezes NBP Adam Glapiński o obecnym poziomie stóp procentowych w Polsce (wypowiedź z 10 listopada 2022)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w środę podejmie ostatnią w tym roku decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Większość ekonomistów spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. Oto najnowsze prognozy.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w listopadzie 2022 roku wzrosła o 17,4 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 18 proc. Dla porównania w październiku br. inflacja wyniosła 17,9 proc. rok do roku. Oznacza to, że dynamika wzrostu cen obniżyła się w minionym miesiącu po raz pierwszy od czerwca 2021 roku, nie licząc spadku w lutym br. spowodowanego wprowadzeniem tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Jaką decyzję po najnowszych danych dotyczących inflacji podejmie Rada Polityki Pieniężnej? RPP w listopadzie, tak samo jak podczas październikowego posiedzenia, postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Grudniowe posiedzenie decyzyjne odbędzie się w najbliższą środę.

Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych

Ekonomiści PKO BP w poniedziałkowym komentarzu napisali, że w kraju "wydarzeniem tygodnia będzie środowe posiedzenie RPP, na którym stopy zostaną najpewniej utrzymane na dotychczasowym poziomie". W ich ocenie "krajowe dane, które napłynęły od posiedzenia RPP w listopadzie, wpisują się w scenariusz spadającej inflacji i wolniejszego wzrostu gospodarczego. Również z gospodarki globalnej napływają sygnały dezinflacyjne".

"To wspiera decyzję o przerwie w cyklu podwyżek i zwiększa prawdopodobieństwo, że przerodzi się ona w koniec cyklu (co zakładamy w scenariuszu bazowym), a także rozbudza spekulacje na temat obniżek stóp w drugiej połowie 2023" - dodali ekonomiści PKO BP.

Utrzymania obecnego poziomu stóp procentowych oczekują również ekonomiści Credit Agricole. Jak napisali, "decyzja o stabilizacji stóp procentowych na posiedzeniu w tym tygodniu będzie spójna z wypowiedziami prezesa NBP (Adama Glapińskiego - red.) na listopadowej konferencji. A. Glapiński dał wówczas do zrozumienia, że w sytuacji, w której inflacja będzie kształtowała się zgodnie z listopadową projekcją NBP, nie należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych".

"Ważnym argumentem dla RPP na rzecz status quo w polityce pieniężnej jest spadek inflacji CPI odnotowany w listopadzie. Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji" - ocenili ekonomiści Credit Agricole.

Także zdaniem ekonomistów mBanku "scenariusz na środę to oczywiście stopy bez zmian". "Trudno nie odnieść wrażenia, że od poprzedniej decyzji RPP wszystko gra na jej korzyść, tzn. dane makro dostarczają argumentów tym członkom Rady, którzy nie chcieli i nie chcą dalszych podwyżek stóp. Począwszy od słabych danych miesięcznych publikowanych w listopadzie, poprzez słabego konsumenta w całkiem dobrym wyniku wzrostu PKB za III kw. i w końcu kończąc na najważniejszym, czyli spadku inflacji z 17,9 proc. do 17,4 proc. r/r (według odczytu flash)" - wskazali.

Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego "po spadku inflacji CPI w listopadzie oraz słabej strukturze PKB w trzecim kwartale 2022 roku Rada będzie miała kolejne argumenty za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian, aby ocenić efekty dotychczasowych podwyżek. Zwłaszcza w kontekście stabilnych notowań złotego".

Odmienną prognozę przed najbliższym posiedzeniem RPP prezentują ekonomiści Goldman Sachs. W ich ocenie wysoki poziom inflacji bazowej w Polsce ciągle uzasadnia dalsze podwyżki stóp procentowych, pomimo pozytywnego zaskoczenia spadkiem tempa wzrostu inflacji rok do roku w listopadzie.

"Zaskoczenie niższym odczytem CPI prawdopodobnie będzie wsparciem dla relatywnie gołębiego nastawienia NBP w kwestii stabilizacji stóp. Choć skala zaskoczenia wymaga przyjrzenia się naszej relatywnie bardziej jastrzębiej prognozie inflacji, mimo wszystko nadal wyrażamy obawy o dynamikę inflacji bazowej, która na tym etapie odzwierciedla odkotwiczenie się oczekiwań inflacyjnych, co naszym zdaniem, uzasadnia dalsze zacieśnienie (polityki pieniężnej - red.)" - napisali ekonomiści Goldman Sachs.

Konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego

Członkini RPP Iwona Duda w ubiegłym tygodniu w wypowiedzi dla "Dziennika Gazety Prawnej" wskazała, że "w obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny".

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości