Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl
Jarocki o finale 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku
Jarocki o finale 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca RokuTVN24 BiS
wideo 2/6
Jarocki o finale 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca RokuTVN24 BiS

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Wartość majątków stu najbogatszych Polaków w ciągu roku zwiększyła się o 38 miliardy złotych, czyli ponad 15 proc. i osiągnęła poziom 286 mld zł. "To tym bardziej znaczące, że nastąpił on po roku całkowitej stagnacji. Sytuacja wygląda jeszcze lepiej, gdy spojrzy się na listę w dłuższym, pięcioletnim horyzoncie czasowym. Od 2019 r. wartość majątków setki najbogatszych Polaków niemal się podwoiła – wówczas były one warte 149 mld zł" - napisał "Forbes".

1. Michał Sołowow - 27,25 mld zł

Michał Sołowow pozostał na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków. Miesięcznik oszacował wartość jego majątku na 27,25 mld zł, co oznacza wzrost o 5,4 proc. rok do roku.

Do Sołowowa należą firmy Synthos, Barlinek i Cersanit. Synthos jest czołowym producentem kauczuku syntetycznego i polistyrenu na świecie. Barlinek jest jednym z największych na świecie wytwórcą desek podłogowych, a Cersanit jest trzecim europejskim producentem wyposażenia łazienki, m.in. płytek ceramicznych oraz ceramiki sanitarnej.

"Chociaż Dino Tomasza Biernackiego nie przestało być giełdowym szlagierem, to Michał Sołowow dzielnie broni swojej pozycji numer jeden. W dużym stopniu za sprawą zaangażowania w energetykę atomową" - wskazał "Forbes". Wcześniej wskazywano, że w tegorocznym zestawieniu obaj panowie mogą zamienić się miejscami w stosunku do rankingu z 2023 roku.

Synthos Green Energy wspólnie z Orlenem utworzyły konsorcjum Orlen Synthos Green Energy. Spółka odpowiada za realizację inwestycji w Polsce w mały reaktor jądrowy SMR. W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje o sporze wokół projektu i negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

2. Tomasz Biernacki - 23,62 mld zł

Tomasz Biernacki jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Jego majątek jest wyceniany na 23,62 mld zł, co oznacza wzrost o 19 proc. Ponad dekadę temu marka Dino nie była powszechnie znana, miała 81 placówek w mniejszych ośrodkach miejskich w środkowej Polsce. Na koniec 2023 roku sieć liczyła już 2406 sklepów.

3. Jerzy Starak - 19,47 mld zł

Jerzy Starak znalazł się na najniższym stopniu podium rankingu najbogatszych Polaków. Jego majątek jest wyceniany na 19,47 mld zł, po wzroście o 28 proc. Starak jest większościowym udziałowcem Polpharmy. Jak czytamy na stronie firmy, to największy polski producent leków i jedna z wiodących firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

4. Sebastian Kulczyk - 9,38 mld zł

Sebastian Kulczyk jest synem Jana Kulczyka, przez wiele lat najbogatszego Polaka. Majątek Sebastiana Kulczyka jest wyceniany na 9,38 mld zł, co oznacza wzrost o 44,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

W jego rękach jest grupa chemiczna Ciech. Jedynym udziałowcem Grupy Ciech jest KI Chemistry s. à r. l. z siedzibą w Luksemburgu, spółka zależna od Kulczyk Investments, która należy właśnie do Sebastiana Kulczyka. Głównymi produktami Grupy Ciech są: soda kalcynowana, soda oczyszczona, sól, chlorek wapnia, środki ochrony roślin, produkty szklane, krzemiany oraz inne chemikalia.

W ubiegłym roku Sebastian Kulczyk sprzedał autostradowe spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) oraz Autostrada Wielkopolska II (AWSA II). Jak podał "Forbes", kwota transakcji wyniosła 3 mld zł.

5. Bogusław Cupiał - 8,17 mld zł

Bogusław Cupiał może się pochwalić wzrostem majątku aż o 273 proc., do 8,17 mld zł. To sprawiło, że były właściciel klubu piłkarskiego Wisła Kraków awansował do pierwszej dziesiątki najbogatszych Polaków. W ubiegłorocznym zestawieniu zajmował 27. miejsce.

"Nikt nie zaliczył na niej takiego progresu jak Bogusław Cupiał (wzrost o 247 proc.), którego Tele-Fonika Kable bardzo mocno idzie dziś w produkcję kabli podmorskich używanych m.in. w morskich farmach fotowoltaicznych – brytyjska spółka zależna JDR Cables buduje bardzo nowoczesny zakład ich produkcji wart 656 mln zł" - wskazał miesięcznik.

tvn24.pl

6. Dominika Kulczyk - 8,05 mld zł

Dominka Kulczyk jest córką Jana Kulczyka. Jej majątek wyceniono na 8,05 mld zł, co oznacza nieznaczny spadek (o 2,5 proc.) w porównaniu do ubiegłego roku.

Dominka Kulczyk - za pośrednictwem funduszu Mansa Investments - jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia, której sztandarowym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Kulczyk jest przewodniczącą rady nadzorczej Polenergia.

Dominika Kulczyk jest też prezeską zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, prywatnej fundacji rodzinnej, której podstawowym celem jest walka z problemami dyskryminacji dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie.

7. Paweł Marchewka - 7,80 mld zł

Paweł Marchewka jest prezesem Techlandu - spółki, która zajmuje się produkcją gier komputerowych. Techland wyprodukował między innymi gry "Dead Island" i "Dying Light".

Majątek Pawła Marchewki jest wyceniany na 7,80 mld zł, po spadku o 6,5 proc. Magazyn "Forbes" zwrócił uwagę, że Marchewka uwolnił 5 mld zł kapitału, sprzedając pakiet kontrolny Techlandu. Większościowym akcjonariuszem spółki Techland został chiński Tencent.

8. Zygmunt Solorz - 7,72 mld zł

Majątek Zygmunta Solorza jest wyceniany na 7,72 mld zł, co oznacza spadek o 26,5 proc. Solorz działa w branży medialnej, ale jego interesy sięgają znacznie dalej. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Solorz kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Jest przewodniczącym rady nadzorczej spółki.

9. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną - 7,44 mld zł

Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Przewodniczącym rady nadzorczej Grupy Atal jest Mateusz Juroszek.

Zbigniew Juroszek na początku tego roku został trzecim największym akcjonariuszem grupy paliwowo-energetycznej Unimot. Juroszek jest również twórcą Grupy STS, wiodącego podmiotu w branży zakładów bukmacherskich w Polsce.

Majątek rodziny został oszacowany na 7,44 mld zł, po wzroście o 31,8 proc..

10. Arkadiusz Muś - 4,25 mld zł

Pierwszą dziesiątkę listy najbogatszych Polaków zamyka Arkadiusz Muś. Do przedsiębiorcy należy firma Press Glass, jeden z największych producentów szyb zespolonych w Europie. Majątek Musia wyceniono na 4,25 mld zł, po spadku o 5,9 proc.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: "Forbes", tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl

Mocniejszy złoty to jedna z przyczyn spadku inflacji w szybszym tempie niż oczekiwano - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP