Krajowy Rejestr Długów jest jedną z funkcjonujących w Polsce baz informacji o osobach, które nie spłacają swoich zobowiązań. Może od niego zależeć na przykład, czy danej osobie udzielona zostanie pożyczka lub kredyt hipoteczny. Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak on działa?
● Krajowy Rejestr Długów jest bazą informacji o podmiotach niespłacających swoich zobowiązań. ● KRD jest platformą prywatną i płatną, zawierającą dane o zadłużonych firmach i osobach prywatnych. ● Raz na sześć miesięcy każdy może za darmo sprawdzić w KRD samego siebie. ●Z KRD nie da się wykreślić w inny sposób niż w całości spłacając swoje zadłużenie.
Krajowy Rejestr Długów – co to za instytucja?
Działająca jako prywatna spółka akcyjna KRD jest pierwszym i największym polskim Biurem Informacji Gospodarczej (BIG). Stanowi ono platformę gromadzącą, przechowującą i udostępniającą informacje o podmiotach nieterminowo spłacających swoje zobowiązania, czyli dłużnikach – zarówno firmach, jak i osobach prywatnych.
KRD obejmuje wszystkie gałęzie gospodarki, a z jego usług korzystać mogą nie tylko firmy, ale też samorządy, administracja publiczna czy osoby prywatne.
Krajowy Rejestr Długów ma olbrzymie znaczenie dla budowania zaufania pomiędzy kontrahentami. Jest na przykład jednym z podstawowych narzędzi analityków bankowych, którzy korzystają z bazy KRD przy wydawaniu decyzji kredytowych. Z bazy tej przed podpisaniem umowy korzystają często również firmy pożyczkowe czy wypożyczalnie. Gdy ktoś widnieje w KRD, znacząco maleją jego szanse na otrzymanie kredytu lub pożyczki.
Krajowy Rejestr Długów (KRD) funkcjonuje na podstawie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Baza dłużników
W Krajowym Rejestrze Długów znajdują się wyłącznie informacje dotyczące zadłużenia danej firmy lub osoby, w związku z czym źle świadczy o danym podmiocie sam fakt widnienia w tej bazie. KRD różni się więc pod tym względem od innych baz informacji gospodarczych, takich jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK), gdzie widnieją również informacje pozytywne.
Do bazy KRD trafić może każdy, jeżeli:
– jego zadłużenie przekracza 200 zł w przypadku osób prywatnych, 500 zł w przypadku firm, – termin płatności został przekroczony o co najmniej 60 dni, – upłynęło co najmniej 30 dni od wysłania listu poleconego z wezwaniem do zapłaty (nie musi zostać odebrany, wystarczy potwierdzenie nadania).
Zgłoszenia do KRD może dokonać przy tym nie tylko bank, ale każda firma poszkodowana przez nierzetelnego płatnika. Tym samym do rejestru tego trafić można za niepłacenie m.in.:
– rat pożyczki lub kredytu, – rachunków za prąd, wodę, gaz i inne media, – mandatu, – czynszu i innych opłat administracyjnych, – wszelkiego rodzaju faktur i rachunków, – kosztu biletu na komunikację, – zobowiązań alimentacyjnych.
Krajowy rejestr dłużników – osoby prywatne
Choć korzystanie z Biur Informacji Gospodarczej takich jak Krajowy Rejestr Długów jest powszechne, warto pamiętać, że są one prowadzone przez podmioty prywatne, a ich usługi są płatne. Aby sprawdzić kogoś w KRD, np. sklep w którym chcemy dokonać zakupów, konieczne jest ponadto zarejestrowanie się na stronie https://krd.pl/.
Jeżeli dana osoba lub firma znajdzie się w bazie KRD, nie ma ona możliwości wykreślenia się z niej. Jedyną możliwością, aby przestać widnieć w rejestrze dłużników, jest całkowita spłata swoich zobowiązań. Aktualizacja danych dotyczących dłużnika – czyli zmiany wartości zadłużenia lub wykreślenie go z rejestru – następuje w ciągu maksymalnie 14 dni.
Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić siebie za darmo?
Każda osoba fizyczna może również raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić w Biurach Informacji Gospodarczej takich jak KRD samego siebie. Gwarantują to zapisy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Możliwość ta jest bardzo przydatna, ponieważ w ten sposób można zweryfikować swoją wiarygodność jako płatnika i upewnić się, czy ktoś nie wyłudził na nasze dane pożyczki lub kredytu.
Aby sprawdzić za darmo samego siebie w Krajowym Rejestrze Długów, wystarczy założyć konto klienta na stronie internetowej rejestru. Po pomyślnej weryfikacji danych osobowych wysłany zostanie raport z informacją o tym, czy osoba ta widnieje w rejestrze, a jeżeli tak – to od kiedy i na jaką kwotę ma długi.
Krajowy rejestr zadłużonych GOV
KRD nie jest jedyną bazą informacji na temat dłużników. Oprócz niej funkcjonuje kilka innych dużych Biur Informacji Gospodarczej: BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF, KBIG, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Oprócz będących podmiotami prywatnymi BIG-ów funkcjonuje ponadto państwowy Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN) prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Ustanowiony on został na mocy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z 20 sierpnia 1997 r. W przeciwieństwie do KRD, gdzie dłużnicy zgłaszani są przez samych wierzyciel, zgłoszeń do KRDN dokonuje jedynie sąd. Robi to z urzędu na podstawie wydanego orzeczenia sądu.
Akty prawne: Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock