Banki centralne powinny kontynuować podnoszenie stóp procentowych tak długo, jak będzie to konieczne do walki z inflacją - powiedział profesor Paul Hilbers, dyrektor w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W jego ocenie banki centralne nie powinny przy tym oglądać się na ostatnie niepokoje w sektorze bankowym. Jednocześnie Hilbers przyznał, że to "skomplikowany czas" dla banków centralnych.
Banki centralne są w trakcie cyklu gwałtownego podnoszenia stóp procentowych, aby powstrzymać wysoką inflację, rosnącą w ostatnich miesiącach. Podwyżki stóp mają przyczynić się do zdrożenia kredytów, co powinno spowolnić popyt w gospodarce, a tym samym obniżyć utrzymującą się "zbyt wysoką inflację".
Paul Hilbers, który pełni funkcję dyrektora w MFW od listopada 2022 roku, wskazał w rozmowie z holenderską agencją prasową ANP, iż wprawdzie rosnące stopy procentowe mogły się przyczynić do ostatnich zawirowań w sektorze bankowym, to jednak banki centralne nie powinny ulegać presji i powinny podnosić stopy procentowe "tak długo, jak będzie to konieczne, aby walczyć z wysoką inflacją".
Przyznał jednak, że marcowe kłopoty banków w USA i Szwajcarii mogą skomplikować kolejne podwyżki stóp procentowych.
Stopy procentowe - co dalej?
Europejski Bank Centralny (EBC) w połowie marca br. zdecydował o podniesieniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do poziomu 3,50 procent. Z powodu niepokojów w sektorze bankowym część analityków wskazywała przed tym posiedzeniem, że EBC może się wstrzymać z kolejną podwyżką stóp procentowych. Tak się nie stało.
W komunikacie po marcowym posiedzeniu EBC nie wspomniano jednak o możliwych dalszych podwyżkach stóp procentowych. Następne posiedzenie odbędzie się 3-4 maja.
W ocenie Hilbersa podwyżki stóp nadal pozostają "najważniejszym instrumentem ograniczania inflacji". - Ale banki centralne mogą również używać innych instrumentów dla stabilności finansowej - zaznaczył.
Hilbers nie obawia się powtórki z kryzysu bankowego z 2008 roku. - Wtedy chodziło o problemy z kredytami hipotecznymi w Stanach Zjednoczonych, teraz nie mamy z tym do czynienia - ocenił. Zwrócił także uwagę dobrą kondycję europejskiego sektora finansowego.
W Polsce główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 procent.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Tada Images / Shutterstock.com