Wyższa od konsensusu podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli ponad 75 punktów bazowych, może przejściowo umocnić złotego, a wszelkie gołębie sygnały z Narodowego Banku Polskiego będą negatywne dla wyceny polskiej waluty - oceniają ekonomiści.
"W ślad za przeceną złotego (potęgującą kanałem kursowym inflację) rośnie jednak ryzyko bardziej agresywnej decyzji RPP. Tym bardziej, iż ostatnie posiedzenia banków centralnych w regionie przyniosły niespodzianki w postaci znacznie bardziej agresywnych podwyżek kosztu pieniądza (bank Czech, Węgier czy Rumunii). (...) Chcąc poprawić warunki carry trade - a tym samym atrakcyjność złotego na tle innych walut – bardziej stanowcza od konsensusu decyzja RPP może chwilowo umocnić polską walutę i zawrócić kurs EUR/PLN w kierunku poziomu 4,7240. W przeciwnym razie złoty kontynuować będzie podróż do ograniczenia technicznego na poziomie 4,8276" - napisali ekonomiści Banku Millennium.
Stopy procentowe a kurs złotego. Prognozy ekonomistów
"Oczekujemy podobnie jak rynek, że Rada podniesie dziś stopy o 75 pb., jednak ruch o +25 pb. od tego założenia nie byłby dużym zaskoczeniem, w zależności od tego jakie argumenty przeważą wśród większości gremium. Podwyżka o 75 pb. wydaje się w cenach, stąd dla umocnienia złotego stopy musiałyby wzrosnąć istotniej" - oceniają ekonomiści Alior Banku.
Zdaniem analityków Banku Pekao wszelkie sygnały zawahania RPP lub bardziej gołębiego podejścia mogą zostać odebrane przez rynek "żywiołowo" i z punktu widzenia PLN negatywnie, przy czym rynek będzie musiał z ostatecznym werdyktem poczekać na konferencję prezesa NBP w piątek.
Stopy procentowe. W czwartek decyzja
RPP ogłosi w czwartek decyzję o wysokości stóp procentowych w godzinach popołudniowych. Konsensus PAP Biznes wskazuje na podwyżkę stopy referencyjnej o 75 pb. do 6,75 proc. Byłaby to 10. z rzędu podwyżka, zwiększająca skalę zacieśnienia polityki NBP łącznie do 665 pb.
Narodowy Bank Węgier (MNB) podwyższył w czwartek rano 1-tygodniową depozytową stopę procentową o 200 pb., po podwyżce tydzień wcześniej o 185 pb. Decyzję MNB wymusiła dynamiczna deprecjacja forinta, który w ostatnich dniach wyznaczał nowe historyczne minima względem EUR. Ostatnio banki centralne Czech i Rumunii podwyższyły stopy o 125 i 100 pb.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock