Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Kredytobiorcy wyczekują obniżek, które przyczyniłoby się do zmniejszenia rat kredytów mieszkaniowych. W poniedziałek pojawiły się nowe wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, w których wskazano, kiedy może dojść do zmiany wysokości stóp procentowych.
Marcowe posiedzenie było piątym z rzędu, kiedy Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 procent.
Stopy procentowe w Polsce
Zdaniem członka Rady Ireneusza Dąbrowskiego stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie nawet do końca 2025 roku.
- Choć inflacja mierzona wskaźnikiem CPI (inflacja konsumencka podawana przez GUS - red.) wygląda bardzo dobrze, w zasadzie jesteśmy w celu inflacyjnym – być może dokładnie w celu, a na pewno w paśmie odchyleń, to ostatni etap dezinflacji jest najtrudniejszy. Inflacja bazowa jest wciąż podwyższona (...). To pokazuje, że jądro inflacji, najważniejsze elementy efektów drugiej rundy jeszcze się nie wygasiły i wciąż są niepokojące. Wobec tego z obniżką stóp trzeba poczekać do momentu, gdy będziemy przekonani o trwałym obniżeniu inflacji, również bazowej, w rozsądnym horyzoncie - ocenił Dąbrowski.
Z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w lutym 2024 roku wyniosła 2,8 proc., licząc rok do roku. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy. Tymczasem inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w minionym miesiącu obniżyła się do 5,4 proc. rok do roku.
Zdaniem Dąbrowskiego obecnie sprawę trwałego obniżenia inflacji "komplikuje dodatkowo przywrócenie 5 procent VAT na żywność, co zaburzy nam trochę bieżące ceny i podniesie CPI".
- To ewidentnie jeszcze nie jest koniec walki z inflacją. W związku z tym nie widzę powodu, żeby w tej chwili obniżać stopy procentowe. Moim zdaniem jest wysokie prawdopodobieństwo, że stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2024 roku, a w 2025 roku takie prawdopodobieństwo też jest wyraźnie większe od 50 procent względem scenariuszy obniżek - powiedział członek RPP.
Jako główne zagrożenie dla dezinflacji Dąbrowski widzi brak wygaszenia spirali cenowo-płacowej, m.in. w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.
"Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania za dalszą obniżką"
Nieco odmienne stanowisko w sprawie stóp procentowych prezentuje inny członek RPP Wiesław Janczyk. W jego ocenie już w trzecim kwartale br. "mogą się pojawić wystarczające przesłanki do rewizji stóp".
"Żeby działać w tym oczekiwanym przez wszystkich kierunku obniżania stóp procentowych i utrzymania niskiej inflacji musimy mieć przekonanie, że wysoka inflacja CPI została pokonana w sposób trwały. W obecnej sytuacji ewentualne dalsze znoszenie tarcz antyinflacyjnych szczególnie na energię będzie miało koronny wpływ na te decyzje" - napisał Janczyk w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.
"Dzisiaj, bez jasnego przekazu i deklaracji rządu w tej sprawie, a także bez określenia wpływu polityki 'Zielonego Ładu' na ceny energii i żywności, trudno odpowiedzialnie rysować scenariusz szybkiej obniżki stóp procentowych NBP. Sądzę, że w trzecim kwartale br. mogą się pojawić wystarczające przesłanki do rewizji stóp" - dodał.
Zapytany o przestrzeń do cięcia stóp w 2025 roku, Janczyk napisał: "Chciałbym, żeby to było minimalnie 100 pb. lub więcej".
Odnosząc się do polityki Fedu (amerykański odpowiednik NBP - red.) i Europejskiego Banku Centralnego, Janczyk wskazał, że decyzje o obniżkach stóp w strefie euro i USA przesuwane były na kolejne miesiące. "Dla mnie bardzo ważne jest to, aby nasi inwestorzy i konsumenci korzystający z polskiego kapitału mieli jak najszybciej warunki kosztowe jego dostępu zbliżone do tych w strefie euro. Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania za dalszą obniżką stóp procentowych" - podkreślił członek RPP.
Do tej wypowiedzi odnieśli się ekonomiści mBanku. "Przecież członek RPP może złożyć wniosek i będzie głosowanie. O co chodzi?" - zapytali przedstawiciele tego banku we wpisie w serwisie X.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano w dniach 3-4 kwietnia. Aby obniżka stóp procentowych stała się faktem, taki wniosek musi uzyskać poparcie większości członków RPP.
Na decyzje RPP czekają zwłaszcza posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock