Duże zmiany dla kredytobiorców coraz bliżej. Wyjaśniamy

Źródło:
TVN24 Biznes
Sytuacja na rynku kredytowym. Stopy procentowe a WIBOR 3M
Sytuacja na rynku kredytowym. Stopy procentowe a WIBOR 3MTVN24
wideo 2/7
Sytuacja na rynku kredytowym. Stopy procentowe a WIBOR 3MTVN24

WIRON już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. To ważna dla zmiana dla kredytobiorców, ponieważ od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat. Kiedy WIRON zastąpi WIBOR? Czym się różnią te wskaźniki? Kiedy zmiany zostaną wprowadzone przez poszczególne banki? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z reformą.

Kiedy WIRON zastąpi WIBOR?

Indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku - tak wynika z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września br. na stronach Komisji Nadzoru Finansowego.

Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. "Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight)" - wskazała KNF.

Czym się różnią te wskaźniki?

Aleksandra Bluj, wiceprezes spółki GPW Benchmark, administratora wskaźników, w odpowiedzi przesłanej money.pl wyjaśniła, czym się różnią wskaźniki WIRON i WIBOR.

"WIBOR uwzględnia w pierwszej kolejności dane dotyczące transakcji depozytowych, a WIRON bazuje wyłącznie na takich danych. WIBOR w formie stosowanej np. w kredytach patrzy w przyszłość, a WIRON - w przeszłość" - wskazała.

Punktem odniesienia w przypadku obu wskaźników są transakcje zawierane w sektorze bankowym. Bluj zwróciła uwagę, że WIRON dotyczy wyłącznie transakcji i to jednodniowych O/N, zawieranych przez banki z innymi bankami, instytucjami finansowymi i dużymi korporacjami. Z kolei WIBOR jest oparty wyłącznie na transakcjach międzybankowych.

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Będzie to ważna zmiana dla kredytobiorców. WIBOR wraz z marżą banku są bowiem składowymi oprocentowania kredytu.

Obecnie część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co dla kredytobiorcy oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

WIRON jest aktualnie na niższych poziomach niż WIBOR. Gdyby zatem kredyty były już teraz oparte na nowym wskaźniku, to ich oprocentowanie, a tym samym także rata, byłyby niższe.

WIBOR 3M w poniedziałek wynosił 7,14 proc., a WIBOR 6M 7,27 proc. Dla porównania WIRON 3M we wtorek był na poziomie 6,28362 proc., a WIRON 6M wynosił 6,19119 proc. Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w danym dniu poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.

Kiedy banki zaczną oferować kredyty oparte o WIRON?

Banki już się szykują do reformy. ING Bank Śląski w ubiegłym tygodniu ogłosił, że nie będzie oferować kredytów hipotecznych opartych na WIBOR-ze. "ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON" - przekazano. Bank do połowy 2023 roku będzie oferował tylko kredyty o stałej stopie.

Małgorzata Witkowska z PKO BP poinformowała, że "bank zamierza być gotowy do zawierania transakcji na instrumentach pochodnych opartych o WIRON zgodnie z założeniami reformy oraz Mapą Drogową przyjętą przez Narodową Grupę Roboczą". "Oferowanie produktów opartych o nowy wskaźnik rozpoczniemy stopniowo. Aktualnie trwają intensywne pracę nad dostosowaniem naszej oferty do nowych regulacji, zarówno w zakresie klientów detalicznych, jak i korporacyjnych" - wskazała.

Jak podkreśliła przedstawicielka PKO BP, "aktualnie bank nie planuje ograniczyć możliwości wyboru w przedmiotowym zakresie. Oprocentowanie stałe (przez 5 lat) jest dostępne w banku od 2018 roku". "Klienci banku mogą skorzystać z kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą procentową (przez 5 lat) lub ze zmienną stopą procentową" - przekazała Witkowska w przesłanej nam odpowiedzi.

Dodała przy tym, że analizując dane za trzeci kwartał 2022 roku, w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku, obserwowany jest "zdecydowany wzrost udziału kredytów ze stałą stopą procentową w sprzedaży kredytów hipotecznych ogółem". Małgorzata Witkowska z PKO BP zaznaczyła, że dotyczy to również zainteresowania konwersją kredytów z oprocentowania zmiennego na stałe (przez 5 lat).

Nową ofertę produktową przygotowuje Bank Pekao. "Obecnie odpowiednie zespoły w banku pracują nad przygotowaniem zarówno nowej oferty produktowej, jak i rozwiązań technologicznych, aby oferowanie klientom poszczególnych produktów finansowych w złotych było możliwe jak najszybciej i zgodnie z założeniami wdrożenia nowego wskaźnika stopy procentowej WIRON oraz przyjętej w tym zakresie Mapy Drogowej na lata 2023-2024" - Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Biuro prasowe Banku BNP Paribas podkreśliło, że "obecnie bank oferuje kredyty ze zmiennym oprocentowaniem i nie zawiesza ich dostępności". "Bank BNP Paribas czynnie uczestniczy w pracach NGR (Narodowej Grupy Roboczej). Obecnie trwają prace przygotowawcze, które powinny zająć od kilku do kilkunastu miesięcy, bo dopiero co ogłoszoną stawkę należy wdrożyć od strony produktowej, prawnej, operacyjnej itd. Przy czym należy zauważyć, że w tym momencie nie istnieje nawet aktywny rynek zabezpieczeń" -

"W Banku BNP Paribas intensywnie pracujemy nad rekomendacją używania w ofercie kredytowej wskaźnika WIRON w różnych jego wariacjach. Wdrożenie jest planowane w 2023 roku" - dodało biuro prasowe tego banku. Przedstawiciele Bank BNP Paribas zaznaczyli, że bank oczywiście udziela też kredytów ze stałym oprocentowaniem, a w marcu br. - jak przypomniano - "wprowadził do oferty pierwszy w Polsce kredyt hipoteczny z 10-letnią stałą stopą procentową".

Alior Bank przekazał, że "w najbliższym czasie nie planuje wycofywania z oferty kredytów zmiennoprocentowych, w szczególności kredytów złotowych, które obecnie oferowane są ze stawką WIBOR". Jak podkreślono, "stosowany w umowach wskaźnik WIBOR jest wskaźnikiem referencyjnym, który spełnia wszystkie wymogi płynące z unijnych i krajowych regulacji (w tym rozporządzenia BMR). Jest to więc w pełni licencjonowany i uznany przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego (Komitet Stabilności Finansowej, Komisja Nadzoru Finansowego) indeks".

Przedstawiciele tego banku zapewnili, że w kwestii zastąpienia WIBORU przez WIRON, Alior Bank będzie poruszać się zgodnie z harmonogramem "Mapy Drogowej", przygotowanym przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych.

"Wg Mapy Drogowej całkowite zaprzestanie opracowywania i publikacji wskaźników WIBOR i WIBID jest planowane w 2025 roku. W związku z tym, aktualnie w Alior Banku trwają prace nad przejściem z indeksu WIBOR na WIRON. O wynikach prac oraz wszelkich zmianach w ofercie będziemy informować" - zapewniono.       

mBank poinformował nas, że nie ustalił jeszcze "daty wprowadzenia produktów opartych o WIRON oraz jakie ewentualne zmiany w strategii sprzedażowej mogłyby nastąpić do czasu wdrożenia".

Bank Millennium - jak wynika z przesłanej odpowiedzi - "prowadzi intensywne przygotowania do wprowadzenia zmian projektowanych przez NGR". "Będzie postępował w tej sprawie zgodnie z mapą drogową, według której od 2025 r. zniknie wskaźnik WIBOR i zastąpi go WIRON. Bank Millennium na bieżąco będzie informować o zmianach wprowadzanych w ofercie" - dodano.

Citi Handlowy "nie podjął decyzji co do daty stosowania wskaźnika WIRON w nowo zawieranych umowach kredytu hipotecznego z klientami indywidualnymi". Rzeczniczka prasowa tego banku Marta Wałdoch zapewnia jednak, że przedstawiciele Citi Handlowego pracują "nad możliwie szybkim zaoferowaniem tego rozwiązania".

Na razie nie wiadomo też, kiedy konsumenci, którzy mają kredyty oparte na WIBOR-rze przejdą na kredyty oparte o WIRON. "Bank planuje wprowadzenie wskaźnika WIRON do umów opartych o WIBOR na zasadach wynikających z tych umów i przepisów prawa. Aktualnie nie jest możliwe wskazanie konkretnego terminu" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Wałdoch przekazała też, że "w chwili obecnej bank nie planuje wstrzymania sprzedaży klientom indywidualnym kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem".

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła wstępnie wnioski Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na 9,4 miliarda euro - podała KE. Według resortu funduszy środki dotrą do Polski jeszcze w tym roku.

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Źródło:
PAP

W trzecim kwartale bieżącego roku wzrost cen mieszkań był wyższy niż dynamika wynagrodzeń, ale w ujęciu rocznym spowolnił po raz pierwszy od 2023 roku - wskazał w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy podkreślają, że stabilizację widać w większości miast wojewódzkich, gdzie w porównaniu kwartał do kwartału ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Źródło:
PAP

Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na przedsiębiorstwo sprzedające między innymi drzwi antywłamaniowe, karę w wysokości 350 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych - podano we wtorkowym komunikacie. Wcześniej firma zmagała się z atakiem hakerskim, w wyniku którego straciła dostęp do danych klientów i pracowników.

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju dwudziestu serii leku Adrimax. Powodem podjęcia tej decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Źródło:
GIF

Mamy kolejny rekord - ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym. Liczba zastrzeżonych numerów PESEL szybko rośnie - od 20 sierpnia bieżącego roku przybyło ich już 500 tysięcy.

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Źródło:
PAP

- Pomimo wielu wyzwań Polska wypełnia wszystkie zobowiązania i konsekwentnie idzie w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz sprawiedliwej transformacji - mówił we wtorek podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: atom to przyszłość

Prezydent: atom to przyszłość

Źródło:
PAP

Od 15 listopada na terenie archeologicznym w Pompejach na południu Włoch będzie obowiązywał limit 20 tysięcy odwiedzających dziennie - zapowiedziała jego dyrekcja. Na wprowadzenie nowych zasad zdecydowano się po rekordowym lecie, gdy liczba turystów w Pompejach sięgała 36 tysięcy dziennie.

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Wartość bitcoina we wtorek była wyceniana na ponad 90 tysięcy dolarów. Krypowaluta, zwana przez niektórych "cyfrowym złotem", unosi się na fali euforii po wyborach prezydenckich w USA. Donald Trump obiecywał, że Stany Zjednoczone staną się centrum branży aktywów cyfrowych i obiecał utworzenie strategicznego zapasu bitcoinów.

Bitcoin płynie na fali euforii

Bitcoin płynie na fali euforii

Źródło:
Reuters

Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej na ponad 113 milionów złotych stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK), która kontrolowała inwestycje spółki w latach 2020-2023. Chodzi między innymi o zakup automatów paczkowych i budowę nowej strony internetowej. Izba zapowiada wniosek do prokuratury, skierowała też pismo do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Źródło:
PAP

Wojciech Wrochna został nowym pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. Dodało, że Wrochna został także powołany na stanowisko sekretarza stanu w resorcie.

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Źródło:
PAP

We wtorek złoty osłabia się wobec wszystkich głównych walut. Dolar jest najdroższy od kwietnia tego roku. W najbliższych dniach w centrum uwagi rynków pozostaną spekulacje inwestorów na temat przyszłych decyzji administracji Donalda Tumpa.

Złoty w odwrocie. Dolar, frank i funt najdroższe od kilku miesięcy

Złoty w odwrocie. Dolar, frank i funt najdroższe od kilku miesięcy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eldorado sektora bankowego w Polsce jeszcze trochę potrwa, ale nie będzie trwało wiecznie - ocenił wicedyrektor w zespole usług doradczych dla sektora finansowego w PwC Polska Bartosz Cieślak. Wyjaśnił, że dobra kondycja banków wynika między innymi z wysokich stóp procentowych.

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Źródło:
PAP

Piątek 15 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Źródło:
PAP

Europejski Bank Inwestycyjny przyzna grupie Orlen 3,5 miliarda złotych finansowania na modernizację sieci energetycznej - przekazał Orlen w informacji prasowej. Spółka będzie miała 3 lata na wykorzystanie funduszy, a następnie 15 lat na spłatę zobowiązań.

Ponad trzy miliardy złotych dla Orlenu. Jest decyzja europejskiego banku

Ponad trzy miliardy złotych dla Orlenu. Jest decyzja europejskiego banku

Źródło:
PAP

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej branża budowlana po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 roku niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Załamanie w branży budowlanej

Załamanie w branży budowlanej

Źródło:
PAP

Zmiany w sprawie kasowania punktów karnych, utratę prawa jazdy na zawsze w niektórych sytuacjach, zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę oraz umożliwienie uzyskania prawa jazdy osobom, które ukończyły 17 lat - zakłada projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Zapowiedź w tej sprawie znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w zakresie medycyny pracy. W pakiecie będą dodatkowe badania - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. - Inwestycja w zdrowie pracowników ma szczególne znaczenie - komentuje Renata Górna, ekspertka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Źródło:
tvn24.pl

Moskwa analizuje kwestię połączenia swoich największych firm naftowych - poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Wzmocniłoby to kontrolę Putina nad globalnym rynkiem energii, a powstały gigant byłby drugim światowym producentem ropy, wyprzedzanym tylko przez saudyjskie Aramco.

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

Źródło:
PAP

Kierunek, którzy przyjęła Europa, jest zły. Cła na chińskie elektryki nic nie zmienią albo zmienią w niewielkim stopniu - stwierdził w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR Wojciech Drzewiecki. Jak dodał, celem Brukseli było przeniesienie inwestycji na rynek europejski, lecz tak się nie stanie.

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Źródło:
tvn24.pl

Albania przyciąga coraz większą liczbę turystów, a część z nich odwiedza ten kraj dla usług z zakresu medycyny estetycznej - wynika z informacji przekazanych przez portal telewizji N1. "Szacuje się, że sektor turystyki medycznej Albanii generuje od 200 do 250 milionów euro rocznie" - dodano.

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

Źródło:
PAP

Czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie zamieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę? - Mało prawdopodobne, aby to przeszło. To są propozycje części posłów i okręgowych inspektorów pracy, ale one są mało akceptowalne przez pracodawców i samych pracowników w dużej mierze - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", członek Rady Ochrony Pracy. - Celem resortu pracy jest "odśmieciowienie" polskiego rynku pracy i systemowa reforma PiP - przekonuje wiceszef MRPiPŚ Sebastian Gajewski.

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Źródło:
tvn24.pl

Postulujemy, by wszyscy pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w dni ustawowo wolne od pracy, otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie - pisze Związkowa Alternatywa w niedzielnym komunikacie. Proponowane zmiany miałyby dotyczyć zarówno świąt, jak i niedziel handlowych.

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Źródło:
tvn24.pl

Łatwiejsze porównywanie ofert, uproszczenie umów z operatorami czy większe bezpieczeństwo klientów to zmiany, jakie wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Obowiązujące od dziś przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo, a także zapewnić większą kontrolę finansową Polaków.

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską DHL i informują o konieczności uiszczenia opłaty, niezbędnej do dokończenia dostawy. Ich celem są dane karty kredytowej - ostrzega CERT Polska.

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor działu IT w banku może zarabiać nawet 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie - wynika z raportu przygotowanego przez Grafton Recruitment. Na wysokie wynagrodzenie może również liczyć manager zespołu do spraw ryzyka. Na niższych stanowiskach pensje zaczynają się od 6 tysięcy złotych brutto.

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Źródło:
tvn24.pl