Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Donald Tusk zapowiada projekt ws. ujawnienia majątków współmałżonków polityków
Donald Tusk zapowiada projekt ws. ujawnienia majątków współmałżonków politykówTVN24
wideo 2/7
Donald Tusk zapowiada projekt ws. ujawnienia majątków współmałżonków politykówTVN24

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma ponad 311 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca też pożyczkę. Lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro poinformował o sprzedanych udziałach w domu rodzinnym i posiadanej broni. Z kolei jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Borys Budka jest właścicielem, wraz z żoną, domu i dwóch mieszkań. Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma między innymi jacht motorowy, obrazy i wyroby ze złota, których łączna wartość przekracza 200 tysięcy złotych. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe liderów partii zasiadających w Sejmie.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzyści są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów X kadencji.

Majątek Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w oświadczeniu majątkowym, że zgromadził w polskiej walucie (z uwzględnieniem Pracowniczych Planów Kapitałowych) 88 tys. zł, ma także obligacje skarbowe o wartości blisko 4,5 mln zł.

Morawiecki jest właścicielem domu o powierzchni około 150 m2 o wartości około 1,9 mln zł, a także mieszkania o powierzchni 72,4 m2 o wartości 1,1 mln zł. Ponadto jest właścicielem domu całorocznego o powierzchni 100 m2, którego wartość - wraz z działką i zabudowaniami - szacuje się na około 3,5 mln zł.

Mateusz Morawiecki wykazał też, że jest właścicielem połowy segmentu szeregowego, którego przybliżona wartość to około 600 tys. zł. Premier ma też działkę rolną o powierzchni 2 ha o wartości około 200 tys. zł.

Szef rządu poinformował, że w 2022 roku otrzymał wynagrodzenie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wysokości nieco ponad 285 tys. zł. Na jego konto wpłynęło również około 45,7 tys. zł diety parlamentarnej.

Wśród składników mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł, Morawiecki wpisał meble i zabudowę o wartości ponad 355 tys. zł oraz sprzęt techniczny warty około 30 tys. zł. Premier ma również "prawo do odroczonych premii" Santander Bank Polska. "Prawo do odroczonych premii (część wynagrodzenia związanego z umową o pracę), ujętych w raportach rocznych Banku Zachodniego WBK (Santander), publikowanych w latach zatrudnienia w Banku Zachodnim WBK (Santander), należnych na podstawie umowy o pracę zakończonej 16.11.2015 r. (...)" - czytamy w oświadczeniu majątkowym. Ponadto Mateusz Morawiecki pożyczył swojej siostrze około 300 tys. zł.

Jarosław Kaczyński spłaca pożyczkę

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma oszczędności przekraczające 311,6 tys. zł. Ponadto jest właścicielem jednej trzeciej domu o powierzchni około 150 m2, o wartości około 1,8 mln zł.

Kaczyński wykazał wynagrodzenie ze stosunku pracy w KPRM - 216,3 tys. zł, emeryturę - około 96,8 tys. zł, dietę parlamentarną - 12,1 tys. zł oraz uposażenie - 37,7 tys. zł.

W oświadczeniu majątkowym lider PiS poinformował też o zaciągniętej pożyczce, której saldo określił na 53 tys. zł (na dzień 25 października br.).

Broń Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro, lider Suwerennej Polski, ma ponad 274,3 tys. zł oszczędności. Jak wyjaśnił, kwota obejmuje m.in. środki ze sprzedaży jednej trzeciej udziałów w domu rodzinnym.

Były minister sprawiedliwości jest właścicielem domu jednorodzinnego o powierzchni 133,15 m2 wraz z położonymi na tej działce budynkiem gospodarczym i domkiem letniskowo-gospodarczym. Łączna wartość sięga około 750 tys. zł. Ponadto Ziobro jest właścicielem niezabudowanej działki rolnej o powierzchni 0,73 ha, o wartości 165 tys. zł. Do lidera Suwerennej Polski należą też dwie działki leśno-rolne o powierzchniach 1,1 ha i 1,4 ha, o wartościach odpowiednio 137,5 tys. zł i 165 tys. zł.

Zbigniew Ziobro otrzymał dochód w wysokości blisko 339 tys. zł z tytułu pełnienia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Na konto polityka wpłynęło też 22,6 tys. zł z tytułu pełnienia funkcji w Krajowej Radzie Sądownictwa. Ponadto poseł otrzymał dietę w wysokości około 45 tys. zł.

Wśród składników mienia ruchomego, Ziobro wykazał broń o wartości około 23 tys. zł.

14.03.2023 | Minister Ziobro z bronią za paskiem na konferencji prasowej
14.03.2023 | Minister Ziobro z bronią za paskiem na konferencji prasowejJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Ile oszczędności zgromadził Donald Tusk?

Z oświadczenia majątkowego Donalda Tuska dowiadujemy się, że zgromadził oszczędności w walucie polskiej w wysokości 112 tys. zł, a w walucie obcej - 285 tys. euro (po przeliczeniu po bieżącym kursie jest to ok. 1,2 mln zł).

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podał także w zasobach pieniężnych w dziale papiery wartościowe, że posiada polisę na życie ERGO Hestia o wartości 300 tys. zł oraz dwie polisy na życie i dożycie Allianz każda o wartości 70 tys. zł.

Czytaj także: Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Z kolei Borys Budka, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, zgromadził około 110 tys. zł oszczędności. Przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej jest właścicielem domu (wspólność majątkowa małżeńska) o powierzchni 291,40 m2, o wartości około 800 tys. zł. Budka wraz z żoną są też właścicielami dwóch mieszkań o powierzchni 165 m2 i 75 m2, o wartości odpowiednio około 408 tys. zł i około 160 tys. zł.

Poseł KO przekazał, że w 2022 roku osiągnął dochód w wysokości 56 tys. zł za pracę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń. Otrzymał też 3,2 tys. zł z z tytułu umowy o dzieło z Uniwersytetem WSB Merito w Poznaniu. Ponadto Borys Budka osiągnął dochód ponad 188,5 tys. zł z tytułu uposażenia poselskiego, blisko 45,5 tys. zł z tytułu diety parlamentarnej oraz 44,4 tys. zł z wynajmu mieszkania.

Polityk jest właścicielem samochodu Toyota C-HR z 2018 roku.

Działki rolne lidera PSL

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Władysław Kosiniak-Kamysz ma zasoby pieniężne w wysokości 45 tys. zł oraz 5 tys. zł w ramach funduszu inwestycyjnego.

Kosiniak-Kamysz jest właścicielem mieszkania (na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia lokalu) o powierzchni 86,24 m2, o wartości około 650 tys. zł. Lider PSL jest też właścicielem działki rolnej o powierzchni 0,2196 ha, o wartości około 28 tys. oraz właścicielem połowy działki rolnej o powierzchni 0,16 ha i wartości około 22 tys. zł. Kosiniak-Kamysz wykazał, że jest też właścicielem działki budowlanej o powierzchni 754 m2 oraz udziału w drodze dojazdowej - wartość około 220 tys. zł. Dodatkowo należy do niego garaż o powierzchni 25 m2, o wartości około 55 tys. zł.

Kosiniak-Kamysz w 2022 roku osiągnął dochód około 150,5 tys. zł z tytułu uposażenia poselskiego, blisko 45,6 tys. zł z tytułu diety parlamentarnej oraz 28,8 tys. zł z wynajmu mieszkania. Kosiniak-Kamysz ma też kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu w wysokości 40 tys. zł.

Czytaj także: Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Włodzimierz Czarzasty ma jacht i obrazy

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zgromadził oszczędności w wysokości ponad 216 tys. zł i około 9,2 tys. euro. Wicemarszałek Sejmu posiada również akcje na kwotę ponad 454,5 tys. zł.

Czarzasty jest właścicielem połowy domu o powierzchni 255,51 m2, o wartości 1,5 mln zł oraz jest właścicielem mieszkania o powierzchni 35,2 m2 wartego 350 tys. zł. Czarzasty dysponuje także połową udziałów w nieruchomości zabudowanej o powierzchni około 0,5 ha o wartości 2,5 mln zł.

Czarzasty wykazał też około 45,7 tys. zł z tytułu diety parlamentarnej, blisko 250,8 tys. zł z tytułu wynagrodzenia. Jeden z liderów Lewicy otrzymał też 20,8 tys. zł z wynajmu mieszkania. W mieniu ruchomym polityk wymienił m.in. jacht motorowy, wyposażenie domu, obrazy, bibliotekę złożoną z 15 tys. tomów, a także wyroby ze srebra i złota - łącznie warte ponad 200 tys. zł. Ma też kredyt na zakup mieszkania - do spłaty pozostało nieco ponad 23 tys. euro.

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg wykazał oszczędności w wysokości 88 tys. zł (współwłasność małżeńska). Poseł Lewicy jest też współwłaścicielem mieszkania (współwłasność małżeńska) o powierzchni 95 m2 o wartości 1,250 mln zł. Jako dochody wykazał blisko 150,5 tys. zł z tytułu wynagrodzenia posła oraz około 64,7 tys. zł z tytułu diet poselskich i Rady Ochrony Pracy. Zandberg ma samochód Ford Focus z 2018 roku.

Kryptowaluty Krzysztofa Bosaka

Wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak ma około 89,6 tys. oszczędności. Posiada też kryptowaluty, m.in. 0,05774 bitcoin.

Poseł w oświadczeniu majątkowym nie poinformował, by był właścicielem domu, czy mieszkania. Wykazał za to działkę we współwłasności z żoną o powierzchni 1968 m2. Nie podał jej wartości.

Krzysztof Bosak poinformował, że otrzymał blisko 33,2 tys. zł z tytułu diety poselskiej oraz prawie 104,5 tys. zł uposażenia poselskiego. Wraz z żoną ma też samochód Volvo V60 z 2012 roku.

Czytaj także: Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

Źródło:
tvn24.pl

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Sąd zatwierdził zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Decyzja została podjęta w związku z odwołaniem adwokata, który otrzymał grzywnę w wysokości 180 euro, gdy usiadł na stopniach w proteście przeciwko zakazowi.

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP