Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Glapiński: decyzja o obniżeniu stóp procentowych może nastąpić wcześniej niż w 2026 roku
Glapiński: decyzja o obniżeniu stóp procentowych może nastąpić wcześniej niż w 2026 roku TVN24 BiS
wideo 2/5
Glapiński: decyzja o obniżeniu stóp procentowych może nastąpić wcześniej niż w 2026 roku TVN24 BiS

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - podał Narodowy Bank Polski w komunikacie.

Stopy procentowe w październiku 2024 roku

Oto wysokość stóp procentowych:

- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; - stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Ostatnim razem RPP obniżała stopy procentowe w październiku 2023 r., wówczas stopy spadły o 0,25 pkt. proc.

W czwartek, 3 października o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Decyzja RPP. Komunikat po październikowym posiedzeniu

"W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej. Rada ocenia, że ograniczająco na dynamikę cen konsumpcyjnych oddziałuje także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Według Rady "inflacja jest istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii" i "w najbliższych kwartałach czynnik ten będzie nadal oddziaływał na roczny wskaźnik inflacji".

"Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy" - podała RPP.

Dodała także, że "obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie", a "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej".

PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU >>>

Ekonomiści o decyzji RPP

"Taki poziom dalej jest porównywalny do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na Węgrzech i w Rumunii stopy wynoszą obecnie 6,5%, w Czechach 4,25%" - wskazał w mediach społecznościowych Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Analitycy PIE dodali, że "decyzje RPP zaczynają być konserwatywne na tle globalnej polityki pieniężnej".

"Główne banki będą kontynuować cykle luzowania, aby przeciwdziałać spowolnieniu. W listopadzie Fed obniży stopy o 25 pb do 4,75%. Po słabszych danych o inflacji i PMI, EBC będzie luzować politykę w październiku, by złagodzić ryzyko recesji w strefie euro. Stopa depozytowa po kolejnym posiedzeniu raczej sięgnie 3,25%. Na tym tle RPP znacznie bardziej akcentuje walkę z inflacją" - stwierdzili analitycy PIEi.

Ich zdaniem "RPP obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne w regionie".

"Bieżąca retoryka sugeruje, że obniżki pojawią się w połowie 2025 roku. Banki centralne w Rumunii i na Węgrzech prawdopodobnie będą miały wtedy lekko niższe stopy. Mediana prognoz FocusEconomics dla tych państw wynosi obecnie 5,4% oraz 5,7%" - napisał PIE.

"Możemy się zahibernować tak mniej więcej do marca przyszłego roku, choć z uwagi na fakt, że posiedzenie odbędzie się miesiąc przed szczytem inflacji również o decyzje może być trudno (no chyba, że przywołany zostanie koncept "inflacji z dziś", choć nie mamy pewności jakie są mechanizmy włączania i wyłączania tej koncepcji). Nadal stawiamy na połowę roku jako pierwszy moment cięcia" - stwierdzili analitycy mBanku.

"Europa i USA grają do wspólnej bramki w sprawie rozluźnienia polityki monetarnej. Nawet państwa, które są poza strefą euro i nadal mają własne banki centralne raczej zmierzają w kierunku pobudzenia gospodarki poprzez redukcję stóp. Oczywiście to jest efekt dużo słabszych wyników gospodarczych zarówno w strefie euro jak i w całej UE. Główne unijne gospodarki niemiecka czy francuska przechodzą okres recesji" - stwierdził w komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana.

Według niego "Rada Polityki Pieniężnej jednak nie ma zamiaru ruszać stóp i pozostaje niewzruszona, szczególnie, że dane z gospodarki są niejednoznaczne". Dodał, że "z jednej strony mamy bardzo niską stopę bezrobocia", a "z drugiej przemysł nadal jest na huśtawce nastrojów", a "najważniejszy, z punktu widzenia RPP, jest fakt, że inflacja, choć zgodnie z oczekiwaniami, zaczyna dochodzić do 5%".

"Mimo coraz większej różnicy w stopach procentowych między głównymi gospodarkami Europy nie ma większego zagrożenia dla negatywnego odziaływania stóp na aktywność gospodarczą. Funkcjonujemy z główną stopą procentową, nie zmienianą ponad rok, i rynek już nauczył się egzystować w takim otoczeniu" - podkreślił Zielonka.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP