Od 1 stycznia 2024 roku zacznie obowiązywać dodatkowy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań. To zmiana przygotowana jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Celem nowych przepisów ma być ograniczenie pakietowych zakupów nieruchomości.
Przepisy zawarto w ustawie o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje, z kilkoma wyjątkami, wchodziły w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Na liście wyjątków były zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 roku.
Podatek przy hurtowym zakupie mieszkań
Zgodnie z nimi od szóstego mieszkania kupowanego w jednej inwestycji będzie pobierany, oprócz VAT, także podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc.
"W przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6 procent" - czytamy w ustawie.
Podatek w takiej wysokości będzie również obowiązywał, "jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje na współwłasność przez kilku kupujących, (...), gdy chociażby jeden z kupujących jest zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce (6 procent - red.)".
Zmiany obejmą umowy zawarte po wejściu nowych przepisów w życie.
Kiedy płacimy PCC?
Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych zależą od rodzaju dokonywanych czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy kupna/sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego jest to 2 proc. W przypadku rynku pierwotnego, czyli zakupu od dewelopera, nie ma PCC, płacimy jednak VAT, który jest uwzględniony w cenie mieszkania.
Podatek PCC od ceny zakupu ustalonej w akcie notarialnym odprowadzany był przez notariusza do właściwego urzędu skarbowego.
Przy czym jest ważny wyjątek. Z końcem sierpnia br. weszło w życie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock