Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odbędzie się 28 sierpnia - podano na stronie Narodowego Banku Polskiego (NBP). Według wcześniejszego harmonogramu to jednodniowe, niedecyzyjne posiedzenie RPP miało się odbyć 21 sierpnia. Zmieniono też termin wrześniowego posiedzenia z 5-6 na 12-13.
Jednodniowe, niedecyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 28 sierpnia - podano na stronie NBP. Następnie zakomunikowano także zmianę terminu kolejnego, decyzyjnego w sprawie stóp procentowych posiedzenia. Odbędzie się ono 12-13 września, czyli tydzień później niż pierwotnie planowano.
Na ostatnim decyzyjnym posiedzeniu (5-6 lipca) RPP nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa procentowa NBP, czyli referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., lombardowa 7,25 proc., dyskontowa weksli 6,85 proc., a redyskontowa weksli 6,80 proc. Lipcowe posiedzenie było dziesiątym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych.
Lipcowe posiedzenie było dziesiątym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami.
Kolejne decyzyjne posiedzenia RPP
Harmonogram posiedzeń decyzyjnych RPP w 2023 roku:
- 12-13 września,
- 3-4 października,
- 7-8 listopada,
- 5-6 grudnia.
Wyniki czerwcowych głosowań RPP
Szczegółów lipcowych głosowań nie znamy, natomiast w czerwcu RPP ponownie odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp procentowych o 100 i 25 punktów bazowych - poinformował NBP.
Za wnioskiem o podwyżkę o 100 punktów bazowych głosowała jedynie Joanna Tyrowicz. Pozostali członkowie: Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski byli przeciw.
Wniosek o podwyżkę o 25 punktów bazowych poparli Kotecki, Litwiniuk oraz Tyrowicz.
Nieudane próby podwyżki stóp procentowych
Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych na każdym posiedzeniu RPP od października, przy braku poparcia pozostałych członków Rady Polityki Pieniężnej.
W poprzednich miesiącach Litwiniuk i Kotecki również bezskutecznie wnioskowali o podwyżkę stóp o 25 pb.
Nie wiadomo, czy podczas lipcowego posiedzenia pojawiły się propozycje podwyżki stóp procentowych. "W przypadku, w którym Rada nie podejmie uchwały, informacje o wniosku i stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu są publikowane na stronie internetowej NBP po upływie 6 tygodni od dnia głosowania" - czytamy na stronie NBP.
Czytaj też: Tyrowicz: jako członkini RPP widzę ogromną górę
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock