Zwrot na rynku kredytów. Pierwsza taka sytuacja od marca 2021 roku

Autor:
Mateusz
Bednarczyk
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: stopy procentowe są na optymalnym poziomie (wypowiedź z 8 grudnia 2022)
Glapiński: stopy procentowe są na optymalnym poziomie (wypowiedź z 8 grudnia 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Glapiński: stopy procentowe są na optymalnym poziomie

WIBOR idzie w dół. WIBOR trzymiesięczny (3M) jest na niższym poziomie niż trzy miesiące temu. Będzie to oznaczało symboliczne obniżki wysokości rat dla kredytobiorców, których oprocentowanie jest aktualizowane na początku tego tygodnia. Ostatni raz ze spadkiem WIBOR-u 3M w ujęciu kwartał do kwartału mieliśmy do czynienia w marcu 2021 roku - podał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

WIBOR 3M w poniedziałek spadł do poziomu 7,14 proc. Jego wartość jest o 0,14 proc. niższa niż trzy miesiące temu (7,15 proc.). To pierwsza taka sytuacja od marca 2021 roku. - Ostatnim razem ze spadkiem WIBOR-u 3M w ujęciu kwartał do kwartału mieliśmy do czynienia w marcu 2021 roku (dokładnie 11 dnia marca) - przekazał TVN24 Biznes Bartosz Turek.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

To dobry sygnał dla kredytobiorców. WIBOR wraz z marżą banku są bowiem składowymi oprocentowania kredytu, tym samym wpływa na wysokość miesięcznych rat. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Oznacza to, że konsumenci, których oprocentowanie kredytu jest aktualizowane na początku tego tygodnia zobaczą symboliczny spadek wysokości rat. - To jest kosmetyka. Spadek oprocentowania 25-letniego kredytu opiewającego na 300 tysięcy złotych o zaledwie 0,01 punktu procentowego oznacza ratę mniejszą o około 2 złote - wskazał główny analityk HRE Investments. Zmiana będzie większa w przypadku zobowiązań na wyższą kwotę.

Spada też WIBOR 6M, który w poniedziałek był na poziomie 7,27 proc. Jego wartość jest o 3,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie sześć miesięcy temu (7,02 proc.).

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Stopy procentowe a WIBOR - jakie prognozy

Ekonomista Rafał Mundry spodziewa się dalszego spadku poziomu wskaźników WIBOR. - Zakładam, że spadki WIBOR-u się utrzymają i za kilka dni wciąż będziemy widzieć wartości niższe niż trzy miesiące temu i oczywiście niższe niż kilka dni temu, czyli po prostu zakładam tendencję spadkową - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes analityk gospodarczy. Jak zauważył, "rynek trochę przestrzelił, zakładał kolejne podwyżki stóp procentowych i wracamy na WIBOR-ze do poziomu normalnego, trochę się wyrównujemy, jeżeli chodzi o stopy procentowe".

Do jakiego poziomu mogą zatem spaść wskaźniki WIBOR 3M i 6M? - Taką kotwicą jest stopa referencyjna NBP, czyli 6,75 procent, przy której WIBOR powinien krążyć. Czy on spadnie poniżej? To wszystko zależałoby od tego jaka będzie komunikacja dotycząca stóp procentowych - ocenił Mundry.

- Zakładam, że WIBOR w najbliższych miesiącach ustabilizuje się między 6,75 a 7 procent, natomiast jeżeli Rada nie zacznie obniżać stóp, to on jakoś gwałtownie mocno nie będzie szedł w dół - zaznaczył ekonomista.

Bartosz Turek zwrócił uwagę, że dalszy spadek wartości WIBOR-u 3M i WIBOR-u 6M widać w kontraktach terminowych FRA. - Te najnowsze sugerują, że za rok WIBOR 3M może być na poziomie około 6-6,5 procent. Przy tym trzeba wziąć poprawkę na fakt, że są to notowania, które potrafią się bardzo zmieniać pod wpływem bieżących doniesień ekonomicznych czy geopolitycznych - zauważył analityk.

Turek nie wykluczył scenariusza, w którym WIBOR 3M i WIBOR 6M mogą spaść poniżej poziomu, na którym znajduje się stopa referencyjna NBP. - Jak najbardziej jest to możliwe. Z takim fenomenem możemy mieć do czynienia w trakcie cyklu obniżek stóp procentowych, albo w momencie, w którym dane z gospodarki uzasadniają to, że rynek z wyprzedzeniem przewiduje, że RPP obniży niebawem stopy procentowe. Zmiany muszą być jednak dość dynamiczne, aby doszło do sytuacji, w której stopa referencyjna byłaby wyższa niż WIBOR 3M. Nie spodziewałbym się takiego fenomenu wcześniej niż na przełomie lat 2023/2024 - przekazał.

Wakacje kredytowe 2023

Choć Rafał Mundry nie spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych, to zaznaczył, że dla tego scenariusza ważna będzie marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego dotycząca inflacji.

- Nie spodziewam się podwyżek przynajmniej do konferencji marcowej w 2023 roku, bo wtedy będzie informacja dotycząca projekcji inflacji na kolejny okres. Wtedy zobaczymy, czy będą szoki wtórne, efekt drugiej rundy, jeżeli chodzi o inflację, czy ona będzie podbijana, czy zacznie spadać. Jeżeli zacznie spadać, to nie wydaję mi się, żeby Rada Polityki Pieniężnej stopy już podwyższała - powiedział.

Zwrócił przy tym uwagę na słowa prezesa NBP-u Adama Glapińskiego na temat tzw. ustawowych wakacji kredytowych, które wprowadzono od sierpnia br. - W tym półroczu 2022 roku można było zawiesić nawet cztery raty kredytu hipotecznego, teraz w 2023 roku tylko po jednej w kwartale. To też będzie dodatkowo ściągać pieniądze z rynku, chodzi głównie o kieszenie kredytobiorców. To będzie trochę działać jak podwyższanie stóp procentowych - zauważył Mundry.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Mateusz Bednarczyk

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP