"Zainteresowanie utrzymuje się na wysokim poziomie". Jest jeden problem

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NBP: liczę, że w czwartym kwartale będzie można obniżyć stopy (wypowiedź z 9 marca 2023)
Prezes NBP: liczę, że w czwartym kwartale będzie można obniżyć stopy (wypowiedź z 9 marca 2023)TVN24
wideo 2/6
Prezes NBP: liczę, że w czwartym kwartale będzie można obniżyć stopyTVN24

Kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem w ostatnich miesiącach cieszą się dużym zainteresowaniem. - To jest dług dający trochę więcej bezpieczeństwa i stabilizacji niż kredyt ze zmiennym oprocentowaniem - wskazał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Jednocześnie zwrócił uwagę, że "gdy stopy procentowe zaczną spadać, to może się okazać, że za to dodatkowe bezpieczeństwo kredytobiorcy będą musieli dodatkowo zapłacić".

Osoby, które chcą kupić mieszkanie, w ostatnich miesiącach coraz chętniej sięgają po kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem. W największym banku w Polsce - PKO BP - stanowiły większość w czwartym kwartale 2022 roku. - Zainteresowanie ofertą z okresowo stałą stopą procentową utrzymuje się na wysokim poziomie. W ostatnich miesiącach udział kredytów z okresowo stałą stopą procentową w nowo zawieranych umowach kredytów mieszkaniowych przewyższa umowy z oprocentowaniem zmiennym - poinformował TVN24 Biznes także Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Decydując się na wybór kredytu hipotecznego z okresową stałym oprocentowaniem przez kilka lat, najczęściej pięć, mamy taką samą wysokość rat kredytów, unikamy zatem wahań wynikających ze zmian wysokości stóp procentowych NBP, a przede wszystkim stawek WIBOR.

Kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem

Bank Pekao największy wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi z okresowo stałą stopą odnotował w pierwszych dwóch kwartałach 2022 roku. Podobnie było w mBanku.

- Obserwując rynek można postawić tezę, że wzrost zainteresowania oprocentowaniem okresowo stałym był skorelowany z kolejnymi decyzjami RPP o podwyżkach stóp procentowych - wyjaśnia Agata Pankiewicz, menedżer ds. bankowości hipotecznej Alior Banku. Tego samego zdania jest Ewa Krawczyk z Santandera. Jak jednak dodaje, już w latach wcześniejszych, na przykład w 2020 roku, w banku obserwowane było zauważalne zainteresowanie klientów takimi kredytami.

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych NBP w październiku 2021 roku. W efekcie, w ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. W październiku 2022 roku - później również w kolejnych miesiącach - Rada decydowała się utrzymywać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Jak poinformowała Krawczyk, 63 proc. wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych do tej pory w 2023 roku w Santander Bank Polska stanowiły kredyty z okresowo stałą stopą procentową. W całym 2022 roku było to 54 proc. W PKO BP w 2022 roku kredyty ze stałą stopą procentową stanowiły ponad 60 proc. Z kolei w Banku Pekao w 2022 roku średnio co trzecia umowa kredytowa była podpisywana z okresowo stałym oprocentowaniem.

Stopy procentowe - marzec 2023PAP

"Będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem"

Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, "w 2023 roku kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem z co najmniej dwóch powodów". - Część banków zrezygnowała z udzielania kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, trudno więc się dziwić, że popularność tych kredytów zmalała - zauważył Turek.

Na zawieszenie oferowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym zdecydowały się w ostatnich tygodniach Bank Millennium, ING Bank Śląski i Bank BNP Paribas. Powodem są przygotowania do reformy wskaźników referencyjnych, zgodnie z którą WIBOR zostanie zastąpiony przez indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Czytaj także: Duże zmiany dla kredytobiorców coraz bliżej. Wyjaśniamy

- To jednak nie wszystko. Przecież rządowy program (Pierwsze Mieszkanie - red.), który zgodnie z zapowiedziami ma zostać uruchomiony na początku wakacji, ma być oparty o okresowo stałe oprocentowanie - zwrócił uwagę analityk.

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie. Rozwiązania mają wejść w życie 1 lipca 2023 roku. Program Pierwsze Mieszkanie ma się składać z dwóch komponentów - Bezpieczny Kredyt 2 procent i Konto Mieszkaniowe. Pierwsze rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie 2 proc. plus marża banku.

Stopy procentowe w 2023 roku

Pojawia się jednak coraz więcej głosów, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych. Informowali o tym w komentarzach m.in. ekonomiści PKO BP oraz Banku Pekao. Mówił też o tym na konferencji prasowej 9 marca prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński. Szef banku centralnego podkreślał wprawdzie, że Rada nie ogłosiła zakończenia cyklu podwyżek i jest w punkcie "wait and see" (czekaj i patrz - red.), ale przyznał, że liczy, iż "będzie można obniżyć w ostatnim kwartale stopy procentowe".

- To jest jednak moje zdanie, nie rozmawiałem o tym nawet z członkami Rady, każdy z nich ma inną wizję. W ogóle o tym nie rozmawiamy. Gdy inflacja wynosi 17,2 procent (tyle wskazywały wstępne dane za styczeń - red.), nie rozmawiamy o obniżkach, dyskutujemy raczej o podwyżkach - zastrzegł Glapiński.

Zapytaliśmy zatem Bartosza Turka, czy obecnie opłaca się konsumentom sięganie po kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem, wobec pojawiających się prognoz, że Rada Polityki Pieniężnej może niedługo zdecydować się na obniżkę poziomu stóp procentowych NBP.

Zdaniem analityka "kredyt z okresowo stałym oprocentowaniem jest długiem dającym trochę więcej bezpieczeństwa i stabilizacji niż kredyt ze zmiennym oprocentowaniem". - Przy czym, gdy stopy procentowe zaczną spadać, to może się okazać, że za to dodatkowe bezpieczeństwo kredytobiorcy będą musieli dodatkowo zapłacić. To znaczy, że kredyt ze zmiennym oprocentowaniem po latach może się okazać tańszym rozwiązaniem niż kredyt z okresowo stałym oprocentowanie. Szczególnie, jeśli zadłużamy się w momencie, w którym kredyty są najdroższe od lat - wyjaśnił analityk HRE Investments.

Rozwiązaniem dla osób, które sięgnęły po kredyt w ostatnim czasie może być refinansowanie kredytu hipotecznego, czyli przeniesienie kredytu do innego banku. - Na przykład dziś możemy dla pewności i bezpieczeństwa (istnieje przecież ryzyko dalszego podnoszenia stóp procentowych) wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem, a po jakimś czasie refinansować go, czyli zamienić posiadany dług na inny – zarówno taki oparty o stałe jak i zmienne oprocentowanie - zwrócił uwagę Turek.

Jaka jest różnica między zmiennym a stałym oprocentowaniem?

Kredyt z okresowo stałym oprocentowaniem składa się z marży banku i stałej stopy procentowej. Kredyt z oprocentowaniem zmiennym z marży banku i wskaźnika WIBOR.

Co do zasady decyzje RPP mają wpływ na wysokość wskaźników WIBOR. Stawki WIBOR zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w tym okresie. Jeśli kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym, wówczas zmiany WIBOR wpływają na wysokość raty.

Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Obecnie WIBOR 3M jest na poziomie 6,92 proc., a WIBOR 6M 6,98 proc.

Z informacji przekazywanych przez banki wynika, że kredytobiorcy w każdej chwili mogą wnioskować o zmianę sposobu oprocentowania ze zmiennego na okresowo stałe.

Autorka/Autor:Mateusz Bednarczyk

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie, środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Źródło:
PAP, nik.gov.pl

Arkadiusz Arciszewski, prezes spółki akcyjnej Trakcja, kontrolowanej przez Skarb Państwa, został zatrzymany - poinformowała w komunikacie spółka. Trakcja działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Prezes spółki kolejowej kontrolowanej przez Skarb Państwa zatrzymany

Prezes spółki kolejowej kontrolowanej przez Skarb Państwa zatrzymany

Źródło:
PAP

Linie lotnicze Ryanair odnotowały silny wzrost rocznych zysków po podniesieniu cen biletów o ponad jedną piątą - podał portal stacji BBC. Dodał, że przewoźnik zasugerował, iż wzrost cen będzie się zmniejszał, a ceny w szczycie tego lata będą tylko "nieznacznie wyższe" niż w 2023 roku.

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Źródło:
BBC

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu nowymi przepisami, mającymi ułatwić wytaczanie pozwów zbiorowych firmom, które dopuszczają się nieuczciwych praktyk względem konsumentów. Rozwiązanie to ma funkcjonować równolegle z tym obecnie działającym. Postępowania będą mogły wszczynać, poza prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również upoważnione do tego podmioty.

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Źródło:
PAP

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska - podano w komunikacie. Sam wniosek złożono w październiku ubiegłego roku, ale spółka potrzebowała dodatkowego czasu na uzupełnienie go.

CPK złożył dokumenty na potrzeby wydania decyzji lokalizacyjnej

CPK złożył dokumenty na potrzeby wydania decyzji lokalizacyjnej

Źródło:
PAP

Zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy został zatrzymany na granicy i zakazano wprowadzenia go do obrotu na terenie Polski - taką decyzję podjął Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Jako powód wskazano "zawyżone parametry".

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Źródło:
tvn24.pl

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku - zwraca uwagę w porannym komentarzu walutowym główny ekonomista XTB doktor Przemysław Kwiecień. Kilkuletnie minima osiągnęły też inne główne waluty - euro jest najtańsze od stycznia 2020 roku, a funt - od grudnia 2022 roku.

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok można dokonać tylko do 20 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formalności dopełnić muszą przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak jednak zwraca uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, taki obowiązek mają także niektóre osoby nieprowadzące obecnie firmy.

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Źródło:
PAP

Minister Finansów wydał ostateczną decyzję w sprawie nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2,95 miliona złotych na spółkę STS za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła w Polsce wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Wiemy, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Electromobility Poland powołała Piotra Regulskiego na nowego prezesa spółki. To od jego decyzji będzie zależała przyszłość polskiego samochodu elektrycznego produkowanego pod marką Izera.

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie procesy rekrutacyjne na niektóre stanowiska wydłużyły się nawet o kilka tygodni. Niekorzystne zmiany widać szczególnie w sektorze IT, na czele z programistami, którzy do niedawna przebierali w ofertach pracy - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita"

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim.

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl