Rządzący zapowiadali na początku ubiegłego roku, że najpóźniej w drugim kwartale 2023 roku ruszy Centralna Informacja Emerytalna. W aplikacji każdy obywatel ma mieć dostęp do wszystkich kont swoich produktów emerytalnych. Rada Ministrów do tej pory nie przyjęła jednak projektu ustawy w tej sprawie. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował na jakim etapie są prace nad zapowiadanym rozwiązaniem.
Interpelację do premiera w sprawie Centralnej Informacji Emerytalnej skierowała Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej. Jak wyjaśniła, "Centralna Informacja Emerytalna ma służyć udostępnianiu informacji emerytalnych ubezpieczonym. Zakłada gromadzenie informacji o środkach z trzech filarów zabezpieczenia społecznego: filar publiczny – ZUS i KRUS, prywatny filar pracowniczy – PPK i PPE oraz prywatny filar indywidualny – IKE, IKZE oraz OFE".
"Informacja opublikowana na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dot. projektu nowego systemu informatycznego, określanego mianem Centralnej Informacji Emerytalnej, zakładała termin przyjęcia projektu przez RM w III kwartale 2022 r. Na dziś nie mamy aktualizacji powyższego terminu, informacji o statusie prac czy też rezygnacji z projektu" - zwróciła uwagę posłanka KO.
W związku z tym, Gajewska zapytała, jaki jest obecny status oraz jak wygląda postęp pracy nad projektem Centralnej Informacji Emerytalnej.
Centralna Informacja Emerytalna - od kiedy?
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, poinformował, w odpowiedzi na interpelację, że projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej jest obecnie przedmiotem procesu legislacyjnego.
"W dniu 24 października 2022 r. projekt ustawy został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. W dniach 26, 27 i 31 stycznia i 2 lutego 2023 r. projekt był rozpatrywany przez Komisję Prawniczą, następnie projekt ustawy zostanie skierowany do potwierdzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów" - wyjaśnił.
Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk na telekonferencji w styczniu 2022 roku informował, że nowe rozwiązanie ma zostać udostępnione najpóźniej w drugim kwartale 2023 roku i będzie można z niego skorzystać, logując się przez profil zaufany.
Centralna Informacja Emerytalna - co to
Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na interpelację wyjaśnił, że "projektowana Centralna Informacja Emerytalna umożliwi wszystkim chętnym dostęp z jednego źródła do informacji o stanie i przebiegu gromadzenia oszczędności emerytalnych".
"Zainteresowani nie będą już zmuszani do poszukiwania tych informacji oddzielnie w każdej instytucji, np. ZUS, banku lub towarzystwie emerytalnym. Skoncentrowanie informacji emerytalnych w jednym miejscu i udostępnianie ich nieodpłatnie przy pomocy aplikacji mobilnych i online jest najskuteczniejszym sposobem podnoszenia świadomości w tak newralgicznym dla każdego obszarze, jak zabezpieczenie emerytalne" - ocenił Cieszyński. Przedstawiciel KPRM zauważył, że podobne systemy utworzono, m.in. w Holandii, Szwecji i Australii, "a prace nad podobnym systemem trwają w Wielkiej Brytanii".
Jednocześnie Cieszyński zapewnił, że "zważywszy, że korzystanie z Centralnej Informacji Emerytalnej będzie dobrowolne, projektowana ustawa nie przewiduje obecnie rezygnacji z dotychczasowych sposobów i zakresu przekazywania danych ubezpieczonym i oszczędzającym". "Projektowane rozwiązania zostały pomyślane z poszanowaniem autonomii wszystkich ubezpieczonych i oszczędzających" - zapewnił.
Operatorem systemu Centralnej Informacji Emerytalnej ma być PFR Portal PPK sp. z o.o.. Cieszyński zapewnił, że spółka jest "podmiotem ze znacznym doświadczeniem w gromadzeniu i przetwarzaniu danych o oszczędnościach emerytalnych". Zwrócił przy tym uwagę, że "PFR S.A. wspólnie z PFR Portal PPK bierze już udział w procesie powstawania dodatkowych form zabezpieczenia emerytalnego w Polsce".
"Ustawodawca powierzył im wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, czego z powodzeniem dokonały, budując m.in. centralną ewidencję PPK, dokonując szkoleń pracodawców i pracowników, współpracując z instytucjami finansowymi prowadzącymi Plany. Spółki te mają już zatem doświadczenie w bezpiecznym dla użytkowników i efektywnym z punktu widzenia interesów państwa wdrażaniu dużych projektów, związanych z zabezpieczeniem społecznym i edukacją ekonomiczną" - wskazał Janusz Cieszyński.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock