Odkażają i niszczą pieniądze. W obawie przed koronawirusem

Pieniądze

Shutterstockchiny targ shutterstock_1645799158.jpg

Ludowy Bank Chin poinformował, że będzie niszczył banknoty zebrane w regionach dotkniętych koronawirusem. Chodzi o gotówkę, którą obracano w szpitalach, autobusach i na miejskich targowiskach.

O planach banku poinformował w sobotę dziennik finansowy Caixin.

Dezynfekcja

Pozostałe banknoty z terenów objętych epidemią będą odkażane. Banki komercyjne otrzymały już polecenie odkładania banknotów z zainfekowanych obszarów i przekazywanie ich bankowi centralnemu.

Ludowy Bank Chin do dezynfekcji użyje wysokiej temperatury lub promieni ultrafioletowych. Gotówki będzie przetrzymywana przez 14 dni, zanim ponownie trafi do obiegu.

Wicegubernator banku centralnego Fan Yifei powiedział w sobotę, że od 17 stycznia do chińskiego systemu finansowego "wstrzyknięto" 600 mld juanów (85,6 mld dolarów) w nowych banknotach, z czego ok. 4 mld juanów trafiło do Wuhan, gdzie doszło do wybuchu epidemii koronawirusa. Bank centralny obiecał również dodatkowe fundusze bankom, zachęcając ich do pomocy producentom i przedsiębiorstwom w przetrwaniu kryzysu związanego z epidemią oraz napięciami wywołanymi wojną handlową z USA.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie. Według najnowszych danych do tej pory koronawirusem zaraziło się 71 tys. ludzi na świecie, przy czym zdecydowana większość ponad 70,5 tys. w Hubei. W Chinach kontynentalnych zmarło do tej pory 1770 osób, natomiast wyleczono - ok. 8400. Poza Chinami kontynentalnymi i Japonią odnotowano jeszcze cztery zgony: na Filipinach, we Francji, w Hongkongu i na Tajwanie.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem z Chin? Czytaj więcej

Autor: tol / Źródło: South China Morning Post

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock