Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl
"Od wtorku zeszłego tygodnia nie ma prądu"
"Od wtorku zeszłego tygodnia nie ma prądu"Olek Klekocki / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
"Od wtorku zeszłego tygodnia nie ma prądu"Olek Klekocki / tvnwarszawa.pl

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Pan Tomasz mieszka w Zielonej Górze (woj. lubuskie). Skontaktował się z naszą redakcją, kiedy otrzymał fakturę za prąd. - Człowiek mdleje, jak zobaczy taki rachunek. Od Enei przyszedł na ponad 20 tysięcy złotych. Zapłaciliśmy go z żoną, bo nie mieliśmy wtedy chwili, aby wyjaśniać sytuację, choć wydawała się ona nielogiczna. Nasz syn miał wtedy trudną operację, świata poza tym nie widzieliśmy. Dlatego zapłaciliśmy za prąd tyle, ile nam kazali, aby nie odcięli nam energii w domu - opowiada na wstępie.

Zaznacza jednak: - Nie zgadzamy się z żoną z takimi rozliczeniami. Nie zgadzamy się też, aby spółka Skarbu Państwa była bezlitosna wobec obywatela. To jest państwo w państwie. To jest dla mnie niewiarygodne - stwierdza.

"To jest katastrofa"

W rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz pokazuje fakturę rozliczeniową za rok 2023 z datą wystawienia 28 marca 2024 roku na kwotę 21 253,60 zł wystawioną przez spółkę energetyczną Enea.

To jest rachunek na firmę, skoro jest taka duża kwota, prawda? - pytamy pana Tomasza. – Nie, od 2019 roku mieszkamy w stumetrowym, nowym domku. Wszystko mamy ocieplone. Mamy też fotowoltaikę, która kosztowała nas 50 tysięcy złotych. Zrobiliśmy ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym oraz rekuperację. Wszystkie działania miały być po to, zaoszczędzić w opłatach za prąd – wyjaśnia.

Dodaje: - Jak zobaczyliśmy, jak wyglądają rachunki za prąd w tym roku, to uznaliśmy, że to jest katastrofa, że musimy sprzedać ten dom.

W ślad za nowym rozliczeniem pojawił się inny problem. -  Ta wielka faktura spowodowała kosmiczne prognozy na aktualny rok, po 4 tysiące złotych (na dwa miesiące). Pierwsze trzy lata (2019-2021) prąd kosztował nas 11 tysięcy złotych. Od 2022 roku do 2024 roku zapłaciliśmy już 27 tysięcy złotych (bez najnowszej - na 21,2 tys. zł). Od kilku miesięcy piszemy reklamacje do Enei, chodzimy do punktów obsługi klienta. Próbowaliśmy na logikę wytłumaczyć, że to jest niemożliwe, abyśmy mieli takie zużycie prądu. Przecież nie robimy tu codziennie pizzy czy nie mamy piekarni. To jest zwykły dom – podkreśla.

Inna taryfa na umowie, inna w rozliczeniach

Pan Tomasz przedstawia nam dokumentację: umowa, aneks, wykaz faktur, prognozy i korekty, w tabelkach dopiski, kiedy i co było zapłacone, protokoły serwisowe, reklamacje, odpowiedzi na reklamacje. Enea 27 czerwca 2024 roku przekazała panu Tomaszowi, że "w sprawie wystawionych rozliczeń dokonaliśmy analizy i reklamację uznaliśmy za niezasadną".

- Nie uspokoiło nas to. Zaczęliśmy z żoną wertować dokumenty, poprosiłem wtedy Eneę o wszystkie protokoły serwisowe. Patrzymy, ktoś zmienił taryfę. Licznik działa w taryfie G11, mimo że my mamy podpisaną umowę na G12 - wskazuje nasz rozmówca.

Na stronie internetowej Enea informuje, że w przypadku taryfy G11 ceny są takie same przez całą dobę i można wybrać tę opcję, jeśli "nie korzystasz z ogrzewania elektrycznego". W opisie taryfy G12 jest informacja, że "jest to praktyczne rozwiązanie podzielone na dwie strefy czasowe: tańszą i droższą". Można ją wybrać, kiedy "korzystasz z ogrzewania elektrycznego".

– Mamy ogrzewanie elektryczne. W protokołach, po moich interwencjach, widać, że były prowadzone prace serwisowe licznika. Na dokumencie lipcowym widnieje już taryfa G12, ale bez żadnej informacji zwrotnej do nas. Kapnęli się, że jest coś nie tak i po cichu chcą to naprawić? Przecież pojawiają się w związku z tym wątpliwości: na jakiej podstawie są wystawiane rachunki od 2019 roku? Skąd wiadomo, za jaki pobór energii mamy zapłacić, skoro w taryfie G11 jest stała cena przez całą dobę, a my mieliśmy umowę na cenę zmienną, w zależności od pory dnia – zastanawia się pan Tomasz.

I kluczowa wątpliwość przy tak wysokich rachunkach: jak wyglądało rozliczenie prosumenckie w związku z fotowoltaiką?

Nasz rozmówca wskazuje jeszcze na kwestie korekt wcześniejszych faktur. – Otrzymaliśmy kilka korekt, opowiem o dwóch. W lipcu tego roku mamy korektę na ponad 6 tysięcy złotych, a później korektę do korekty na 3 tysiące złotych. O co chodzi? W Enei trwa weryfikacja, ale ona mnie w ogóle nie uspokaja, bo nie wiem, na jakiej podstawie mam płacić za prąd. Chciałbym zapłacić za to, co faktycznie zużyliśmy. Nie mam zaufania do tych aktualnych rozliczeń – zastrzega.

Spółka energetyczna odpowiada

Redakcja tvn24.pl skontaktowała w tej sprawie ze spółką energetyczną Enea.

"Po dokładnej analizie, ustalono, że w trakcie wprowadzania zmiany na umowie związanej z montażem mikroinstalacji nastąpiło niewłaściwe przypisanie grupy taryfowej. Od tego momentu rozliczenia były prowadzone z uwzględnieniem taryfy G11, zamiast G12. Przepraszamy naszego klienta za zaistniałą sytuację" - przekazała nam Berenika Ratajczak, rzeczniczka prasowa Enei.

Jak dodała, "obecnie przygotowujemy korekty faktur, które będą uwzględniać właściwe rozliczenie. Klient zostanie poinformowany o podjętych przez nas działaniach oraz wkrótce otrzyma prawidłowe rozliczenie osobną korespondencją".

Spółka energetyczna wyliczyła nadpłatę dla pana Tomasza na kwotę ponad 40 tys. zł. Jednocześnie trwają rozmowy na temat wciąż wysokich prognoz za zużycie prądu.

Czytaj też: "Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin-Sobolewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 miliona wniosków o wakacje składkowe - poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dodał, że decyzje w sprawie przyznania wakacji składkowych trafią do firm jeszcze w grudniu.

Lawina wniosków do ZUS

Lawina wniosków do ZUS

Źródło:
PAP

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły wystąpienie drugiego w Polsce ogniska choroby niebieskiego języka (BT) - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Choroba pojawiła się w gospodarstwie utrzymującym bydło mleczne w powiecie pyrzyckim, w województwie zachodniopomorskim.

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Wykryto drugie ognisko

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Wykryto drugie ognisko

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski poinformował swoich klientów, za pomocą mediów społecznościowych, że "występują utrudnienia w logowaniu do aplikacji IKO". To drugi dzień z rzędu, gdy aplikacja nie działa prawidłowo.

Kolejny dzień z awarią w największym polskim banku

Kolejny dzień z awarią w największym polskim banku

Źródło:
tvn24.pl

Po godzinie 12 liczba rodzin oczekujących na pomoc spadła poniżej 600. Ale to wciąż setki domów, które czekają na swoich darczyńców w ramach akcji Szlachetna paczka. Jeszcze w weekend bez wsparcia pozostawało ponad 2,5 tysiąca osób. Paczkę można przygotować do piątku.

"Bardzo się boimy, że ta pomoc nie dotrze". Kilkaset rodzin wciąż czeka na swoich darczyńców

"Bardzo się boimy, że ta pomoc nie dotrze". Kilkaset rodzin wciąż czeka na swoich darczyńców

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Absolutna porażka - tak zaawansowanie pokrycia tras kolejowych przez cyfrowy system sterowania ocenił w TVN24 Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ekspert jednak podkreślał, że jazda koleją to bezpieczny sposób podróży. Poinformował, że w najbliższym czasie w Polsce w pociągach Intercity nie będzie można nadawać przesyłek konduktorskich. Furgalski przyznał, że proceder nielegalnych zatrzymań pociągów pokazany w reportażu "Przejazd niestrzeżony" dezorganizuje ruch kolejowy.

Stary, analogowy system nie chroni kolei. "Absolutna porażka"

Stary, analogowy system nie chroni kolei. "Absolutna porażka"

Źródło:
tvn24.pl

Google zaprezentowało swój nowy kwantowy chip. Firma twierdzi, że jego moc obliczeniowa jest tak potężna, że w ciągu 5 minut jest on w stanie rozwiązać problem, który najszybszemu obecnie superkomputerowi zajęłoby dziesięć septylionów, czyli 10 000 000 000 000 000 000 000 000 lat. 

Google twierdzi, że opracowało przepotężny kwantowy chip

Google twierdzi, że opracowało przepotężny kwantowy chip

Źródło:
BBC

Trasa koncertowa "Eras", która uczyniła amerykańską piosenkarkę pop Taylor Swift miliarderką, stała się najbardziej dochodową w historii. Jak podaje magazyn "Rolling Stone" na swojej stronie internetowej, do końca swojego 149. koncertu Swift sprzedała bilety za łączną kwotę 2 077 618 725 dolarów.

Gigantyczne zyski Taylor Swift z trasy koncertowej i bonusy dla pracowników

Gigantyczne zyski Taylor Swift z trasy koncertowej i bonusy dla pracowników

Źródło:
PAP, Rolling Stone

To urzędnik z Liechtensteinu a nie Zygmunt Solorz, czy jego żona Justyna Kulka będzie podejmował decyzje w sprawach dwóch fundacji, za pomocą których biznesmen kontroluje swój majątek w Polsce. Tak zdecydował sąd w tym kraju i wyznaczył kuratora. Wyrok w tej sprawie został wydany 26 października, ale utrzymywano go w tajemnicy.

Zwrot w sprawie konfliktu w rodzinie Solorzów. Sąd w Liechtensteinie zdecydował

Zwrot w sprawie konfliktu w rodzinie Solorzów. Sąd w Liechtensteinie zdecydował

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ku przestrodze. Oszustwa internetowe to już wyższy poziom przebiegłości złodziei. Policja apeluje, by nie klikać w podejrzane linki. Okazuje się, że na kody QR też trzeba uważać. Nawet jak się kliknie, nie należy wpisywać danych wrażliwych, szczególnie numeru PESEL i numeru konta, bo można zostać brutalnie okradzionym. Materiał z magazynu "Polska i Świat".

Nowy pomysł oszustów. Wyłudzają pieniądze na sfałszowane kody

Nowy pomysł oszustów. Wyłudzają pieniądze na sfałszowane kody

Źródło:
TVN24

Duża część nadleśnictw w kraju prowadzi sprzedaż choinek przed świętami, w niektórych z nich drzewko można wyciąć samodzielnie. Jak informują Lasy Państwowe, ceny wahają się średnio od 40 do 130 złotych. Zależą od regionu Polski, gatunku, czy wysokości świątecznego drzewka, które chcemy kupić.

Leśnicy zachęcają do kupowania choinek. Kuszą cenami

Leśnicy zachęcają do kupowania choinek. Kuszą cenami

Źródło:
PAP

"Masło w sejfie byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne. Niestety, to ponury symbol tego rządu" - napisał w poniedziałek Jarosław Kaczyński na swoim oficjalnym koncie na portalu X, założonym w miniony weekend. Nawiązał w ten sposób do wysokich cen tego produktu spożywczego w polskich sklepach. Rafał Trzaskowski odpowiedzialnością za wysokie ceny obarcza prezesa NBP Adama Glapińskiego i jego walkę z inflacją.

Prezes PiS trzyma masło w sejfie. "Byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne"

Prezes PiS trzyma masło w sejfie. "Byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze ma wrócić w marcu 2025 roku. Jednak w nowej odsłonie - przekazało na poniedziałkowej konferencji prasowej szefostwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie będzie już można, między innymi, otrzymać pieniędzy na instalację kotła gazowego. Obecnie ruszył drugi etap konsultacji społecznych, który potrwa do 27 grudnia 2024 roku.

Czyste Powietrze nie powróci w dotychczasowej formule. Część Polaków bez dopłat

Czyste Powietrze nie powróci w dotychczasowej formule. Część Polaków bez dopłat

Źródło:
PAP

Od prezentu otrzymanego od pracodawcy w niektórych przypadkach trzeba zapłacić podatek - wynika z wyjaśnień ekspertów. Zależy to między innymi od źródła finansowania upominków.

"Pracownik może się zdziwić, że wypłata będzie niższa"

"Pracownik może się zdziwić, że wypłata będzie niższa"

Źródło:
tvn24.pl

W całej Unii Europejskiej pracę zarobkową po przejściu na emeryturę kontynuowało w 2023 roku 13 procent zbadanych - wynika z badania przeprowadzonego przez Eurostat. Polska nie pozostawała w tyle.

Blisko połowa pracujących emerytów robi to, bo lubi

Blisko połowa pracujących emerytów robi to, bo lubi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polski rząd chce przystąpić do kolejnych negocjacji z Komisją Europejską w sprawie warunków wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi przede wszystkim o rezygnację z konieczności oskładkowania umów cywilno-prawnych, czyli tak zwanych umów śmieciowych. - Mamy alternatywne propozycje - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Oskładkowanie umów-zleceń po nowemu. "Mamy alternatywne propozycje"

Oskładkowanie umów-zleceń po nowemu. "Mamy alternatywne propozycje"

Źródło:
PAP

Amerykański producent samolotów Boeing zamierza zwolnić w najbliższym czasie blisko czterystu pracowników w stanie Waszyngton - donosi w poniedziałek Reuters, powołując się na informacje stanowego Departamentu Bezpieczeństwa Pracy.

Kolejny etap zwolnień u światowego producenta

Kolejny etap zwolnień u światowego producenta

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Influencerka Haliey Welch, znana w sieci jako "Hawk Tuah Girl", jest oskarżana o oszukanie inwestorów. Tylko w ciągu kilku godzin sygnowana jej pseudonimem kryptowaluta straciła aż 95 procent swojej wartości.

Wystarczyło jedno zdanie, aby zyskała sławę w sieci. Teraz jest oskarżana o oszustwo na miliony dolarów

Wystarczyło jedno zdanie, aby zyskała sławę w sieci. Teraz jest oskarżana o oszustwo na miliony dolarów

Źródło:
BBC

Dla zabezpieczenia dostaw LPG zimą najistotniejsze będzie optymalne wykorzystanie kolei - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dodał, że mimo embarga na LPG z Rosji, które wejdzie w życie 20 grudnia, tego paliwa w Polsce nie powinno zabraknąć, a firmy intensywnie przygotowują się do nowych regulacji.

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Źródło:
PAP

Nie jest jasne, czy kontrakt na sprzedaż Polsce 820 czołgów K2 zostanie podpisany jeszcze w tym roku - poinformowała w poniedziałek agnecja Yonhap, powołując się na swoje źródła. Powodem jest obecna sytuacja w Korei Południowej. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że "chcemy też wynegocjować najlepszy możliwy kontrakt".

Zamówienie sprzętu wojskowego od Korei Południowej pod znakiem zapytania

Zamówienie sprzętu wojskowego od Korei Południowej pod znakiem zapytania

Źródło:
PAP

PKO BP wydał ostrzeżenie przed oszustami, którzy podszywają się pod bank. Pokazano, jak wyglądają fałszywe e-maile, które trafiają do klientów.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Źródło:
tvn24.pl

Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Źródło:
PAP

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępna jest ankieta, która pomaga ustalić zainteresowanej osobie, czy ma prawo do tak zwanej renty wdowiej. Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Sprawdź, czy masz prawo do nowego świadczenia

Sprawdź, czy masz prawo do nowego świadczenia

Źródło:
PAP

Wynagrodzenia specjalistów do spraw rekrutacji i szkoleń wzrosły w bieżącym roku o 10,5 procent - wynika z najnowszego raportu Grafton Recruitment.

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Źródło:
PAP