Sieć supermarketów kontra koncern spożywczy. Produkty znikają z półek w kilku krajach Europy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Francuska sieć supermarketów Carrefour nie będzie sprzedawać produktów należących do koncernu PepsiCo na czterech europejskich rynkach. To reakcja na "niedopuszczalne podwyżki cen" - podaje Reuters. To nie tylko napoje gazowane, ale także chipsy Lay's, chrupki Cheetos czy napoje pod marką Lipton.

Na półkach z produktami PepsiCo w sklepach Carrefour we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Belgii pojawią się tabliczki informujące, że w sklepie nie będą już dostępne towary tej marki "z powodu niedopuszczalnych podwyżek cen" – powiedział rzecznik francuskiej sieci supermarketów agencji Reuters.

Niektóre produkty PepsiCo, takie jak Cheetos i 7Up, nie były w czwartek dostępne w supermarkecie Carrefour na przedmieściach Paryża, Auteuil, podczas gdy inne, takie jak Pepsi, nadal znajdowały się na półkach obok szyldu. Jak relacjonuje agencja w supermarkecie Carrefour w eleganckiej 16. dzielnicy Paryża klienci pozytywnie zareagowali na to posunięcie.

- Wcale mnie to nie dziwi - powiedziała klienta Edith Carpentier Reutersowi. - Myślę, że na półkach pozostanie wiele niesprzedanych produktów ponieważ stały się zbyt drogie i wszystkie są takimi, bez których możemy się obejść - stwierdziła.

PepsiCo nie odpowiedziało na prośbę o komentarz. Amerykańska firma poinformowała w październiku, że planuje "skromne" podwyżki cen w tym roku, ponieważ popyt utrzyma się pomimo wzrostów, co doprowadziło do podniesienia prognozy zysków na 2023 r. po raz trzeci z rzędu.

Czytaj także: Ekologiczne problemy dużego koncernu. Został pozwany przez władze stanu Nowy Jork

To nie pierwszy raz, gdy supermarkety usuwają produkty

W zeszłym roku sprzedawcy detaliczni artykułów spożywczych w kilku krajach, w tym w Niemczech i Belgii, ogłosili, że wstrzymali zamówienia od firm produkujących towary konsumpcyjne ze względu na podwyżki cen, co było taktyką stosowaną w negocjacjach cenowych, które stały się bardziej napięte ze względu na inflację.

Carrefour jest jednym z najaktywniejszych sprzedawców detalicznych, który rzuca wyzwanie dużym producentom produktów konsumenckich i firmom spożywczym w zakresie cen. Sieć w zeszłym roku prowadziła kampanię o "shrinkflacji", która polegała na umieszczaniu ostrzeżeń na produktach, które skurczyły się i kosztują przy tym więcej.

Reuters podaje, że w swoich wysiłkach na rzecz obniżenia inflacji rząd francuski zwrócił się do sprzedawców detalicznych i dostawców o zakończenie corocznych negocjacji cenowych w styczniu, dwa miesiące wcześniej niż zwykle.

Francja jest wyjątkowym rynkiem, ponieważ silnie reguluje sektor detaliczny, zmuszając supermarkety do negocjowania cen z producentami żywności i napojów tylko raz w roku, próbując chronić swój przemysł rolniczy. Jednak ostatnia runda negocjacyjna, która odbyła się na początku ubiegłego roku, w szczytowym momencie kryzysu inflacyjnego, zakończyła się bardzo dużymi podwyżkami cen we wszystkich przypadkach, co odbiło się na obrotach w supermarketach i sprawiło, że tym razem były one skłonne do negocjowania obniżek cen.

- Wiemy, że francuskie supermarkety są bardzo, bardzo gotowe do usuwania klientów z listy, jeśli nie podobają im się oferowane im oferty. Oczywiście to ostateczność, ponieważ nikt nie wygra, jeśli na półkach nie będzie towaru, którego szukają ludzie – powiedział James Walton, główny ekonomista w Instytucie Dystrybucji Artykułów Spożywczych.

Na przestrzeni ostatnich lat produktów PepsiCo brakowało też wiele razy na sklepowych półkach w Polsce. Między innymi w Biedronce, największej sieci w kraju. Pierwszy raz zabrakło ich w grudniu 2021 roku, ponownie trafiły na półki pod koniec 2022 r. Ostatni raz problemy z ich dostępnością pojawiły się w lipcu 2023 roku.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych drugiego stopnia oraz siedem trzeciego stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl