Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje także na zdrowe dziecko? Jakie są kryteria i zasady otrzymania świadczenia? Ile wynosi? Jak można się ubiegać o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko? Na te, i nie tylko, pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko - zasady
W największym skrócie zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie możesz pracować - musisz zostać w domu i opiekować się zdrowym dzieckiem. Kolejnym ważnym warunkiem jest to, że dziecko, którym się opiekujesz, musi mieć mniej niż 8 lat. Co więcej, zasiłek przysługuje pracownikowi, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Dwa warunki otrzymania zasiłku opiekuńczego
Jak czytamy na stronie rządowej, by otrzymać zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, które ma mniej niż 8 lat, trzeba spełniać dwa warunki.
1. Otrzymać zasiłek mogą: rodzice, rodzice adopcyjni, rodzice zastępczy, opiekuni prawni oraz w te osoby, które nie są rodzicami, ale wychowują i utrzymują dziecko.
2. Trzeba mieć ubezpieczenie chorobowe i:
- być pracownikiem (umowa o pracę),
- być zleceniobiorcą (umowa agencyjna, umowa zlecenie lub inna umowa o świadczenie usług),
- współpracować ze zleceniobiorcą,
- wykonywać pracę nakładczą na podstawie umowy nakładczej,
- prowadzić działalność pozarolniczą albo współpracować z taką osobą,
- by członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- być osobą duchowną.
Zasiłek opiekuńczy - kiedy jest przyznawany?
Na stronie rządowej wymieniono przypadki, gdy uzasadnione jest przyznanie zasiłku opiekuńczego, gdy zostajemy w domu ze zdrowym dzieckiem do lat 8.
Te przypadki to:
- niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii),
- zachorowała niania, która podpisała umowę uaktywniającą, albo zachorował dzienny opiekun dziecka,
- inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej, i wydał decyzję o izolacji dziecka,
- twój małżonek lub rodzic dziecka, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
- matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem.
Co trzeba zrobić, by otrzymać zasiłek opiekuńczy?
Najpierw trzeba zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, a następnie złożyć je wraz z wnioskiem o przyznanie zasiłku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) albo u płatnika składek (pracodawcy). Dokumenty można złożyć osobiście albo skorzystać z pełnomocnika. Można je także wysłać pocztą.
Jakie dokumenty są potrzebne?
By otrzymać zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, należy złożyć wniosek Z-15A (poniżej znajdziesz wzory potrzebnych formularzy i wniosków).
Ponadto należy przekazać dokument, który potwierdzi konieczność opieki nad dzieckiem:
- oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat na formularzu ZAS-36 lub samodzielnie napisane oświadczenie, w którym wyjaśnione zostanie, dlaczego ubezpieczony został w domu z dzieckiem - jeśli żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkoła, do której chodzi dziecko, zostały niespodziewanie zamknięte.
Chodzi tu między innymi o decyzję inspektora sanitarnego o konieczności izolacji dziecka, zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku osobie, która na stałe opiekuje się dzieckiem, dokument, który potwierdza, że niania lub dzienny opiekun są chorzy, na przykład kserokopia wydruku e-ZLA, który niania dostała od lekarza, albo kserokopia zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku dla niani lub dziennego opiekuna.
Trzeba też przekazać zaświadczenie płatnika składek - gdy to ZUS wypłaca zasiłek:
- Z-3 - pracownicy,
- Z-3b - prowadzący pozarolniczą działalność, współpracujący z osobą, która ma pozarolniczą działalność lub duchowni,
- Z-3a - w pozostałych przypadkach.
W przypadku składania dokumentów w oddziale ZUS należy mieć ze sobą dokument tożsamości - na przykład dowód osobisty albo paszport.
WZORY FORMULARZY:
Gdzie przekazać wnioski o zasiłek opiekuńczy?
Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, jeśli prowadzi działalność gospodarczą musi poinformować ZUS.
Jeśli zasiłek wypłaca ZUS, wniosek o zasiłek można złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Zaświadczenie Z-3, Z-3a i Z-3b płatnik składek może także złożyć przez PUE ZUS.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.
Źródło: TVN Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock