Przegląd prasy. Wyższy VAT może zostać na dłużej

Pieniądze

ShutterstockNiepewna staje się obniżka stawek VAT w 2017 roku

Obniżka stawek VAT w 2017? Niekoniecznie. Jeśli rząd będzie miał kłopoty ze spięciem budżetu na przyszły rok, to zostaną one na obecnym poziomie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze gazeta, spadek stawek o 1 pkt. procentowy gwarantuje obowiązująca obecnie ustawa o VAT. Do niedawna można było być pewnym obniżki, bo taką wolę deklarowali politycy PiS. Teraz jednak przyznają w nieoficjalnych rozmowach, że nie można wykluczyć zmiany ustawy tak, by stawki pozostały na obecnym poziomie. - Jeśli okaże się, że nie ma spodziewanych wyższych wpływów z podatków, to nie będziemy mieli wyjścia i z obniżki nici - powiedział jeden z rozmówców "DGP".

Stawki VAT

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą podstawowa stawka VAT ma wrócić do poziomu 22 proc. od 2017 roku.

Podstawowa stawka VAT wzrosła z 22 proc. do 23 proc. od 1 stycznia 2011 r., w związku ze złą sytuacją budżetu państwa i ryzykiem dalszej destabilizacji finansów publicznych na skutek szybkiego wzrostu długu publicznego. Według obecnych przepisów ma obowiązywać do 31 grudnia 2016 r. Oprócz stawki podstawowej w naszym kraju mamy też dwie stawki obniżone: 8-proc. (niektóre produkty spożywcze; usługi budowlane i remontowe) i 5-proc. np. chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe: mąka, kasze, makaron, soki, książki drukowane oraz wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz czasopisma specjalistyczne.

O podatku bankowym mówił w poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat minister Henryk Kowalczyk:

Kowalczyk o Rodzina 500 plus: ustawa w kwietniu, pieniądze na kontach w majuTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: