Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Źródło:
TVN24 Biznes
Donald Tusk zapowiada projekt ws. ujawnienia majątków współmałżonków polityków
Donald Tusk zapowiada projekt ws. ujawnienia majątków współmałżonków politykówTVN24
wideo 2/3
Donald Tusk zapowiada projekt ws. ujawnienia majątków współmałżonków politykówTVN24

Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów. Kilkoro parlamentarzystów nie wykazało w nich żadnych oszczędności. "Nie posiadam" - napisał w oświadczeniu majątkowym poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. Nie brakuje też przypadków, w których oszczędności nie przekraczają 1 tysiąca złotych.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzyści są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów X kadencji. Przeanalizowaliśmy oświadczenia majątkowe, nie brakuje zaskakujących przypadków, w których parlamentarzyści poinformowali, że nie zgromadzili żadnych oszczędności.

Posłowie bez oszczędności

Wśród posłów, którzy nie wykazali żadnych środków pieniężnych zgromadzonych w walucie polskiej i walucie obcej jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. "Nie posiadam" - napisał były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w oświadczeniu majątkowym. Dworczyk w przeszłości pełnił też funkcję m.in. sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Fragment oświadczenia majątkowego Michała DworczykaSejm RP

Jednocześnie polityk w oświadczeniu majątkowym poinformował, że w 2022 roku uzyskał około 235 tys. zł dochodu z KPRM. Od 1 stycznia 2023 roku do 31 października br. była to kwota prawie 198 tys. zł. Ponadto Dworczyk wykazał, że w powyższym okresie na jego konto wpłynęło 37,7 tys. diety parlamentarnej. Poseł PiS w tym czasie otrzymał też 3 tys. zł z tytułu zasiadania w radzie programowej TVP Polonia.

Czytaj także: Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Kolejny taki przypadek dotyczy Ireneusza Zyski z PiS. To sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i jednocześnie Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Podobnie jak Michał Dworczyk, również napisał, że "nie posiada" środków zgromadzonych w walucie polskiej i obcej. Zyska w swoim oświadczeniu majątkowym wykazał m.in. dochód za 2022 rok z tytułu wynagrodzenia za pracę w resorcie klimatu - w wysokości 215,1 tys. zł. Poseł PiS przekazał też, że na jego rachunku w PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) na koniec 2022 roku była kwota blisko 19,4 tys. zł.

Adnotacja "nie dotyczy" znalazła się również przy informacji o oszczędnościach w oświadczeniu majątkowym Olgi Semeniuk-Patkowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Warto przy tym zauważyć, że posłanka z tytułu pracy w resorcie w 2022 roku otrzymała uposażenie w wysokości nieco ponad 201 tys. zł. Semeniuk-Patkowska jednocześnie pełni też funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ponadto posłanka PiS w oświadczeniu majątkowym nie poinformowała, by była właścicielką domu czy mieszkania. Semeniuk-Patkowska jest sejmową debiutantką.

Żadnych oszczędności nie wykazał też Marcin Kulasek z Nowej Lewicy, który był posłem również w poprzedniej kadencji Sejmu. Stało się tak, mimo że w jego oświadczeniu majątkowym możemy przeczytać o otrzymanym uposażeniu poselskim w wysokości ponad 185,5 tys. zł. 

Na jego przypadek zwrócił uwagę w serwisie X (dawniej Twitter) Radosław Karbowski, który w mediach społecznościowych analizuje dokumenty publikowane przez parlamentarzystów. "Marcin Kulasek z Lewicy również nie zaoszczędził ani grosza. Ten stan trwa już od 2019 roku. Z czego żyje? Za co kupuje jedzenie? Za co płaci rachunki? Te pytania pozostaną bez odpowiedzi" - napisał Karbowski. "Witamy w 'Klubie Zero'" - dodał.

Podobna sytuacja dotyczy również Jarosława Rzepy z Trzeciej Drogi. On również był posłem poprzedniej kadencji Sejmu, jednak w jego oświadczeniu majątkowym nie ma informacji o zgromadzonych środkach, zarówno w walucie polskiej, jak i obcej.

Na liście posłów, którzy nie wykazali w oświadczeniu majątkowym żadnych oszczędności jest też Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzystka zasiada w Sejmie od VIII kadencji.

Jeszcze większym sejmowym stażem może się pochwalić Zbigniew Sosnowski z Trzeciej Drogi, który - oprócz obecnej, X kadencji - był posłem IV, V, VII, VIII kadencji. W jego oświadczeniu majątkowym na próżno jednak szukać informacji o zgromadzonych oszczędnościach, mimo że np. od początku stycznia do października br. otrzymał ponad 191 tys. zł wynagrodzenia z urzędu marszałkowskiego. Sosnowski był wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.

Poseł PiS Michał Moskal w oświadczeniu, gdzie jest miejsce na wpisanie zasobów pieniężnych, wykazał jedynie środki zgromadzone w PPK. Na koniec października br. było to ponad 18,5 tys. zł. 29-letni parlamentarzysta zasłynął oświadczynami w lubelskiej kopalni Bogdanka, które odbyły się pod koniec grudnia 2022 roku.

Ciekawy jest też przypadek Tomasza Głogowskiego z Koalicji Obywatelskiej. Poseł poinformował, że nie zgromadził żadnych oszczędności w walucie polskiej. Ma jedynie zgromadzone środki w walucie obcej - w wysokości 287 euro (równowartość nieco ponad 1,2 tys. zł). Nieco mniejsze oszczędności wykazała inna posłanka KO Dorota Łoboda - 309 zł (małżeńska wspólność majątkowa).

Jeszcze niższą kwotę zgromadził Jarosław Sachajko, który startował z list PiS, ale należy do koła poselskiego Kukiz'15. W jego przypadku oszczędności wynoszą dokładnie 71,58 zł.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

Źródło:
tvn24.pl

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Sąd zatwierdził zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Decyzja została podjęta w związku z odwołaniem adwokata, który otrzymał grzywnę w wysokości 180 euro, gdy usiadł na stopniach w proteście przeciwko zakazowi.

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP