Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 roku wyniosło 7508,34 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 12,6 procent rok do roku. Z kolei zatrudnienie w tym sektorze wzrosło w ujęciu rocznym o 0,5 procent i wyniosło nieco ponad 6,5 miliona etatów.
Wzrost średniej płacy był wyższy niż przewidywania ekonomistów - konsensus PAP zakładał wzrost o 12,3 proc. rdr. Z kolei wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym był niższy od konsensusu o 0,1 punktu procentowego.
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu 2023
Jak podał GUS, "względem lutego 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,3 procent", a "w stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 0,1 procent".
"Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w marcu 2023 r. względem lutego 2023 r. spowodowany był kontynuacją wypłat, m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii kwartalnych, rozliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, podwyższeniem wynagrodzeń, a także wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisano.
GUS podał, że najwyższy wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji "Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" (o 11,3 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 10789,93 zł (miesiąc wcześniej 9698,14 zł) oraz "Informacja i komunikacja" (o 11,0 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 13633,44 zł (miesiąc wcześniej 12284,79 zł).
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu 2023 - komentarze
"W marcu tempo wzrostu wynagrodzeń spadło z 13,6 do 12,6 proc." - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Ich zdaniem "przyszłe miesiące przyniosą nieco wolniejszy wzrost wynagrodzeń". "Spodziewamy się, że wynagrodzenia zaczną rosnąć szybciej w drugiej połowie roku" - napisali na Twitterze.
"Marzec przyniósł kolejne sygnały schładzania rynku pracy. Zatrudnienie w górę o 0,5 proc. rdr, ale w stosunku do lutego spadek o 9 tys. etatów. Płace wzrosły o 12,6 proc. rdr vs. 13,6 proc. rdr w lutym. Presja płacowa utrzymuje się, a niższy niż w lutym wzrost, to głównie efekt wysokiej bazy" - zaznaczyli ekonomiści ING Banku Śląskiego.
"Marcowe dane z rynku pracy dość nudne - bliskie konsensusowi" - ocenili ekonomiści mBanku. Dodali, że "jeśli doszukiwać się słabości to należałoby wskazać na nieco słabsze zatrudnienie (szybsze hamowanie)". "Dostosowanie bardziej przez zatrudnienie niż płace" - stwierdzili.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock