Pieniądze

Pieniądze

Jest porozumienie gigantów. Rekordowe przejęcie na rynku mediów

Jest porozumienie w sprawie przejęcia przez koncern telekomunikacyjny AT&T giganta medialnego Time Warner. Wartość transakcji wyniesie 85 mld dolarów, co oznacza, że będzie to jedna z największych tego typu akwizycji w historii. Oczywiście, jeżeli zgodę na to wyrazi amerykański urząd antymonopolowy.

Podatku od handlu nie ma. Ale o tym musisz pamiętać

Mimo zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej, do wtorku podatnicy tego podatku powinni złożyć do urzędu skarbowego deklarację podatkową - wynika z komunikatu resortu finansów opublikowanego na stronie ministerstwa.

Pomoc frankowiczom. Sejm pracuje już nad trzema projektami ustaw

Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO. Teraz propozycjami zajmie się sejmowa komisja finansów.

Senat bez poprawek do nowelizacji budżetu

Senat zaakceptował w piątek bez poprawek nowelizację budżetu na 2016 r., która zakłada przesunięcie na ten rok ok. 9 mld zł. Umożliwi to wypłatę rolnikom zaliczek na unijne dopłaty.

Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa

Powołanie Krajowej Administracji Skarbowej, która ma skonsolidować obecną Służbę Celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej, zakłada ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, którą uchwalił w piątek Sejm.

Upada kolejny bank. Przestał wypłacać klientom pieniądze

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Nadarzynie oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Bank przestał wypłacać klientom pieniądze. Uruchomieniem wypłat ze środków gwarantowanych ma się zająć Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W banku prowadzono ponad osiem tysięcy rachunków.

Trzy pomysły na frankowiczów. "Dwa zasługują na uwagę"

W Sejmie rozpoczęły się prace nad ustawą, która ma pomóc frankowiczom w spłacie ich długów. Zostały złożone trzy projekty: Kancelarii Prezydenta, Platformy Obywatelskiej oraz klubu Kukiz'15. Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion oraz ekonomista Marek Zuber rozmawiali, jakie skutki może przynieść uchwalenie poszczególnych projektów. - Dwa projekty zasługują na uwagę: Platformy i projekt prezydencki. Chociaż ten projekt prezydenta nie rozwiązuje problemów - ryzyko systemowe pozostaje - stwierdził Kuczyński.

500 plus bez tajemnic. Polskie sposoby na to, co zrobić z pieniędzmi

Blisko połowa Polaków (44 proc.) pieniądze z 500 plus wydaje na potrzeby całej rodziny - pokazało najnowsze badanie CBOS. Żadna z badanych osób nie zamierza rezygnować z pracy ze względu na otrzymywane świadczenie. Natomiast 1 proc. pytanych przyznało, że planuje zmniejszyć bądź już zmniejszyło wymiar czasu pracy.

500 plus i nie tylko. Będą ułatwienia dla składających wnioski

- Do końca roku chcemy ułatwić składanie drogą internetową, za pośrednictwem profilu zaufanego, wniosków o pięć świadczeń: 500 plus, becikowego, świadczeń rodzinnych, świadczenia rodzicielskiego i Karty Dużej Rodziny - zapowiedział wiceszef resortu rodziny Bartosz Marczuk. Wyjaśnił, że od tego tygodnia profil zaufany można zakładać za pośrednictwem bankowości elektronicznej w PKO BP, ale wkrótce dołączą kolejne banki.

Polski dług szybko rośnie. Efekt "finansowania potrzeb pożyczkowych"

Dług Skarbu Państwa w sierpniu wzrósł o ponad 9,85 mld zł (1,1 proc.) do 899,2 mld zł - podał resort finansów w komunikacie. Oznacza to, że w ciągu miesiąca zadłużenie zwiększyło się o 1,1 proc., a od początku roku urosło już o 7,7 proc., czyli o niemal 65 mld zł.

Zmiany w KRUS nie tak szybko. Projekt odesłany do komisji

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Sejm ponownie skierował go do komisji ze względu na poprawkę PSL.

Niższy wiek emerytalny? Gowin przestrzega przed skutkami

- Nigdy nie ukrywałem tego, że krytycznie oceniam pomysł obniżenia wieku emerytalnego - mówi w TVN24 BiS wicepremier Jarosław Gowin, jednocześnie ostrzegając przed konsekwencjami reformy. Rząd PiS chce obniżyć wiek emerytalny z 67 do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. - Przyjęcie rozwiązań, które zaproponował prezydent bez żadnych modyfikacji, będzie oznaczało, że w ciągu pięciu lat z rynku pracy odejdzie około 1,5 mln osób. To się musi odbić na tempie rozwoju gospodarczego - zwraca uwagę szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Gowin o jednolitym podatku: przedsiębiorcy będą pozytywnie zaskoczeni

- Jest przestrzeń do rozmowy o tym, żeby obniżyć ZUS, podatki dla małych przedsiębiorców, a w zamian takim tuzom jak wicepremier polskiego rządu, odebrać przywilej degresywności podatku - mówi o projekcie jednolitego podatku wicepremier Jarosław Gowin. - Myślę, że kiedy projekt ujrzy światło dzienne przedsiębiorcy będą pozytywnie zaskoczeni - podkreśla gość TVN24 BiS.

Rachunek w banku za darmo. Ale bez karty kredytowej

Sejmowa komisja finansów zaakceptowała we wtorek wraz z poprawkami rządowe projekty ustaw, które przewidują możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego. W myśl projektu posiadacz takiego bezpłatnego rachunku uzyska dostęp do podstawowych transakcji, ale może zapłacić za kartę płatniczą.

Kołodko o jednolitym podatku: to nie będzie prostsze

- Nie spodziewam się po tym żadnej wielkiej zmiany na lepsze w ramach funkcjonowania naszego systemu finansów publicznych - tak w programie „Fakty po Faktach” w TVN24 skomentował pomysł wprowadzenia jednolitego podatku prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. - Ja bym się skupił na tym, aby te finanse się nie stabilizowały, a inne rewolucje, które nam szykuje ten rząd, mogą do tego doprowadzić - dodał.

Sprawdź, ile zapłacisz za wodę. Propozycje resortu środowiska

W nowym projekcie Prawa wodnego, którym we wtorek ma zająć się rząd, zaproponowano obniżenie opłat za wodę dla producentów napojów i wód butelkowanych - poinformował resort środowiska. Rzecznik MŚ uważa, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom branży. Projekt nowego Prawa wodnego przewiduje też opłaty dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez resort, wzrost opłat za wodę dla czteroosobowej rodziny ma wynieść średnio od 2 do 2,5 zł miesięcznie.