Rodzaje kredytów – czym się różnią? Czym kredyt różni się od pożyczki?

Źródło:
TVN24 Biznes
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowych
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24
wideo 2/12
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24

Bardzo często zakup nieruchomości, samochodu czy prowadzenie działalności gospodarczej nie byłyby możliwe bez kredytów. Kredyt w wielu sytuacjach daje nowe możliwości, a oferta kredytowa banków jest coraz szersza. Na rynku funkcjonuje jednak bardzo wiele rodzajów kredytów - czym różnią się od siebie?

●     Kredyt jest formą zaciągnięcia finansowego zobowiązania na określony cel. Udzielać go mogą jedynie banki i SKOK-i. ●     Kredyty można podzielić m.in. na udzielane osobom fizycznym oraz na udzielane firmom. ●     Osoby fizyczne korzystać mogą przede wszystkim z kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych oraz konsolidacyjnych. ●     Firmy korzystają przede wszystkim z kredytów obrotowych i inwestycyjnych.

Przepisy i definicje dotyczące udzielania kredytów zawarte są w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe oraz w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Informacje dotyczące kredytobiorców znaleźć można natomiast w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyt - definicja

Ustawa Prawo bankowe kredytem nazywa zawarcie umowy kredytowej, w ramach której "bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu".

Inaczej mówiąc, kredyt to umowa, na mocy której bank pożycza kredytobiorcy pieniądze, zaś kredytobiorca wykorzystuje te pieniądze na określony cel i zwraca je powiększone o wynagrodzenie banku, przede wszystkim odsetki i prowizję. W umowie tej określony musi być przy tym czas, w jakim kredytobiorca musi spłacić kredyt.

Kredyt - co to jest i jaką rolę pełni?

Udzielanie kredytów jest dla banków jednym z bardziej ryzykownych rodzajów działalności – bank nigdy nie może mieć pewności, że otrzyma pieniądze z powrotem. Jednocześnie jednak jest to jedna z jego najważniejszych i najbardziej zyskownych części oferty. Z kolei dla kredytobiorców kredyt daje nowe możliwości inwestycyjne, a dla całej gospodarki może być stymulatorem szybszego rozwoju.

Podobną rolę do kredytu pełni pożyczka, oba te instrumenty finansowe nie są jednak tym samym. Kredytów udzielają jedynie uprawnione instytucje – banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, pieniądze mogą być wydawane tylko na określony cel, a wszystko regulowane jest ustawą Prawo bankowe. Z kolei pożyczek może udzielać każdy posiadający na to środki, cel wydatkowania pieniędzy nie musi być określony, a zasady ich udzielania reguluje Kodeks cywilny.

Zarówno w przypadku kredytów jak i pożyczek, osoby i firmy niespłacające swoich zobowiązań trafiają do rejestru dłużników, co ogranicza im m.in. zaciąganie kolejnych zobowiązań.

Rodzaje kredytów bankowych

Oferta kredytowa banków nieustannie się zmienia i staje się coraz szersza. Tym samym funkcjonują bardzo różne rodzaje kredytów, które dzieli się przede wszystkim na:

●     kredyty dla klientów indywidualnych (osób fizycznych), ●     kredyty dla firm (przedsiębiorców).

Kredyty oferowane klientom indywidualnym oraz oferowane firmom są różne, tak jak różne są potrzeby tych kredytobiorców. Istnieją również inne podziały rodzajów kredytów, choćby z uwagi na ich cel:

●     kredyt konsumpcyjny, ●     kredyt mieszkaniowy, ●     kredyt na działalność gospodarczą, ●     kredyt konsolidacyjny.

Inne często spotykane podziały kredytów dokonywane są m.in. w oparciu o długość ich trwania (krótko, średnio i długoterminowe), odnawialność, czy walutę w której są udzielane (złotowe, walutowe).

Kredyt na firmę

Oferta kredytowa dla firm służy zarówno finansowaniu ich bieżącej działalności jak również finansowaniu określonych inwestycji.

Najczęstsze rodzaje kredytów dla firm to:

●     kredyt obrotowy, ●     kredyt inwestycyjny, ●     kredyt pomostowy.

Kredyty dla przedsiębiorstw

Kredyt obrotowy jest jednym z najczęściej spotykanych kredytów dla firm. Służy on finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa, m.in. zakupu towarów, wynajmu nieruchomości czy spłaty innych zobowiązań. Pozwala on zachować przedsiębiorstwu płynność finansową np. gdy dochody osiągane są z dużym opóźnieniem względem ponoszonych wydatków.

Kredyt obrotowy udzielany bywa zarówno na krótki czas, do 30 dni, jak też na dłuższy, liczony w miesiącach. Często ma formę dodatkowego limitu debetowego na rachunku bankowym z którego można korzystać w dowolnym czasie. Wśród kredytów obrotowych wyróżnia się ponadto tzw. kredyt rewolwingowy, który po spłaceniu jest automatycznie ponownie uruchamiany w odgórnie określonej kwocie.

Drugim najpopularniejszym rodzajem kredytu dla firm jest kredyt inwestycyjny, a więc przeznaczony na sfinansowanie określonego, większego zakupu, który ma przysłużyć się przedsiębiorstwu. Może to być zakup maszyn do hali produkcyjnej, nowej nieruchomości, technologii, czy nawet udziałów w innej firmie.

Kredyty inwestycyjne często są bardzo dużej wartości, a ich spłata rozłożona jest na długi czas, nawet 20 lat. Uzyskanie takiego kredytu wiąże się z koniecznością spełnienia licznych wymagań ze strony banków, m.in. przedstawienia biznesplanu związanego z daną inwestycją, czy posiadania wkładu własnego w określonej wysokości. Zabezpieczeniem kredytu inwestycyjnego jest przeważnie sam przedmiot inwestycji.

Specyficznym rodzajem kredytu dla firm jest ponadto kredyt pomostowy służący do czasowego finansowania wydatków do czasu uzyskania środków z innego źródła: najczęściej z dotacji, np. unijnej, lub tzw. kredytu konsorcjalnego, czyli udzielanego przez więcej niż jeden bank.

Kredyt dla osób fizycznych

Klienci indywidualni korzystać mogą przede wszystkim z trzech rodzajów kredytów:

●     hipotecznego, ●     konsolidacyjnego, ●     konsumpcyjnego.

Kredyt hipoteczny zaciągany jest na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub budowę domu. Najczęściej kredyty te są więc dużej wartości i brane na długi czas, na 25 czy nawet 30 lat. W związku z tym udzielenie takiego kredytu uzależnione jest nie tylko od zdolności kredytowej, ale też spełnienia dodatkowych wymogów, np. posiadania wkładu własnego.

Ponadto kredy hipoteczny zabezpieczony jest dodatkowo wpisem do hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny nie służy natomiast sfinansowaniu określonego dobra, ale spłacie zaciągniętych już wcześniej innych zobowiązań. Posiadane już kredyty i pożyczki są w tym przypadku zamieniane na jeden kredyt konsolidacyjny. Kredyt ten spłacany jest na określonych warunkach i najczęściej wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania w celu obniżenia wysokości pojedynczych rat.

Kredyt konsolidacyjny jest zwykle rozwiązaniem dla osób, które zaczynają mieć problemy ze spłacaniem dotychczasowych zobowiązań.

Kredyt konsumpcyjny - co to jest?

Kredyt konsumpcyjny to kredyt na dowolne wydatki bieżące, np. na remont mieszkania, zakup zestawu kina domowego albo na nowy samochód. Jest to jedyny rodzaj kredytu, który nie zawsze musi mieć określony cel wydatkowania - ograniczeniem bywa jedynie to, że cel nie może być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kredyt konsumpcyjny może być wypłacony w gotówce (kredyt gotówkowy) lub przelewem na konto, albo funkcjonować w formie dodatkowego limitu np. na karcie kredytowej. Rodzajem kredytu konsumpcyjnego są również raty na zakup np. mebli lub sprzętu elektronicznego, to tzw. kredyt ratalny.

Specyficznym rodzajem kredytu konsumpcyjnego jest ponadto kredyt studencki. To kredyt udzielany studentom na czas ich nauki, przeważnie na korzystniejszych warunkach niż rynkowe. Spłata kredytu studenckiego zwykle rozpoczyna się po dłuższym czasie, gdy student rozpoczyna aktywność zawodową.

Jednocześnie ten rodzaj kredytu wymaga finansowego poręczenia ze strony innej osoby, której dochody będą zabezpieczeniem kredytu studenckiego.

Źródła:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim Biuro Informacji Kredytowej https://www.bik.pl/

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC