TVN24 Biznes | Dla firm

Kredyt pomostowy. Co warto wiedzieć

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/5
TVN24Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm

Korzystając z unijnych dotacji na inwestycje problemem bywa ponoszenie wysokich kosztów jeszcze przed otrzymaniem dofinansowania. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być kredyt pomostowy. Wyjaśniamy, czym jest to rozwiązanie, kto może z niego skorzystać i czy to się opłaca.

Kredyt pomostowy - co to jest?

Kredyt pomostowy jest rozwiązaniem finansowym dla osób czy firm, które realizują inwestycję i otrzymali lub otrzymają na nią dotację unijną. Inwestycją może być choćby rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z prawem dotacja taka może być w wysokości maksymalnie 85 proc. wydatków poczynionych na inwestycję. Pozostałych min. 15 proc. wydatków inwestor musi pokryć samodzielnie, jest to tzw. wkład własny. Zdarza się, że proporcje są inne, a firma musi wyłożyć pieniądze liczone w setkach tysięcy złotych.

To może być problem, ponieważ od momentu złożenia wniosku o dotację do wypłaty środków często mija sporo czasu. A z rozpoczęciem inwestycji nie zawsze można zwlekać, co oznacza, że wydatki na inwestycję początkowo trzeba ponosić samemu.

Z pomocą w tej sytuacji przychodzi kredyt pomostowy. To rozwiązanie, które ma umożliwić osobom finansującym swoją inwestycję z dotacji unijnej zachowanie płynności finansowej do czasu wypłaty tej dotacji. Z kredytu pomostowego mogą skorzystać wszyscy uprawnieni do ubiegania się o dotacje unijne: firmy i przedsiębiorcy, ale też rolnicy, instytucje publiczne oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Kredyt pomostowy – jak działa

Kredytów pomostowych udzielają banki komercyjne. Aby się o niego ubiegać, należy zawnioskować w tej sprawie do wybranego banku przed złożeniem wniosku o dotację unijną lub tuż po tym. Konieczne jest wówczas załączenie m.in. swojego biznesplanu oraz dokumentacji dotyczącej naszego wniosku o dofinansowanie unijne. Bank będzie również sprawdzał historię kredytową wnioskodawcy, decyzja o przyznaniu kredytu jest więc podejmowana podobnie jak w przypadku innych kredytów bankowych.

Kredyt pomostowy może działać na dwa sposoby. W zależności od oferty bankowej może on pokrywać do 100 proc. wysokości dotacji unijnej lub 100 proc. wysokości dotacji unijnej oraz cały wkład własny. Tym samym w drugim rozwiązaniu cały koszt inwestycji może zostać pokryty środkami z kredytu.

Jeżeli otrzymaliśmy kredyt pomostowy, środki z niego wykorzystać można najczęściej wyłącznie na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych wskazanych w projekcie unijnym, rzadziej również na inne wydatki. Sam kredyt spłacamy natomiast z wypłaconych nam później środków unijnych. Dodatkowo konieczne jest poniesienie kosztów oprocentowania kredytu oraz ewentualnej prowizji bankowej.

Kredyty pomostowe udzielane są najczęściej na czas od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyt pomostowy – czy się opłaca?

Kredyt pomostowy jako rozwiązanie krótkoterminowe dla wielu może być warty rozważenia jako oferta znacznie prostsza w uzyskaniu niż zwykły kredyt inwestycyjny. Jednocześnie wzięcie tego kredytu umożliwia szybszą i skuteczniejszą realizację projektu inwestycyjnego i np. rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorcy to wymierna korzyść, a czasem konieczność, jeśli nie może on czekać z realizacją inwestycji na wypłatę unijnej dotacji.

Oprocentowanie kredytów pomostowych najczęściej nie jest wysokie, ponieważ dla banku jest to jeden z najbardziej bezpiecznych kredytów – zabezpieczony unijną dotacją. Oczywiście zawsze warto porównać oferty kilku banków, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości