Roboty zabiorą nam pracę. Pieniądze za nicnierobienie to najlepsze rozwiązanie?

Roboty zastępują ludzi. Sprawdź, czy twoja praca jest zagrożona
Roboty zastępują ludzi. Sprawdź, czy twoja praca jest zagrożona
TVN24 BiS
Roboty zastępują ludzi. Sprawdź, czy twoja praca jest zagrożonaTVN24 BiS

Wypłacanie obywatelom comiesięcznej pensji bez żadnych warunków jest receptą na postępującą automatyzację pracy i coraz większą skalę globalizacji - uważa brytyjski Instytut im. Adama Smitha.

W najnowszym raporcie brytyjski Instytut im. Adama Smitha sugeruje, że Uniwersalny Dochód Podstawowy (po angielsku UBI, Universal Basic Income) powinien być odpowiedzią na jedne z największych wyzwań, które stoją przed ludzkością, czyli odbieraniem ludziom pracy przez roboty oraz postępującą globalizacją.

- Transfery gotówkowe to najlepszy sposób, by korzyści wynikające z nadchodzących zmian technologicznych były odczuwalne przez wszystkich - uważa Sam Dumitriu, szef działu badań instytutu.

Ograniczyć ryzyko

W raporcie czytamy, że obecne systemy opieki społecznej nie są dostosowane do wyzwań stawianych przez automatyzację i globalizację. Eksperci z Instytutu im. Adama Smitha uważają, że rządy, które chcą poradzić sobie z ryzykiem związanym z wielkimi zmianami na rynku pracy, powinny testować powszechny dochód podstawowy. "Nowe osiągnięcia technologiczne: samochody bez kierowców czy sztuczna inteligencja zmieniają na lepsze sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Ale stwarzają również ryzyko dla wielu tradycyjnych zawodów: od kierowców ciężarówek po prawników" - uważa Sam Dumitriu, szef działu badań w Instytucie Adama Smitha, cytowany w raporcie. "Próby chronienia miejsc pracy poprzez regulacje nie udadzą się, a proces masowego przekwalifikowania się jest niepewny. Transfery gotówkowe to najlepszy sposób, by korzyści wynikające z nadchodzących zmian technologicznych były odczuwalne przez wszystkich" - dodaje. W raporcie czytamy też, że uniwersalny dochód jest wykonalny zarówno polityczne, jak i finansowo, a wprowadzenie go w życie może pomóc w przejściu przez zmiany, które przyniosą automatyzacja i globalizacja. "Transfery pieniężne pomogą osobom, które stracą pracę, zachować godność i wolny wybór" - przekonują eksperci z Instytutu im. Adama Smitha.

Testy już trwają

Twórcy raportu przypominają, że w kilku krajach prowadzone są testowe projekty związane z uniwersalnym dochodem podstawowym. Na przykład w Ontario w Kanadzie lokalny samorząd płaci 2,5 tys. osobom 1320 dolarów miesięcznie niezależnie od tego, czy pracują, czy też nie. Dochód podstawowy testuje też dwa tysiące Finów, którzy dostają miesięcznie 560 euro. Jednak pilotażowe projekty UBI nie ograniczają się tylko do bogatych krajów Zachodu. Obejmują również państwa rozwijające się. Testy trwają np. w Ugandzie, gdzie belgijska organizacja charytatywna Eight finansuje program, w ramach którego 50 gospodarstw domowych otrzymuje co miesiąc 18,25 dolara na osobę dorosłą i 9,13 dolara na dziecko. Z kolei w Kenii organizacja GiveDirectly (wspierana przez współzałożyciela Facebooka Dustina Moskowitza) będzie wypłacać 6 tysiącom osób równowartość 18 funtów miesięcznie przez 12 lat, co będzie największym tego typu projektem w historii.

Ma wsparcie

Idea UBI zakłada, że każdy obywatel, bez żadnych warunków, co miesiąc otrzymuje od państwa stałą kwotę pieniędzy. Oznacza to, że wystarczy urodzić się, aby co miesiąc otrzymywać sumę pozwalającą na utrzymanie na minimalnym poziomie, czyli np. na czynsz, ubranie, jedzenie. Pieniądze trafiają do wszystkich - bogatych, biednych, starych, młodych, pracujących i bezrobotnych. Twórcy raportu podkreślają, że ideę wspierają zarówno wielcy myśliciele i ekonomiści (np. Friedrich Hayek, Milton Friedman czy Martin Luther King), jak i współczesne gwiazdy biznesu (Elon Musk i Mark Zuckerberg).

Promują wolny rynek

Brytyjski Instytut im. Adama Smitha z siedzibą w Londynie to niezależna organizacja non-profit, która zajmuje się badaniem gospodarki i działaniem na rzecz promowania idei wolnego rynku oraz neoliberalizmu. O uniwersalnym dochodzie podstawowym pisaliśmy również w Magazynie TVN24.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP